UNEC ilə ACCA arasında müqavilə imzalanıb
Oktyabrın 11-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) ilə ACCA (the Association of Chartered Certified Accountants – Sertifikatlı İctimai Mühasiblər Assosiasiyası) arasında müqavilə imzalanıb.
Sənədə görə, UNEC-in Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin Mühasibat uçotu və audit ixtisasında təhsil alan tələbələrə F1-F4,Maliyyə ixtisasının tələbələrinə isə F1-F3 dərəcələri üzrə azadolma təqdim ediləcək. Bununla bərəbər, tələbələrə ACCA qeydiyyatı üzrə endirimlər də veriləcək. Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin tələbələri ACCA qeydiyyatından onlar üçün ayrılmış xüsusi kodlarla keçəcəklər.
Görüşdə UNEC və ACCA arasında əməkdaşlığın perspektiv istiqamətləri müzakirə edilib. UNEC rektoru, professor Ədalət Muradovun təklifi ilə ACCA-nın UNEC müəllimlərinə treninq keçməsi, UNEC ilə ACCA tərəfindən akkreditasiya edilmiş universitetlər arasında akedemik əlaqələrin yaradılması müzakirə edilib.
ACCA peşəkar mühasiblərin qlobal birliyidir. ACCA dünyanın istənilən yerində mühasibat uçotu, maliyyə və menecment sahələrində karyera qurmağa qadir və meyilli insanlar üçün biznes mühitinə müvafiq namizədlərin ilkin seçimi olan bir ixtisas dərəcəsidir.

Azerbaijan State University of Economics (UNEC) and the Association of Chartered Certified Accountants (ACCA) have signed a contract on October 11.
According to the document, students of UNEC’s International School of Economics majoring in Accounting and Audit will be introduced ACCA Qualification F1-F4 and students majoring in Finance F1-F3. In addition students will also get discount on ACCA Registration. Students of the International School of Economics will enter ACCA registration by means of the special password given.
Prospects of further cooperation between UNEC and ACCA were discussed within the meeting. The establishment of academic ties between the universities certified by ACCA and conducting trainings to UNEC teaching staff by the ACCA were proposed by UNEC Rector, Professor Adalat Muradov.
ACCA is a union of professional accountants. ACCA is an initial degree in Accounting, Finance and Management for the people who is eager to build a career and are appropriate for business environment.