UNEC-in idarəetmə sistemində Türkiyə təcrübəsi
UNEC-in meqafakültələrinin dekan və katiblərindən ibarət nümayəndə heyəti Türkiyənin Uludağ Universitetinə ezam olunacaqlar.
Nümayəndə heyəti ilə görüşən rektor, professor Ədalət Muradov bildirib ki, UNEC-də idarəçiliyin təkmilləşdirilməsi, o cümlədən dünyanın qabaqcıl ali təhsil müəssisələrinin təcrübəsinin universitetdə tətbiqi məqsədilə katiblik institutu yaradılıb. Türkiyənin aparıcı universitetlərinin təcrübəsinə əsaslanan katiblik institutu rektorluq və fakültələr səviyyəsində inzibati və akademik idarəetməni bir-birindən ayırır. Bu isə bütövlükdə UNEC-də idarəetmənin səmərəliliyini artıraraq, tədris və elmi fəaliyyətin daha da önə çıxmasına şərait yaradacaq. Rektor katiblik institutunun fəaliyyətini təkmilləşdirmək məqsədilə meqafakültələrin dekan və katiblərinə Uludağ Universitetinin təcrübəsindən yararlanmağı tövsiyə edib. Bir həftə davam edən səfərin hər iki tərəf üçün faydalı olacağını diqqətə çatdırıb.
Uludağ Universitetində təcrübə mübadiləsinə UNEC-in İqtisadiyyat, Maliyyə və mühasibat, Biznes və menecment fakültəsinin dekan və katiblərindən ibarət 7 nəfərlik nümayəndə heyəti qatılacaq.
Qeyd edək ki, bundan öncə UNEC-in Maliyyə departamenti, Daxili audit və İnsan resursları şöbələrinin rəhbərləri Türkiyənin Sakarya Universitetində katiblik institutunun öyrənilməsi ilə bağlı təcrübə mübadiləsində olublar.

Опыт Турции в системе управления UNEC
Делегация в составе деканов и секретарей мегафакультетов UNEC будут командированы в университет Турции Улудаг.
На встрече с делегацией ректор, профессор Адалат Мурадов отметил, что в целях совершенствования, а также применения в университете опыта ведущих высших учебных заведений мира в UNEC создан секретариат. Секретариат института, основанный на опыте ведущих университетов Турции, на уровне ректората и факультетов разъединяет административное управление от академического. А это в целом поднимет эффективность управления в UNEC и создаст условия для выдвижения на передний план учебной и научной деятельности. В целях совершенствования деятельности секретариата института ректор рекомендовал деканам и секретарям мегафакультетов воспользоваться опытом университета Улудаг. Ректор довел до внимания, что недельный визит будет полезным для обеих сторон.
В обмене опытом в университете Улудаг примет участие делегация в составе 7 человек в числе деканов и секретарей факультетов Экономики, Финансов и бухгалтерии, Бизнеса и менеджмента UNEC.
Следует отметить, что до этого группа делегации UNEC в связи с изучением секретариата института посетила Турецкий университет Сакарью в целях обмена опытом.