Rektor Ədalət Muradov: “Məqsədimiz UNEC-ə daha savadlı abituriyentləri cəlb etməkdir”
Azərbaycan  Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) rektoru, professor Ədalət Muradov Beynəlxalq İqtisadi Münasibətlər fakultəsinin 1-ci kurs tələbələri ilə görüş keçirib.
UNEC-də qarşıya qoyulan hədəflərdən danışan rektor  tələbələrə keyfiyyətli və əmək bazarının tələblərinə cavab verən biliklər verməyin prioritet olduğunu bildirib. Bu məqsədlə aparılan islahatlara diqqət çəkən universitet rəhbəri  UNEC-də keyfiyyətli tədris verə biləcək müəllim potensialını artırmağın yollarından danışıb. Qeyd edib ki,  “2007-2015-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin xarici ölkələrdə təhsili üzrə Dövlət Proqramı”na uyğun olaraq xaricdə təhsil alan kadrların UNEC-ə cəlb edilməsində maraqlıyıq. Artıq universitetimizə 121  müəllim cəlb etmişik. Onlardan 68-i Amerika, Avropa və Kanadada təhsil alan gənclərimizdir. UNEC-də həyata keçirilən ”Gənc müəllimlər” layihəsinə uyğun olaraq 117 nəfər gənc seçilib. Universitetimizdə həmçinin “Gənc professor” layihəsi reallaşdırılır. Layihənin məqsədi professor olmaq niyyətində olan gəncləri stimullaşdırmaqdır.
Hədəflərimizdən öndə duran məsələlərdən biri də UNEC-ə daha savadlı abituriyentləri cəlb etməkdir – deyən Ə.Muradov bunun üçün universitetin planlarını açıqlayıb. Bildirib ki, paytaxtda yerləşən orta məktəblərə səfərlər edilərək, şagirdlər UNEC haqda məlumatlandırılıb. Bu proses yenə davam etdiriləcək. Ölkəmizin ən tanınmış orta məktəblərinə səfərlərin keçirilməsi nəzərdə tutulub.
Bütün bu imkanların tələbələr üçün yaradıldığını deyən rektor gənclərə  universiteti müvəfəqiyyətlə başa vurmağı tövsiyə edib. UNEC-də dərsə davamiyyətin qaneedici olmadığını bildirən Ə.Muradov tələbələri daha məsuliyyətli olmağa çağırıb.
Tələbələr onları narahat edən məsələlərlə bağlı rektora suallarını ünvanlayıblar.
Qeyd edək ki, yeni tədris ilində Beynəlxalq İqtisadi Münasibətlər fakultəsinə 333 tələbə qəbul olub.

Ректор UNEC, профессор А. Мурадов: «Наша цель – привлечь в UNEC более образованных абитуриентов»
Ректор Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC), профессор Адалят Мурадов провел встречу со студентами 1-го курса факультета «Международные экономические отношения».
Говоря о целях, которые ставятся в UNEC, ректор заявил о приоритетности качественного и отвечающего требованиям рынка труда знаний, которые предоставляет студентам университет. Акцентируя внимание на реформах, проводимых в этих целях, руководитель университета рассказал о путях повышения потенциала преподавателей в UNEC, которые смогут дать качественное образование. Он отметил, что в соответствии с «Государственной программой по образованию азербайджанской молодежи в зарубежных странах на 20072015 гг.», Государственной программой по получению образования за рубежом азербайджанской молодежи в 2007-2015гг.», мы заинтересованы в привлечении в UNEC кадров, получивших образование за рубежом.  Мы уже пригласили в наш университет 121  преподавателя. Из них 68 человек молодые люди, получившие образование в Америке, Европе  и Канаде. В соответствии с проектов «Молодые преподаватели», осуществляемы в UNEC, отобрано 117 молодых людей. Также в нашем университете реализуется проект «Молодой профессор». Цель проекта – стимулировать молодых людей, намеренных стать профессором.
«Одной из целевых задач – привлечь в UNEC более образованных абитуриентов» — говоря это, Адалят Мурадов рассказал о планах университета по этому поводу. Он отметил, что во время посещения средних школ столицы, учащиеся были информированы об  UNEC.  Эти мероприятия будут продолжены. Предусмотрены поездки в самые признанные школы нашей страны.
Подчеркнув, что все эти возможности созданы для студентов, ректор посоветовал успешно завершить образование. Заявив о своей неудовлетворенности успеваемостью в  UNEC, А. Мурадов призвал студентов быть более ответственными.
Студенты адресовали ректору вопросы, волнующие их.
Отметим, что в новом учебном году на факультет Международные экономические отношения было принято  333 студента.