Rektor Ədalət Muradov: “Məqsədimiz UNEC-ə daha savadlı abituriyentləri cəlb etməkdir”
Azərbaycan  Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) rektoru, professor Ədalət Muradov Beynəlxalq İqtisadi Münasibətlər fakultəsinin 1-ci kurs tələbələri ilə görüş keçirib.
UNEC-də qarşıya qoyulan hədəflərdən danışan rektor  tələbələrə keyfiyyətli və əmək bazarının tələblərinə cavab verən biliklər verməyin prioritet olduğunu bildirib. Bu məqsədlə aparılan islahatlara diqqət çəkən universitet rəhbəri  UNEC-də keyfiyyətli tədris verə biləcək müəllim potensialını artırmağın yollarından danışıb. Qeyd edib ki,  “2007-2015-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin xarici ölkələrdə təhsili üzrə Dövlət Proqramı”na uyğun olaraq xaricdə təhsil alan kadrların UNEC-ə cəlb edilməsində maraqlıyıq. Artıq universitetimizə 121  müəllim cəlb etmişik. Onlardan 68-i Amerika, Avropa və Kanadada təhsil alan gənclərimizdir. UNEC-də həyata keçirilən ”Gənc müəllimlər” layihəsinə uyğun olaraq 117 nəfər gənc seçilib. Universitetimizdə həmçinin “Gənc professor” layihəsi reallaşdırılır. Layihənin məqsədi professor olmaq niyyətində olan gəncləri stimullaşdırmaqdır.
Hədəflərimizdən öndə duran məsələlərdən biri də UNEC-ə daha savadlı abituriyentləri cəlb etməkdir – deyən Ə.Muradov bunun üçün universitetin planlarını açıqlayıb. Bildirib ki, paytaxtda yerləşən orta məktəblərə səfərlər edilərək, şagirdlər UNEC haqda məlumatlandırılıb. Bu proses yenə davam etdiriləcək. Ölkəmizin ən tanınmış orta məktəblərinə səfərlərin keçirilməsi nəzərdə tutulub.
Bütün bu imkanların tələbələr üçün yaradıldığını deyən rektor gənclərə  universiteti müvəfəqiyyətlə başa vurmağı tövsiyə edib. UNEC-də dərsə davamiyyətin qaneedici olmadığını bildirən Ə.Muradov tələbələri daha məsuliyyətli olmağa çağırıb.
Tələbələr onları narahat edən məsələlərlə bağlı rektora suallarını ünvanlayıblar.
Qeyd edək ki, yeni tədris ilində Beynəlxalq İqtisadi Münasibətlər fakultəsinə 333 tələbə qəbul olub.

Rector Adalat Muradov: “Our goal is to involve more literate entrants to UNEC”
Rector of Azerbaijan State University of Economics (UNEC), Professor Adalat Muradov met with the first-year undergraduates of the School of International Economic Relations.
Speaking to students about the goals set forth, Rector noted that the provision of the qualitative and competitive education meeting the requirement of the labor market is the priority at UNEC. Head of the University spoke about the ways of raising the teaching staff’s potential at UNEC that might conduct quality education, drawing the attention to the reforms implemented at the University. He said we are interested in attracting cadres educated abroad in accordance with the “State Program on Azerbaijan youths’ education abroad within 2007-2015”. We have already involved 121 teachers to our university. 68 of them are educated in America, Europe and Canada. 117 young people have been selected in accordance with the project “Young Teachers”. The project of “Young Professors” is also realizing in the University. The project aims to stimulate the young people who desire to be a Professor.
Saying- “One of the issues leading our goals is to attract more literate entrants to UNEC”, A.Muradov spoke of the plans of the university. He noted that the school children of the capital have been informed about UNEC within the visits to schools. The process will be continued. Tours to our Republic’s most popular schools are planned to be implemented.
Rector recommended the youth to graduate from the university with success, indicating to the opportunities created for them. Stressing to unsatisfactory attendance of the students at UNEC, A.Muradov urged the students to be more responsible.