UNEC-lə MDU arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) ilə Mingəçevir Dövlət Universiteti (MDU) arasında əməkdaşlıq müqaviləsinin imzalanma mərasimi keçirilib.
Tədbirdə UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov, Mingəçevir Dövlət Universitetinin rektoru, dosent Şahin Bayramov və universitetin professor-müəllim heyəti iştirak edib.
Rektor Ədalət Muradov UNEC-in fəaliyyət istiqamətlərində regional universitetlərlə əməkdaşlığın prioritet olaraq müəyyənləşdirildiyini qeyd edib. UNEC-in Lənkəran Dövlət Universiteti (LDU) və Gəncə Dövlət Universiteti ilə əməkdaşlıq etdiyini deyən rektor, LDU ilə ikili diplom proqramı barədə razılaşmanın əldə olunduğunu vurğulayıb. O, UNEC-in regional universitetlərlə əməkdaşlıqda dünya praktikasında qəbul olunan yeni yanaşma ilə çıxış etdiyini, ikili diplom proqramının bu əməkdaşlığın əsas hədəfi olduğunu bildirib. Rektor bunun üçün keyfiyyət tələblərinin mövcud olduğunu və bu tələblərə cavab verə bilən tələbələrin UNEC-in diplomunu da əldə edə biləcəyini deyib. UNEC ilə MDU arasında əməkdaşlığın uğurlu olacağını bildirən professor Ə.Muradov, bu ali təhsil müəssisəsinin ölkənin təhsil sistemində və regional universitetlər arasında qısa müddətdə qabaqcıl universitetə çevriləcəyindən əminliyini ifadə edib.
Rektor Şahin Bayramov məzunu olduğu və bir zamanlar çalışdığı universitetdə olmaqdan qürur duyduğunu bildirib. Rektor təyin olunarkən ölkə Prezidentinin qarşıya qoyduğu hədəflərdən söz açan Şahin Bayramov, əsas hədəfin MDU-nu paytaxt səviyyəli universitetə çevirmək olduğunu qeyd edib. Bu gün dünya universitetlərinin missiyasının dəyişdiyini, universitetlərin yalnız tədris, elmi fəaliyyət və kadr hazırlığı ilə məhdudlaşmadığını deyən rektor, MDU-nun Mingəçevir şəhəri və ətraf rayonların sosial-iqtisadi potensialının gücləndirilməsi və inkişafında yaxından iştirak etməsinin vacibliyini diqqətə çatdırıb.
Ş.Bayramov MDU-dakı kadr hazırlığı istiqamətləri və mövcud ixtisaslar barədə məlumat verərək, tədrisin keyfiyyətinin artırılması, elmi fəaliyyətin səmərəliliyinin yüksəldilməsi və universitet idarəçiliyində innovativ metodların tətbiq edilməsi istiqamətində islahatların aparıldığını bildirib. Dünya səviyyəli universitet olmaq yolunda sürətlə irəliləyən UNEC-lə əməkdaşlığın MDU üçün mühüm faydalar verəcəyinə əminliyini bildirən Ş.Bayramov regional tərəfdaş kimi hərtərəfli qarşılıqlı əməkdaşlığın reallaşdırılması üçün bütün imkanlardan istifadə ediləcəyini bildirib.
Sonra hər iki rektor tərəfindən əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb. Müqaviləyə əsasən, universitetlər arasında tələbə-müəllim mübadiləsi, MDU-nun müəllimlərinin UNEC-in Qış məktəbində iştirakı, MDU tələbələrinin bir semestrlik UNEC-də təhsil alması, birgə elmi-tədqiqatların aparılması və digər məsələlər nəzərdə tutulub.

Cooperation agreement has been signed between UNEC and MSU
Ceremony of signing a cooperation agreement between Azerbaijan State University of Economics and Mingechaur State University has been held.
The event was attended by UNEC Rector, professor Adalat Muradov, rector of Mingechaur State University, Associate Professor Shakhin Bayramov and the academic staff of the university.
Rector Adalat Muradov said that cooperation with regional universities was a priority in UNEC activities.  The rector underlined that an agreement had been reached with LSU on a dual diploma program, saying that UNEC cooperates with Lankaran State University (LSU) and Ganja State University. He said that UNEC was presenting a new approach to world practice in cooperation with regional universities and that the dual degree program was   the main goal of that cooperation. The rector said there were qualitative requirements for that and that students who could meet those requirements would   also get UNEC diploma. Noting that cooperation between UNEC and MSU would be successful, professor A.Muradov expressed his confidence that this university would   become a leading university in the educational system of the country and regional universities in a short time.
Rector Shakhin Bayramov said he was proud to be at the university, which he had been a graduate of, and   where he once had worked. Speaking on the goals set by the president of the country when he was appointed a rector, Shakhin Bayramov said that the main goal was to turn MSU into a capital-level university. The rector who said today the mission of the world universities had changed and that    universities were not limited to educational, scientific activities and training, emphasized   the need for close participation of MSU in strengthening and development of socio-economic potential of Mingechaur city and surrounding regions.
Informing   about the directions of personnel training at MSU and existing specialties,   Sh. Bayramov   said that the reforms had been carried out to improve the quality of teaching, increase the efficiency of scientific activities and the use of innovative methods in university management.  Expressing confidence that cooperation with UNEC, which was rapidly moving towards becoming a world-class university, would bring significant benefits to MSU, Sh. Bayramov said that as a regional partner, he would   use every opportunity to implement comprehensive cooperation.
Then the two rectors signed a cooperation agreement. The agreement envisaged student-teacher exchange between universities, participation of MSU teachers at UNEC Winter School, a one-semester study at UNEC, joint research and many other issues.