UNEC-lə MDU arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) ilə Mingəçevir Dövlət Universiteti (MDU) arasında əməkdaşlıq müqaviləsinin imzalanma mərasimi keçirilib.
Tədbirdə UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov, Mingəçevir Dövlət Universitetinin rektoru, dosent Şahin Bayramov və universitetin professor-müəllim heyəti iştirak edib.
Rektor Ədalət Muradov UNEC-in fəaliyyət istiqamətlərində regional universitetlərlə əməkdaşlığın prioritet olaraq müəyyənləşdirildiyini qeyd edib. UNEC-in Lənkəran Dövlət Universiteti (LDU) və Gəncə Dövlət Universiteti ilə əməkdaşlıq etdiyini deyən rektor, LDU ilə ikili diplom proqramı barədə razılaşmanın əldə olunduğunu vurğulayıb. O, UNEC-in regional universitetlərlə əməkdaşlıqda dünya praktikasında qəbul olunan yeni yanaşma ilə çıxış etdiyini, ikili diplom proqramının bu əməkdaşlığın əsas hədəfi olduğunu bildirib. Rektor bunun üçün keyfiyyət tələblərinin mövcud olduğunu və bu tələblərə cavab verə bilən tələbələrin UNEC-in diplomunu da əldə edə biləcəyini deyib. UNEC ilə MDU arasında əməkdaşlığın uğurlu olacağını bildirən professor Ə.Muradov, bu ali təhsil müəssisəsinin ölkənin təhsil sistemində və regional universitetlər arasında qısa müddətdə qabaqcıl universitetə çevriləcəyindən əminliyini ifadə edib.
Rektor Şahin Bayramov məzunu olduğu və bir zamanlar çalışdığı universitetdə olmaqdan qürur duyduğunu bildirib. Rektor təyin olunarkən ölkə Prezidentinin qarşıya qoyduğu hədəflərdən söz açan Şahin Bayramov, əsas hədəfin MDU-nu paytaxt səviyyəli universitetə çevirmək olduğunu qeyd edib. Bu gün dünya universitetlərinin missiyasının dəyişdiyini, universitetlərin yalnız tədris, elmi fəaliyyət və kadr hazırlığı ilə məhdudlaşmadığını deyən rektor, MDU-nun Mingəçevir şəhəri və ətraf rayonların sosial-iqtisadi potensialının gücləndirilməsi və inkişafında yaxından iştirak etməsinin vacibliyini diqqətə çatdırıb.
Ş.Bayramov MDU-dakı kadr hazırlığı istiqamətləri və mövcud ixtisaslar barədə məlumat verərək, tədrisin keyfiyyətinin artırılması, elmi fəaliyyətin səmərəliliyinin yüksəldilməsi və universitet idarəçiliyində innovativ metodların tətbiq edilməsi istiqamətində islahatların aparıldığını bildirib. Dünya səviyyəli universitet olmaq yolunda sürətlə irəliləyən UNEC-lə əməkdaşlığın MDU üçün mühüm faydalar verəcəyinə əminliyini bildirən Ş.Bayramov regional tərəfdaş kimi hərtərəfli qarşılıqlı əməkdaşlığın reallaşdırılması üçün bütün imkanlardan istifadə ediləcəyini bildirib.
Sonra hər iki rektor tərəfindən əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb. Müqaviləyə əsasən, universitetlər arasında tələbə-müəllim mübadiləsi, MDU-nun müəllimlərinin UNEC-in Qış məktəbində iştirakı, MDU tələbələrinin bir semestrlik UNEC-də təhsil alması, birgə elmi-tədqiqatların aparılması və digər məsələlər nəzərdə tutulub.

Между UNEC и МГУ подписано соглашение о сотрудничестве
Состоялась церемония подписания соглашения о сотрудничестве между Азербайджанским государственным экономическим университетом (UNEC) и Мингечевирским государственным университетом (МГУ).
В мероприятии приняли участие ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов, ректор Мингечевирского государственного университета, доцент Шахин Байрамов и профессорско-преподавательский состав университета.
Ректор Адалат Мурадов отметил, что в направлениях деятельности UNEC вопрос сотрудничества с региональными университетами определился как приоритет. Говоря о сотрудничестве UNEC с Ленкоранским государственным университетом (ЛГУ) и Гянджинским государственным университетом, ректор подчеркнул достигнутое соглашение о программе двойного диплома с ЛГУ.  Он отметил, что UNEC в сотрудничестве с региональными университетами выступает с новыми подходами, принятыми в мировой практике, и подчеркнул, что  основной целью этого сотрудничества является программа двойного диплома.  Ректор отметил, что для этой цели существуют качественные требования и студенты, отвечающие этим требованиям, которые смогут получить диплом UNEC. Говоря об успехе сотрудничества UNEC с МГУ, профессор А.Мурадов выразил уверенность в том, что это высшее учебное заведение за короткое время превратится в ведущий университет в системе образования страны и среди региональных университетов.
Ректор Шахин Байрамов выразил чувство гордости по поводу того, что является выпускником этого университета, в котором когда-то работал. Говоря о целях, поставленных Президентом после назначения его ректором, Шахин Байрамов отметил, что основной целью является поднять МГУ на уровень столичного университета. Говоря о том, что сегодня миссия университетов изменилась, деятельность которых не ограничивается только учебной и научной деятельностью, а также подготовкой кадров, ректор довел до внимания важность активного участия МГУ в укреплении и развитии социально-экономического потенциала города Мингечевира и прилегающих районов.
Представив информацию о направлениях подготовки кадров и существующих специальностях МГУ, Ш.Байрамов отметил, что ведутся реформы в направлении повышения качества обучения, эффективности научной деятельности и применения в управлении университета инновационных методов.  Выразив уверенность в том, что сотрудничество с UNEC, который стремительно шагает на пути превращения в университет мирового уровня, принесет большую пользу для МГУ,  Ш.Байрамов отметил, что как региональный партнер приложит все усилия для реализации всестороннего взаимного сотрудничества.
Затем оба ректора подписали соглашение о сотрудничестве. В соответствии с соглашением предусмотрено обмен преподавателями и студентами между университетами, участие преподавателей МГУ в Зимней школе  UNEC, обучение студентов МГУ в течение одного семестра в UNEC, проведение совместных научных исследований и другие вопросы.