UNEC məktəblilərin ən sevimli layihəsini davam etdirir – “Bir günlük tələbə”
UNEC_bir_günUNEC yuxarı sinif şagirdləri arasında çox populyar olan “UNEC-də bir gün” layihəsini davam etdirir.
Məktəblilərə “bir günlük tələbə” olmaq şansı yaradan “UNEC-də bir gün” layihəsinin məqsədi 10-11-ci sinif şagirdlərini universitetlə daha yaxından tanış etməkdir. Eyni zamanda, ixtisas seçimində şagirdlərə məsləhət vermək, onların ixtisas fənlərində dinləyici qismində iştirakına şərait yaratmaqdır.
Qeyd edək ki, payız semestri ərzində 32 məktəbdən 500-dən çox şagird “UNEC-də bir gün” layihəsində iştirak edib. Şagirdlərə şərti tələbə bileti təqdim edilib və onlar seçdikləri ixtisas üzrə dərslərdə iştirak ediblər. Eyni zamanda bir günlük tələbələr UNEC-də infoturda olublar.

UNEC is continuing the most favourite project of pupils – “One-day student”
UNEC_bir_günUNEC is continuing its “One-day at UNEC” project, which is too popular among the pupils.
The goal of the “One day at UNEC” project, which gives the pupils the chance to become “one-day student” is to get to know more closely the 10-11-th grade pupils with the university. At the same time, is to give advices to the pupils in the speciality choice, and create the conditions for their participation as the listener in the lectures on the specialized subjects.
Within the autimn semester 500 pupils from 32 schools participated in the project “One day at UNEC” project. The pupils were presented the symbiloc student identification card and they attended the classes on their chhosen speciality. At the same time, the one day students were in the infotour at UNEC.
Wishing to participate in the “One day at UNEC” project can call to the landline number 497-58-63, or can contact with the official Facebook page  of  UNEC.