UNEC müəllimi Türkiyənin Sakarya Universitetində Azərbaycan həqiqətlərindən danışıb
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Beynəlxalq münasibətlər kafedrasının müəllimi Pərviz Səmədov Türkiyənin Sakarya Universitetində keçirilən “Türk dünyasında erməni vəhşətləri və Xocalı soyqırımı” adlı tədbirdə iştirak edib. Sakarya Tələbə Təşkilatı, Sakarya Azərbaycan Tələbə Birliyi və Türkiyə Azərbaycan Dərnəklərinin Sakarya Təmsilçiliyinin  birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbir Anadoluda və Xocalıda ermənilərin törətdiyi türk soyqırımına həsr olunub.
Azərbaycanın və Türkiyənin millət vəkilləri, professorları, müxtəlif ölkələrin diplomat və konsulları iştirak edən tədbirdə P.Səmədov “Ermənilərin sosial quruluşu Ermənistanda doğulan elm adamının gözüylə” adlı məruzə ilə çıxış edib.
P.Səmədov bildirib ki, ermənilərin törətdiyi çox hadisələrdən dünyada, o cümlədən Türkiyədə xəbərsizdirlər. Çünki biz xoşməramlı xalqıq, düşmənçiliyi təbliğ etmək hissindən daim uzaq olmuşuq. Dünyanın müxtəlif ölkələrində 3 milyon türk qətlə yetirildiyi halda, 1915-ci ildə Türkiyəyə qarşı qiyama qalxan ermənilərin başqa ərazilərə köçürülməsi faktını əldə bayraq edib “soyqırım” iddiaları ilə çıxış edirlər. Mən burada Ermənistanda doğulmuş türk olaraq iştirak edirəm. Bu gün Türkiyədə on minlərlə erməni türklərlə tam bərabər hüquqların daşıyıcısı kimi, heç bir fərqi olmadan yaşayır. Amma bu münasibət Ermənistanda türklərə qarşı olmadı. 1700-cü ildə İrəvanda 27 nəfər erməni var idi. Necə oldu ki, 1804-cü ildə ermənilərin sayı artdı? Çünki Pyotr bölgədə bir xristian dövləti yaratmağı qarşısına məqsəd qoydu. Sonra I Yekaterina və II Yekaterina bu siyasəti davam etdirdi. Bir zamanlar İrəvandakı 4200 ailənin 3200-ü türk ailələri idi, çox az sayda erməni var idi. Sonradan Güney Azərbaycan və Osmanlı ərazisindən ermənilər İrəvana köçürüldü, say süni şəkildə artırıldı, oradakı türklər isə qətlə yetirildi, qovuldu. Bu gün də dünya türk düşmənlərinin Türkiyəyə qarşı həyata keçirdikləri terrora susur. Məruzəçi hətta ermənilərin ziyalılarının türk uşaqlarını qətlə yetirdikləri barədə etirafları xatırlatdı: “1992-ci ildə Xocalıda əsir alınan insanlardan bu günədək xəbər yoxdur. Əsir alınan insanların orqanları satılmaqdadır. Biz nə qədər ki, verilən torpaqları geri almamışıq, mübarizə davam etməlidir”.
P.Səmədov sonda konfrans iştirakçılarına özünün sovet pasportunu nümayiş etdirib: “Bu, bir sovet pasportudur, vaxtilə Azərbaycanda bu pasportlar yığılanda mən vermədim. Burada göstərilib ki, mən Ermənistanda anadan olmuşam, o torpaqlar tarixi Azərbaycan əraziləridir. Bu gün Ermənistanda 1 nəfər də olsun türk yaşamır. Bütün dünya türkləri birləşməli və türkün yurdunu türkə geri qaytarmalıdır.”

Преподаватель UNEC в турецком Университете Сакарья рассказал правду об Азербайджане
Преподаватель кафедры Международные отношения Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) Парвиз Самедов принял участие на мероприятии, посвященной «В тюркском мире армянская агрессия и геноцид Ходжалы», проведенной в турецком университете Сакарья. Мероприятие, проведенное при организационной поддержке Студенческой организации Сакарья, Студенческим объединением Сакарья-Азербайджан и представительством Сакарья турецко-азербайджанких кружков  посвящено турецкому геноциду, совершенному армянами в Анадолу и Ходжалы.
На мероприятии,  в котором участвовали депутаты, профессора Азербайджана и Турции, дипломаты и консулы разных стран, П.Самедов выступил с докладом на тему «Армянская социальная структура глазами ученого, который родился в Армении».
П.Самедов отметил, что о многих событиях, совершенных армянами неизвестно миру, в том числе и Турции. Потому что мы люди доброй воли и всегда были далеки от чувства пропаганды враждебности. В то время как в разных странах мира было казнено 3 миллиона турка, армяне, поднявшие в 1915 году бунт против Турции, факт переселения их на другие территории назвали «геноцидом. Здесь я участвую в качестве турка, родившегося в Армении. Сегодня в Турции десятки тысяч армян живут на равных с турками правах.. Но в Армении такого отношения к туркам не было. В 1700 году в Ираване было 27 армян. Каким образом в 1804 году увеличилось число армян? Потому что Петр поставил перед собой цель создания в регионе христианского государства. Затем эту политику продолжили Екатерина I и Екатерина II. В это врем в Ираване из  4200 семей 3200 семей являлись турецкими семьями, армян было незначительное число. Позже армяне с османско-азербайджанской территории Гюней были выселены в Ираван, число естественным образом увеличилось, а турки, проживающие там были казнены, изгнаны.. И сегодня мировая общественность умалчивает о терроризме, совершенном врагами Турции. Докладчик также подчеркнул о казне армянской интеллигенцией турецких детей: «До сих пор нет никаких новостей о взятых в плен в 1992 году в Ходжалы людей. Органы взятых в плен людей были проданы. Пока мы не получим обратно наши земли борьба будет продолжаться.»
В конце П.Самедов продемонстрировал участникам конференции свой советский паспорт: “Это советский паспорт, в свое время, когда в Азербайджане собирали эти паспорта, я не сдал его.  Здесь указано, что я родился в Армении, эти земли исторически являются территорией Азербайджана. Сегодня ни 1 турок не живет в Армении. Турки всего мира должны объединиться и вернуть земли туркам».