UNEC-də tələbə rektor seçilib
UNEC-də növbəti tələbə rektor seçkiləri keçirilib. Açıq səsvermə yolu ilə keçirilən seçkilərin nəticələrinə əsasən, Maliyyə və mühasibat fakültəsinin III kurs tələbəsi Cabbar Hüseynov bir il ərzində universitetin növbəti tələbə rektoru olacaq.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov yeni tələbə rektoru universitet heyətinə təqdim edib.
Rektor bildirib ki, Azərbaycanda ilk dəfə olaraq UNEC-də tətbiq olunan tələbə rektor institutunun məqsədi tələbə özünüidarəetmə sisteminin yaradılması, şəffaf, səmərəli idarəetmə mexanizminin inkişafı, tələbələrlə universitet rəhbərliyi arasında əlaqələrin beynəlxalq təcrübə əsasında müəyyənləşməsidir. Ə.Muradov qeyd edib ki, tələbələr öz istək və tələblərini açıq surətdə ortaya qoya bilsinlər, tələbə dünyası ilə bağlı bütün məsuliyyəti öz üzərlərinə götürsünlər, tələbələrin intizam qaydaları belə onların təşəbbüsləri əsasında müəyyənləşsin və cəmiyyət kimi təşkilatlansınlar.
Rektor fəaliyyət müddəti bitmiş tələbə rektor Şahin Həsənovun bir il ərzində gördüyü işləri yüksək dəyərləndirib və onunla çalışmaqdan məmnunluğunu ifadə edərək, tələbələrlə apardığı işləri təqdirəlayiq hesab edib.
Ə.Muradov yeni seçilən tələbə rektora tövsiylərini verib. UNEC-dəki yenilikilərin böyük əksəriyyətinin tələbə layihələri və təşəbbüsləri ilə həyata keçirildiyini vurğulayan rektor, tələbə təşkilatları ilə daha sıx şəkildə əməkdaşlıq etməyin, birgə layihələrin həyata keçirilməsinin önəmini vurğulayıb. UNEC tələbələrinin bilik yarışları və intellektual oyunlarda daha fəal iştirakının, cəmiyyətin tanınmış simaları ilə mütəmadi görüşlərin vacibliyini diqqətə çatdırıb.
Rektor Ş.Həsənovun üzərində çalışdığı “Tələbə senatı” və “Tələbə auditi” layihələrinin C.Hüseynovun uğurla davam etdirəcəyinə əminliyini bildirib.
Sonda Ş.Həsənov uğurlu fəaliyyətinə görə fəxri fərmanla təltif olunub. Ona dəstək göstərəntələbələrə isə təşəkkürnamə təqdim edilib.
Qeyd edək ki, UNEC yeganə ali təhsil müəssisəsidir ki, tələbə rektor da daxil olmaqla, 6 tələbə təşkilatının rəhbəri böyük elmi şurada tələbələri təmsil edir.

В UNEC избран студент-ректор
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов встретился с вновь избранным студентом-ректором Джаббаром Гусейновым. Во встрече приняли участие руководители структурных подразделений университета, студент-ректор, завершивший срок деятельности и студенты-активисты.
Ректор Адалат Мурадов отметил, что взяв за основу организацию как систему самоуправления студентов, в UNEC сформирован институт студент-ректор. Целью является развитие прозрачного, эффективного механизма управления, а также определение отношений между студентами и руководством университета на основе международного опыта. Ректор отметил, что студент-ректор и руководители других студенческих организаций как один из равноправных органов университета представляются на большом ученом совете В то же время участвуют в деятельности других структурных подразделений, а также в обсуждении и принятии решений по вопросам, касающихся интересов студентов.
Ректор, подчеркнув, что большинство новшеств в UNEC осуществляется проектами и по инициативе студентов, отметил о значении определении правил дисциплин студентов на основе их инициативы.
Ректор, высоко оценив проделанные в течение года работы студента III курса Турецкого факультета экономики и управления Шахина Гасанова, выразил удовлетворение по поводу работы в одной команде с ним. А.Мурадов, представив участникам студента III курса факультета Финансов и бухгалтерии Джаббара Гусейнова, вновь избранного студентом-ректором, дал ему свои рекомендации. Отметил о важности еще большего сотрудничества со студенческими организациями, реализацией совместных проектов, более активного участия студентов UNEC в интеллектуальных соревнованиях, проведении встреч с известными лицами.
На встрече было дано поручение о реализации проектов «Студенческий сенат» и «Студенческий аудит». Ректор отметил, что «Студенческий сенат» может сыграть важную роль в решении проблем студентов.
В конце встречи Ш.Гасанов «За успешную деятельность в качестве студента-ректора в 2016/17 учебном году» был награжден почетной грамотой. А студентам, оказавшим поддержку, представлена благодарность.