UNEC TEC konfransı: İnnovasiya və sahibkarlıq XXI əsrin açarıdır
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Tələbə Elmi Cəmiyyətinin (TEC) təşkilatçılığı ilə Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 96-cı ildönümünə həsr olunan “İnnovasiya və sahibkarlıq XXI əsrin açarıdır” mövzusunda konfrans keçirilib.
“Boulevard Hotel Baku”da təşkil olunan elmi konfransda təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov,  gənclər və idman nazirinin müavini İntiqam Babayev, tələbə təşkilatlarının rəhbərləri, ölkə ali təhsil müəssisələrinin TEC sədrləri iştirak ediblər.
UNEC-in Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru, professor Sakit Yaqubov Ümummilli lider Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycanın əldə etdiyi uğurlardan söz açıb. Heydər Əliyevin gənclərin yüksək ixtisaslı və peşəkar kadrlar kimi hazırlanmasına ciddi önəm verdiyini diqqətə çatdıran S.Yaqubov bu siyasətin Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini bildirib. Ölkə başçısının elm və təhsil sahəsindəki müvafiq fərman və sərəncamlarından irəli gələn dövlət proqramlarının icrasına uyğun olaraq, son illərdə UNEC-də iqtisad elminin və təhsilinin inkişafı istiqamətində kompleks tədbirlərin həyata keçirildiyini vurğulayan S.Yaqubov UNEC-də müəllim və tələbələrin elmi fəaliyyətinin daha da artırılması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərə toxunub. UNEC-in pedaqoji heyətinin nüfuzlu elmi bazalara daxil olan jurnallarda məqalələrinin sayının nəzərəçarpacaq dərəcədə artdığını qeyd edib.
Nazir müavini İntiqam Babayev Ulu öndərin zəngin həyat və fəaliyyətinin hər zaman gənclər arasında təbliğ və tədqiq edilməsinin zərurliyini vurğulayaraq, elmi konfrasın keçirilməsinin bu baxımdan böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib.  İ.Babayev Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə aparılan yeni hədəflərə və çağırışlara hesablanan dövlət siyasətinin tərkibində insan kapitalının önə çəkildiyini, gənclərin bilikli və savadlı olması məqsədilə uğurlu addımların atıldığını qeyd edib. Azərbaycanda gənclərin məşğulluğunun dəstəklənməsi, onlar arasında sahibkarlığın təşviq edilməsi istiqamətində görülən işlərə toxunan İ.Babayev UNEC ilə  nazirlik arasında həyata keçirilən layihələrdən söz açıb. UNEC tələbələrinin bilik və bacarıqları həm ölkədə, həm də beynəlxalq miqyasda rəqabətədavamlı mütəxəssislər olacaqlarından əminliyini ifadə edib.
Təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov Azərbaycan gəncliyinin ölkədə gedən bütün proseslərdə fəal iştirak etdiyini bildirib. Hər bir dövlətin gücünün onun intellektual potensialında olduğunu, bunun isə elm və təhsilin hesabına formalaşdığını diqqətə çatdıran F.Qurbanov əmək bazarının tələbinə uyğun mütəxəssis kimi yetişmək üçün fundamental biliklərə yiyələnməyin vacibliyini qeyd edib.
Konfransda UNEC “Emprik tədqiqatlar mərkəzi”nin rəhbəri, “Beynəlxalq iqtisadiyyat” məktəbi üzrə TEC elmi rəhbəri Xətai Alıyev “Uğurun açarı: Tədqiqat marağından elmin zirvəsinə”, TEC sədri Nərmin Heydərova “Tələbə Elmi Cəmiyyətinin bu günü”  mövzularında çıxış ediblər.
Konfransda respublika gənclərinin elmi potensialının artırılması və universitetlərində fəaliyyət göstərən TEC-lərin işinin təkmilləşdirilməsi və düzgün koordinasiyası məqsədilə UNEC TEC tərəfindən Azərbaycan Tələbə Elmi Cəmiyyəti Alyansının (ATECA) yaradılması təklifi irəli sürülüb.

Конференция СНО UNEC: Инновация и предпринимательство ключ XXI века
При организационной поддержке Студенческого научного общества (СНО) Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) состоялась конференция на тему «Инновация и предпринимательство ключ XXI века», посвященная  96-ой годовщине со дня рождения Общенационального лидера Гейдара Алиева.
В конференции, организованной в “Boulevard Hotel Baku”, приняли участие заместитель министра образования Фирудин Гурбанов, заместитель министра молодежи и спорта Интигам Бабаев, руководители студенческих организаций, председатели СНО высших учебных заведений страны.
Проректор по науке и инновациям UNEC, профессор Сакит Ягубов отметил успехи, достигнутые Азербайджаном под руководством Общенационального лидера Гейдара Алиева. С.Ягубов обратил внимание, что Гейдар Алиев придавал большое значение подготовке молодежи в качестве высоквалифицированных и профессиональных кадров и отметил, что эта политика с большим успехом продолжает осуществляться Президентом Ильхамом Алиевым. С.Ягубов подчеркнул, что соответственно исполнению государственных программ, исходящих из соответствующих указов и распоряжений главы государства в сфере науки и образования, в последние годы в UNEC проводится комплекс мероприятий в направлении развития экономической науки и образования, а также повышения научной деятельности преподавателей и студентов. Он отметил о значительном увеличении числа статьей педагогического состава UNEC, опубликованных в журналах, входящих в престижные научные базы.
Заместитель министра Интигам Бабаев подчеркнул о необходимости постоянной пропаганды среди молодежи информации о яркой жизни и деятельности Великого вождя и с этой точки зрения отметил большое значение проведения научной конференции. И.Бабаев отметил, что государственная политика, проводимая под руководством Президента Ильхама Алиева и нацеленная на новые задачи и призывы, выдвигает на первый план человеческий капитал, в целях подготовки грамотной и образованной молодежи предпринимаются успешные шаги. Говоря о поддержки занятости молодежи Азербайджана, работах, проделанных в направлении развития предпринимательства, И.Бабаев рассказал о проектах, осуществляемых между UNEC и министерством. Он выразил уверенность в том, что студенты UNEC благодаря своим знаниям и способностям смогут стать конкурентоспособными специалистами не только в стране, но и в международном масштабе.
Заместитель министра образования Фирудин Гурбанов отметил активное участие молодежи Азербайджана во всех процессах, происходящих в стране. Ф.Гурбанов отметил, что сила каждого государства заключается в его интеллектуальном потенциале, а это формируется за счет науки и образования. Он добавил, что для подготовки специалистов соответственно требованиям рынка труда необходимо  овладеть фундаментальными знаниями.
На конференции выступили руководитель «Центра эмпирических исследований» UNEC, научный руководитель СНО по школе «Международная экономика» Хатаи Алиев по теме «Ключ к успеху: от интереса исследования к вершине науки», председатель СНО Нармин Гейдарова  «Сегодняшний день Студенческого научного общества».
На конференции с целью повышения научного потенциала молодежи республики, а также совершенствования и правильной координации работы СНО, действующих в в университетах, СНО UNEC было выдвинуто предложение о создании Альянса студенческого научного общества Азербайджана (АСНОА).