UNEC tələbələri Azərbaycan-Çexiya işgüzar görüşündə
UNEC Rus İqtisadiyyat Məktəbinin tələbələri İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi və Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə keçirilən Azərbaycan-Çexiya işgüzar görüşündə iştirak ediblər.
Tədbirdə iqtisadiyyatın müxtəlif qeyri-neft sahələrində fəaliyyət göstərən 50-ə yaxın sahibkar iştirak edib.
Tədbirdə Azərbaycanda qeyri-neft sektorunun inkişafı istiqamətində görülən tədbirlər, iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi, özəl sektorun inkişafının stimullaşdırılması, ixracın genişləndirilməsi, “Made in Azerbaijan” brendinin və xarici investisiyaların təşviqi, biznes mühitinin daha da yaxşılaşdırılması istiqamətində görülən tədbirlər diqqətə çatdırılıb.
Çex şirkətlərinin təqdimatını aparan Çex Respublikasının kənd təsərrüfatı nazirinin müavini İrji Şir iki ölkə arasında iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində geniş əməkdaşlıq imkanlarını vurğulayıb. Daha sonra iştirakçıları iki tərəfli görüşlərə dəvət edən nazir müavini özü də görüşlərdə fəal iştirak edib, Azərbaycan sahibkarlarının suallarını cavablandırıb.
İki tərəfli görüşlər B2B formatında davam edib. Sahibkarlar arasında əməkdaşlıq perspektivlərinin müzakirə edildiyi ikitərəfli görüşlərlə UNEC-in Rus İqtisadiyyat Məktəbinin tələbələri fəal iştirak ediblər. Onlar Çex şirkətlərinin nümayəndələri ilə Azərbaycan məhsullarının potensial ixrac imkanları barədə müzakirə aparıblar.

Студенты UNEC в деловой встрече Азербайджан-Чехия
Студенты Русской экономической школы UNEC приняли участие в деловой встрече Азербайджан-Чехия, состоявшейся при организационной поддержке Министерства экономики и Фонда поощрения экспорта и инвестиций в Азербайджане (AZPROMO).
В мероприятии приняли участие около 50 предпринимателей, оказывающих деятельность в различных ненефтяных сферах экономики.
На мероприятии были затронуты вопросы о работах, проделанных в Азербайджане в направлении развития ненефтяного сектора, многогранности экономики, стимулировании развития частного сектора, расширении экспорта, поощрения бренда “Made in Azerbaijan” и иностранных инвестиций, улучшения среды бизнеса.
Заместитель министра сельского хозяйства Республики Чехия Иржи Шир, осуществляющий презентацию чешских компаний, подчеркнул о широких возможностях сотрудничества между двумя странами в разных сферах. Затем заместитель министра, пригласивший участников на двусторонние встречи, сам принял активное участие во встречах, ответил на вопросы азербайджанских предпринимателей.
Двусторонние встречи продолжались в формате B2B. В двусторонних встречах, обсуждаемых между предпринимателями о перспективах сотрудничества, студенты Русской экономической школы UNEC приняли активное участие. С представителями компаний Чехии они провели обсуждения по вопросам потенциальных возможностей экспорта продукции Азербайджана.