UNEC tələbələri ixtisas təcrübəsində
Əmtəəşünaslıq fakültəsində istehlak mallarının ekspertizası ixtisası üzrə təhsil alan 42 tələbə Ədliyyə Nazirliyinin Məhkəmə Ekspertiza Mərkəzində təcrübə keçir.
Təcrübə zamanı tələbələr “Sənədlərin texniki ekspertizası” şöbəsində kitab, qiymətli kağız, möhür və saxtalaşdırılmış digər sənədlərin ekspertizasında iştirak ediblər. “Bioloji ekspertiza” və “Fiziki-kimyəvi ekspertiza” şöbələrində isə ət məhsulları və lifli materiallar üzərində aparılan ekspertizalarla tanış olublar. Tələbələr təcrübələrini Ədliyyə Nazirliyinin Elmi-tədqiqat və metodik iş şöbəsinin rəisi Hümmət Vəliyev və şöbənin məsləhətçisi Rəşad İsayevin rəhbərliyi ilə Əmtəəşünaslıq şöbəsində davam etdirirlər.
Qeyd edək ki, 2017-2018-ci tədris ilində UNEC-də 3102 bakalavr ixtisas, 660 magistr isə elmi-pedaqoji və elmi-tədqiqat təcrübəsinə cəlb edilib. UNEC-in Təcrübənin təşkili şöbəsi bakalavr və magistrlər üçün ölkənin 538 nüfuzlu müəssisəsində təcrübə keçmək imkanı yaradıb. Bu tədris ilindən UNEC-də bakalavrların təcrübəsinin təşkili yeni qaydalar əsasında aparılır. Belə ki, ötən tədris illərində bakalavrlar üçün təcrübə müddəti 40 gün nəzərdə tutulurdusa, bu tədris ilindən onların təcrübə saatları artırılaraq 14 həftə olub. Bu yenilik təbələbələrin praktiki biliklərini artırmaqla yanaşı, onlara ixtisaslarına uyğun sahədə daha yaxşı mütəxəssis kimi yetişmək imkanı yaradacaq.

Студенты UNEC на производственной практике
Обучающиеся на факультете Товароведения 42 студента  прошли практику в Центре судебной экспертизы Министерства юстиции.
Во время практики студенты в отделе «Техническая экспертиза документов» приняли участие в экспертизе фальсифицированных книг, ценных бумаг, печати и других документов. А в отделах «Биологическая экспертиза» и «Физико-химическая экспертиза» ознакомились с экспертизой мясных продуктов и волокнистых материалов.  Студенты продолжили практику под руководством заведующего отделом научных исследований и методических работ Гуммета Велиева и консультанта отдела Рашада Исаева в отделе Товароведения.
Следует отметить, что в 2017-2018 учебном году в UNEC 3102 бакалавра и 660 магистров привлечены к научно-педагогической и научно-исследовательской практике. Отдел практики UNEC создал возможность прохождения практики для бакалавров и магистров в 538 престижных предприятиях. С текущего учебного года в UNEC организация практики бакалавров проводится на основе новых правил. Так, если в минувшем учебном году срок практики для бакалавров предусматривался 40 дней, с этого учебного года часы их производственной практики увеличились, составив 14 недель. Это новшество дает возможность поднять практические знания студентов, еще лучше подготовиться в сфере, соответствующей их специальности.