UNEC tələbələri şəhid Mixail Həmidovun ailəsini ziyarət edib
UNEC kollektivinin Vətən müharibəsində qəhrəmancasına şəhid olmuş məzunlarının ailələrini ziyarəti davam edir.
Budəfəki ziyarətdə UNEC Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri Rüfət Süleymanlı və THİK fəalları Vətən müharibəsində qəhrəmancasına şəhid olan UNEC-in məzunu  Mixail Həmidovun ailəsi ilə görüşüblər.
Zəfəri qanı ilə qazanmış “Mixaylo” ləqəbli kəşfiyyatçı Mixail Həmidovun yaxınları ilə görüşdə şəhidin ailəsi onun həyat yolundan danışaraq, xatirələrini bölüşüblər.  Mixailin Almaniyada yaşadığı dövrdəki uşaqlıq, eləcə də Bakıya köçəndən sonrakı gənclik illərindən danışıblar. vətənini də ailəsi qədər sevdiyindən danışıblar.
Mixaillə bağlı maraqla dinləyən tələbələr onun əziz xatirəsi həmişə əziz tutacaqlarını, Mixailin şərəfli həyat yolunun hər bir gənc üçün örnək olacağını deyiblər.
Sonra UNEC THİK sədri Rüfət Süleymanlı Mixail Həmidovun adına Fəxri fərmanı şəhidimizin ailəsinə təqdim edib.
Mixail Həmidov 1983-cü il dekabrın 18-də Şərqi Almaniyanın Potsdam şəhərində hərbçi ailəsində anadan olub. 1991-1998-ci illərdə Suraxanı rayonundakı 278 nömrəli tam orta məktəbdə, 1998-2001-ci illərdə isə Sabunçu rayonundakı 72 nömrəli məktəb-liseyində təhsil alıb. 2001-ci ildə Heydər Əliyev adına Azərbaycan Ali Hərbi Məktəbinə (AAHM) qəbul olan Mixail Həmidov, 2005-ci ildə ali hərbi təhsilini bitirib. Kəşfiyyatçı olaraq 4 il ərzində Xüsusi Təyinatlı Qüvvələrdə “leytenant” hərbi rütbəsində xidmət edən Mixail Həmidov, 2009-cu ildə öz istəyi ilə Azərbaycan Silahlı Qüvvələri sıralarından “baş leytenant” hərbi rütbəsində tərxis olunub. Rus, ingilis və erməni dillərini bilirdi.
2013-2015-ci illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) MBA proqramı üzrə “Biznesin idarə edilməsi” ixtisası üzrə magistr təhsili alıb. Azərbaycan Ordusundan tərxis olunandan sonra bir neçə yerdə yüksək vəzifələrdə çalışıb.
2020-ci il sentyabrın 27-də Azərbaycan Ordusunun ehtiyatda olan baş leytenantı Mixail Həmidov öz istəyi ilə Vətən müharibəsinə yollanıb. O, Füzulinin azadlığı uğrunda gedən döyüşlərdə savaşıb. Füzuli rayonu istiqamətində Ermənistan tərəfində olan bir neçə postun qısa müddət ərzində Azərbaycan tərəfinin nəzarəti altına alınmasında xüsusi rol oynayıb. Vətən müharibəsində silah yoldaşları tərəfindən “Mixaylo” ləqəbini qazanan Mixail Həmidov oktyabrın 23-də Füzuli döyüşləri zamanı şəhid olub. II Fəxri Xiyabanda dəfn olunub.
Ölümündən sonra Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sərəncamı ilə “Vətən uğrunda”, “Füzulinin azad olunmasına görə” medalları ilə təltif edilib.

UNEC students visited the family of martyr Mikhail Hamidov
The UNEC team continues to visit the families of its graduates who heroically died in the Patriotic War.
During the next visit, Chairman of UNEC Student Trade Union Committee Rufat Süleymanli and THIK activists met with the family of UNEC graduate Mikhail Hamidov who was heroically martyred in the Patriotic War.
In a meeting with relatives of Mikhail Hamidov, the intelligence officer nicknamed “Mikhaylo”, who won the victory momentarily, the martyr’s family talked about his life path and shared their memories. They talked about Mikhail’s childhood when he lived in Germany, as well as his youth after moving to Baku. they said that he loves his country as much as his family.
The students, who listened with interest about Mikhail, said that they will always cherish his dear memory, and that Mikhail’s honorable life path will be an example for every young person.
In the end, UNEC THİK Chairman Rufat Suleymanli presented the Honorary Decree in the name of Mikhail Hamidov to the family of our martyr.
Mikhail Hamidov was born on December 18, 1983 in Potsdam, East Germany, in a military family. In 1991-1998, he studied at secondary school number 278 in Surakhani district, and in 1998-2001 at school-high school number 72 in Sabunchu district. In 2001, Mikhail Hamidov was admitted to the Azerbaijan Higher Military School named after Heydar Aliyev, and in 2005 he finished his higher military education. Mikhail Hamidov, who served as a scout in the Special Forces for 4 years with the military rank of “lieutenant”, was discharged from the ranks of the Azerbaijan Armed Forces in 2009 with the military rank of “chief lieutenant”. He knew Russian, English and Armenian languages.
In 2013-2015, he received a master’s degree in “Business Management” from the MBA program at the Azerbaijan State University of Economics (UNEC). After being discharged from the Azerbaijan Army, he worked in several high positions.
On September 27, 2020, Mikhail Hamidov, the reserve senior lieutenant of the Azerbaijan Army, voluntarily went to the Patriotic War. He fought in the battles for the freedom of Fuzuli. He played a special role in bringing several posts on the Armenian side in the direction of the Fuzuli region under the control of the Azerbaijani side in a short period of time. Mikhail Hamidov, nicknamed “Mikhaylo” by his comrades-in-arms during the Patriotic War, was martyred on October 23 during the Fuzuli battles. He was buried in II Fakhri Khiyaban.
After his death, by order of the President of the Republic of Azerbaijan, he was awarded the “For the Motherland” and “For the Liberation of Fuzuli” medals.