UNEC tələbələri müharibə veteranları ilə görüşüb
Mayın 17-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) veteranlarla görüş keçirilib. Tədbirin məqsədi gənclərdə hərbi vətənpərvərlik tərbiyəsinin və vətənə məhəbbət hisslərinin aşılanması olub.
Görüşdə Respublika Veteranlar Təşkilatının sədri, ehtiyatda olan general-mayor Dadaş Rzayev, İkinci Dünya müharibəsinin veteranları və Bakı şəhər Gənclər və İdman Baş İdarəsinin rəisi Raqif Abbasov iştirak edib.
UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov bildirib ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin banisi olduğu gənclər siyasəti ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən böyük əzm və qətiyyətlə həyata keçirilir. Məhz bu siyasətin nəticəsidir ki, Azərbaycanda yüksək intellektual səviyyəyə, milli düşüncəyə, ən əsası vətənpərvərlik ruhuna malik gənclər yetişir. Bilik ən güclü silahdır – deyən Ə.Muradov qeyd edib ki, gəncləri biliklə və elmlə silahlandırmalıyıq.
Rektor aprel ayının ilk günləri cəbhə bölgəsində baş verən hadisələrdən, Azərbaycan əsgərinin qəhrəmanlığından, şücaətindən  danışıb. Bildirib ki, bu hadisələr sübut etdi ki, Azərbaycanın qüdrətli ordusu,vətənin müdafiəsinə hər an hazır olan əsgəri var.  Müasir texnika ilə silahlanmış ordumuz  torpaqlarımızı işğaldan azad etməyə hazırdır.
UNEC tələbələri qarşısında çıxış edən general-mayor Dadaş Rzayev bildirib ki, erməni işğalı altında olan torpaqlarımızı azad etməyə hazır olan gənclərimiz var və Respublika Veteranlar Təşkilatı Azərbaycan oğullarının hərbi vətənpərvərlik ruhunda yetişdirilməsi, onların milli-mənəvi dəyərlərimizə sədaqət ruhunda böyüməsi üçün ardıcıl iş aparır, bu məqsədlə mütəmadi görüşlər keçirir. O, qeyd edib ki, qocaman veteranlarımız Azərbaycanın şanlı tarixinin, döyüş ənənələrinin hərtərəfli təbliğ olunmasında bilik və təcrübələrini əsirgəmirlər. UNEC tələbələri ilə görüşündən məmnun qaldığını deyən general-mayor Dadaş Rzayev, bu tədbirlərin əsas məqsədinin gənclərin işğal altındakı torpaqlarımızı azad etməyə hər an hazır olmağa ruhlandırmaqdan ibarət olduğunu bildirib. Gənclərimiz veteranların keçdiyi şanlı döyüş yolunu öyrənməli, vətənpərvərlik və milli ruhda tərbiyə olunmalıdırlar.
Bakı şəhər Gənclər və İdman Baş İdarəsinin rəisi Raqif Abbasov Azərbaycanın dünyanın qabaqcıl dövlətləri ilə bir sırada dayanmasında, sürətli inkişafında və böyük nüfuz qazanmasında gənclərin rolundan danışıb. Qeyd edib ki, bu uğurların təməlində Azərbaycan dövlətinin məqsədyönlü gənclər siyasəti dayanır. Məhz cənab Prezident İlham Əliyevin gənclərə qayğısı və etimadı, yaratdığı hərtərəfli şərait qazanılan uğurlarda onların rolunun artmasına səbəb olub. Bu gün ölkədə gənclərin fəaliyyəti üçün geniş imkanlar yaradılır. Ali təhsil müəssisələrinin cəbhə bölgəsinə, təmas xəttinə mütəmadi olaraq zabit və əsgərlərlə görüşləri təşkil edilir. R.Abbasov gəncləri təkcə səngərdə deyil, informasiya məkanında, sosial şəbəkələrdə Azərbaycan həqiqətlərinin dünyaya çatdırılmasında fəal olmağa çağırıb.
UNEC-in İqtisadçı Vətənpərvərlər Mərkəzinin sədri Abdulbaqi Həmidov da vətənpərvərlik mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Sonra təltifolunma mərasimi baş tutub. Millət vəkili, Qiymət və qiymətləndirmə kafedrasının müdiri, professor Xanhüseyn Kazımlı Veteranlar Təşkilatı Rəyasət Heyəti tərəfindən “Veteranların qayğıkeşi” diplomu ilə mükafatlandırılıb.
Tələbələrlə iş üzrə prorektor Səadət Qəndilova “Universitetin ictimai-siyasi həyatında fəal iştirakına görə” Fəxri Fərmanla təltif olunub.
İqtisadiyyat və sənaye fakültəsinin dekanı Asiman Quliyev, Qiymət və qiymətləndirmə kafedrasının müəllimləri Bulud Sadıqov, İbrahim Quliyev və tələbələrə Veteranlar Təşkilatının Fəxri fərmanları təqdim edilib.
Böyük Vətən müharibəsi iştirakçılarınını döyüş xatirələri UNEC tələbələrinin böyük marağına səbəb olub.

UNEC Students meet Veterans of War
Meeting with the veterans of war took place at Azerbaijan State University of Economics on May 17. The aim of the event was instilling in young people a sense of patriotism and love of country.
Chairman of Republic Organization of Veterans, reserve Major- General Dadash Rzayev, veterans of World War II and Chief of Baku City Youth and Sports Department Rafig Abbasov attended the meeting.
UNEC Rector, Professor Adalat Muradov noted that the youth policy founded by the National Leader Heydar Aliyev is successfully realized by the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev with great perseverance and determination. As a result of this policy, young people with the high intellectual level, national idea and most importantly with the spirit of patriotism are growing up in Azerbaijan. Knowledge is the most powerful weapon- said A.Muradov and highlighted that we should make them master with knowledge and science.
Rector spoke about the events taking place in the front line the first days of April, Azerbaijan soldier’s heroism and valor. He said, these events proved that that Azerbaijan has powerful army and soldiers who are ready at any moment to defense their homeland. Armed with modern technology, our army is ready to liberate our lands.
Speaking to UNEC students Major- General Dadash Rzayev said that there are young people who are ready to liberate the occupied lands and the Republic Organization of Veterans is consistently working for the growth of spirit of loyalty, military patriotism, national and spiritual values and holds regular meetings. He noted our oldest veterans are contributing their knowledge and experience to promote glorious history and combat traditions of Azerbaijan. Expressing satisfaction with the meeting with UNEC students Major- General Dadash Rzayev stressed that the kind of meetings are targeted to inspire young people to be ready any moment to liberate our occupied territories. Young people should study the glorious path passed by our veterans and should be brought up with national and patriotism spirit.
Rafig Abbasov, Chief of Baku City Youth and Sports Department spoke about young people’s role in Azerbaijan’s position among the leading world countries, rapid development and gaining a great reputation. He noted that the basis of this success is the policy of the Azerbaijani state targeted youth. Exactly the concern and confidence by the President Ilham Aliyev, all conditions created for them led to an increase in their role in the achievements. Today the youths are created all opportunities in the country. Meetings of higher education institutions with the soldiers in the frontline and contact line are held regularly. R.Abbasov urged young people to be active not only in the trenches, but also in the media and social networks in informing the world about Azerbaijan realities.
Chairman of UNEC’s Center for Patriots Abdulbagi Hamidov made a speech on patriotism.
Afterwards, the awarding ceremony took place. Member of Parliament, Head of the Department Price and Pricing, Professor Khanhuseyn Kazimi was awarded with a diploma “Careful Veteran” by the Presidium of the Organization of Veterans.
Vice-rector for Students’ Affairs Saadat Gandilova was awarded the Honorary Diploma for “Active participation in the University’s socio-political life”.
Dean of the School of Economics and Industry Asiman Guliyev, teaching staffs of the Department Price and Pricing Bulud Sadigov, Ibrahim Guliyev and the students were introduced Diplomas by the Organization of Veterans.