UNEC tələbələrindən çağırış: “Körpələri və təbiəti qoruyaq”
Tələbələrin təşəbbüsü ilə UNEC-in bütün tədris binalarında xüsusi qutular yerləşdirilib. Bu barədə “Enactus UNEC” komandasının kapitanı, Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin III kurs tələbəsi Eşqin Cəfərov məlumat verib. “Ekoloji çirklənməyə görə hər gün dünyada 342 azyaşlı həyatını itirir”, deyə bildirən E.Cəfərov ekoloji çirklənmələrin əsasını plastik butulkaların təşkil etdiyini qeyd edib: “Çox təəssüflər olsun ki, hər saniyə orta hesabla istehsal edilən 20000 butulkanın cəmi 10%-i təkrar emaldan keçir.
Biz – “Enactus UNEC” komandası hər il olduğu kimi bu il də layihələrimizdə əsas istiqəmət kimi ekologiyanın, ətraf mühitin qorunmasını predmet götürmüşük. Bu il isə xüsusilə bu ağlasığmaz statistikalarla tanış olduqdan sonra, körpələrimizi və təbiətimizi çirklənmədən qorumaq üçün butulkaların təkrar emalı ilə bağlı layihə hazırlamağı qərara aldıq. Bu məqsədlə UNEC-in hər mərtəbəsinə, yeməkxanaya və həyətə xüsusi qutular yerləşdirdik. Qutular bu gündən etibarən əsas tədris binasında yerləşdirilib. Yaxın günlərdə isə bütün tədris binalarında quraşdırılacaq”.
Devizi “Körpələri və təbiəti qoruyaq” olan “Enactus UNEC” komandası  universitetin professor-müəllim və tələbə heyətindən əllərində olan plastik butulkaları və digər plastik məhsulları həmin qutulara atmağı xahiş edir. Toplanan butulkalar təkrar emal üçün AzEkol şirkətinə təqdim ediləcək.
UNEC ailəsinin hər bir üzvünə müraciət edən E.Cəfərov “Qutuya atacağınız hər butulka sayəsində yalnız təbiəti tullantıdan təmizləmiş olmayacaqsız. Həmçinin çirklənmə nəticəsində hər il dünyasını dəyişən uşaqların həyatını xilas edəcəksiniz”, deyə bildirib.

Призыв студентов UNEC: «Сбережем детей и природу»
По инициативе студентов во всех учебных корпусах UNEC размещены ящики. Об этом сообщил капитан команды Enactus UNEC, студент III курса Международной школы экономики  Эшгин Джафаров. «Из-за экологического загрязнения ежедневно в мире умирают 342 детей» — заявил Э.Джафаров. Он отметил, что основу экологического загрязнения составляют пластиковые бутылки: «Очень жаль, что из произведенных в среднем каждую секунду 20000 бутылок лишь 10% проходят  переработку.
Являясь командой “Enactus UNEC” как ежегодно, так и в этом году мы за основу наших  проектов взяли защиту экологии и окружающей среды.  А в этом году, в частности после ознакомления с такой невероятной статистикой для защиты детей и природы от загрязнений пришли к выводу о разработке проекта в связи с переработкой бутылок. С этой целью на каждом этаже, в столовой и во дворе UNEC будут размещены специальные ящики. С сегодняшнего дня ящики размещены в основном учебном корпусе. В ближайшие дни будут размещены во всех учебных корпусах».
Команда “Enactus UNEC”, девизом которой является «Сбережем детей и природу», обратилась к профессорско-преподавательскому составу и студентам  с просьбой бросать в ящик пластиковые бутылки и другие пластиковые изделия. Собранные бутылки для переработки будут представлены в компанию AzEkol.
Обратившийся к каждому члену семьи UNEC Э.Джафаров отметил: «Благодаря каждой бутылке, которую бросите в ящик, вы не только очистите природу от загрязнений,  но и спасете жизнь детей, умирающих в результате загрязнения».