UNEC tələbələrinə MTU “AİM” –nin sertifikatları təqdim edilib
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) tələbələri Rusiyanın Milli Tədqiqat Universiteti “Ali iqtisad Məktəbi”ndə stajkeçmə proqramın iştirakçıları olublar. Proqram hər iki ali məktəb arasında bağlanmış müqaviləyə əsasən həyata keçirilib.
UNEC-in BİM fakultəsinin 4-cu kurs tələbəsi Tanrıverdizade Kəmran, “İqtisadiyyat və Sənaye” fakultəsinin 3-cu kurs tələbəsi Musayeva Əminə və həmin fakultənin 2-ci kurs tələbəsi Şahmarova Sona MTU “AİM”–nin tədris prosesində və müxtəlif tədbirlərində aktiv iştirak ediblər.
Tələbələrimiz MTU “AİM”–nin “Dünya iqtisadiyyatı və Dünya siyasəti”, eyni zamanda “Sosial Elmlər” fakultələrinin tələbələri ilə birqə seminar və mühazirələri dinləyərək, çıxışlar ediblər.

UNEC Students were awarded a Certificate by the “HSE” of the NRU
Students of Azerbaijan State University of Economics (UNEC) were the participants of the internship at the “Higher School of Economics” of the National Research University of Russia. The Program was realized in accordance with the contract signed between the two higher education institutions.
A fourth- year undergraduate of the School of IER of UNEC Tanriverdizade Kamran, a third- year Undergraduate of the School of “Economics and Industry” Musayeva Amina and a second- year undergraduate of the same school Shahmarova Sona had passed an Educational Internship Program at the “HSE” of the NRU and became the participants of different events.
Our students attended seminars and lectures jointly with the students of the Schools of “World Economy and World Policy” and “Social Sciences” too and made speeches. UNEC students were awarded certificates in the end of an Internship.