i.e.n. Ziyadov Həmzə Paşa oğlu
1973-cü ildə D.Bünyadzadə adına Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunu (indiki Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti) bitirmişdir.
1987-ci ildə  Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunda dissertasiya işini müdafiə edərək iqtisad elmləri namizədi adına layiq görülmüşdür.
1974-1975-ci illərdə hərbi xidmətdə olub.
1975-1979-cu illərdə Azərbaycan Dövlət Plan Komitəsi nəzdində Elmi-Tədqiqat İqtisadiyyat İnstitutunda işləyib.
1979-cu ilin sentyabrından Bakı Maliyyə-Kredit Texnikumunda müəllim, fənn Komissiyaların sədri və qiyabi şöbənin müdiri vəzifələrində çalışıb.
1990-1992-ci illər ərzində Azərbaycan Respublikası Xalq Təhsili Nazirliyinin  təftiş  müəssisələrinin  Dövlət İnspeksiyası, orta ixtisas təhsili şöbəsinin rəisi vəzifəsində işləyib.
1992-1999-cu illərdə H.Z.Tağıyev adına Azərbaycan Maliyyə İqtisad Kollecində tədris illəri üzrə direktor müavini olub.

He was born on March 10 of 1952.
Graduated from the Institute of the National Economy of Azerbaijan named after D. Bunyadzade (present Azerbaijan State University of Economics) in 1973.
Became the Candidate of Economy after defending his thesis at the Institute of National Economy of Azerbaijan in 1987.
Within 1974-1975 served in the army.
In the years of 1975-1979 he served at the Scientific Research Institute of Economics under the State Planning Committee of Azerbaijan.
In September of 1979 he became a teaching staff, Chief of discipline commissions and Head of part- time Department of Baku Financial Credit Technical School.
Within 1990-1992 he served as State inspector, Chief of the Secondary Specialized Education Department of Audit of the Ministry of People’s Education of the Republic of Azerbaijan.
In 1992-1999 he became the Deputy Director on Education of the Financial Economic College of Azerbaijan named after H.Z.Taghiyev.
He is the Director of Azerbaijan Financial Economic College since 1999.
“Science Month” was continued in the Financial-Economic College (10.11.2016)
The organization of teaching in the Financial- Economics College under UNEC was discussed (26.10.2015)