International Librarians Network – Beynəlxalq Kitabxanaçılar Şəbəkəsinin üzvüdür.
“Səsli Kitabxana” layihəsinin, “Həftənin kitabı” layihəsinin, “Balacalara kitab oxuyaq” layihəsinin, “Biz Sizinlə fəxr edirik” layihəsinin, “UNEC Clubrary” layihəsinin, “UNEC Gənc şairlər” beynəlxalq layihəsinin rəhbəridir.
Müəllifi olduğu kitablar:
1. Azərbaycan Dövlət iqtisad Universiteti nəşriyyatının nəşrləri: Biblioqrafik göstərici (2000-2010-cu illər): ADİU-nun 80 illik yubileyinə həsr olunmuşdur /Tərtibçilər: M.Məmmədova, N.N.Kazımova.- Bakı: “İqtisad Universiteti” nəşriyyatı, 2010.- 172 s.
2. Azərbaycan Dövlət iqtisad Universitetinin professor və müəllimlərinin müdafiə olunmuş dissertasiyaları: Biblioqrafik göstərici /Tərtibçi: M.Məmmədova.- Bakı: “İqtisad Universiteti” nəşriyyatı, 2014.- 118 s.
Məqalələri:
1.”Cümhuriyyət dövründə kitabxana işi” // “Azərbaycan müəllimi” qəzeti.-2018.- 25 may.- s.7
2.“İnkluziv təhsil və kitabxanalar” //“Azərbaycan müəllimi” qəzeti.-2018.- 2 fevral.- s.6
3.“Möhtəşəm Yaxşı Məkan” və müasir informasiya texnologiyaları şəraitində kitabxanaların rolu //“Kitabxanaşünaslıq və biblioqrafiya” jurnalı.- Bakı: “Mütərcim”, 2017.- №1.- s.149-160
4.“Möhtəşəm yaxşı məkan…Kitabxana” //“Azərbaycan müəllimi” qəzeti.-2017.- 11 mart.- s.14
5.Multikulturalizmin təbliğində elektron kitabxanaların rolu //“Respublik” qəzeti.-2016.- 13 iyul.- -s.6
6.Alim ömrünün salnaməsi / “Arif Şəfaət oğlu Mehdiyev. Biblioqrafiya” kitabı haqqıında //“Respublika” qəzeti.-2015.- 24 iyul.- s.7
7.Həyat və yaradıcılıq salnaməsi /Teymur Əhmədov. Biblioqrafik məlumat toplusu haqda //“Ədalət” qəzeti.- 2014.- 26 sentyabr.- s.3
8.Ümummilli lider Heydər Əliyevin kitabxana siyasətinin fəlsəfəsi //“Kitabxanaşünaslıq və biblioqrafiya” jurnalı.- Bakı: “Mütərcim”, 2013.- №1.- s.129-134
9.Biz Sizinlə fəxr edirik //“İqtisadçı” qəzeti.- 2013.- №69-70 (849) mart.- s.2
10.Kitablar aləmində //ADİU Əsaslı Kitabxanasının qocaman əməkdaşı Qubaxanım Həsənovanın 75 illik yubileyi münasibəti ilə //“Kaspi” qəzeti.- 2012.- 21 avqust.-s.6
Diplom: Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Gənclər Fondu tərəfindən “Fiziki məhdud gənclərin cəmiyyətə adaptasiya olunması” layihəsində fəal iştirakına görə-  2017
Təşəkkürnamə: “Möhtəşəm Yaxşı Məkan – Kitabxana” mövzusunda keçirtdiyi təlimə görə Təşəkkürnamə – 2017
“Görmə məhdudiyyətli gənclərin təhsilə və mütaliəyə cəlb edilməsində kitabxanaların rolu” mövzusunda keçirtdiyi təlimə görə Təşəkkürnamə – 2016
“Kitabxanaların innovativ idarəolunması” və “ALİSA Kitabxana Sistemi” üzrə keçirilmiş 3 saatlıq təlimin təşkilinə görə – 2015
İştirak etdiyi, məruzəçi olduğu konfranslar:
“Kitabxanalar-ənənələr və innovasiyalar” adlı C.Cabbarlı ad.Respublika Gənclər Kitabxanasının fəaliyyətinin 90 illiyi münasibətilə beynəlxalq elmi-praktik konfransda “Sosial və mədəni məkan – Kitabxana” adlı məruzəsi, 5 dekabr 2018
Azərbaycan Milli Kitabxanasının 95 illik yubileyinə həsr olunmuş “Milli Kitabxanalarda innovasiyalar – dəyişikliklərin əsası və inkişafın istiqaməti kimi” Beynəlxalq Elmi-Praktik Konfransda “İnklüziv təhsil və kitabxana xidmətləri: problemlər və perspektivlər” adlı məruzəsi, 27-28 sentyabr 2018
UNEC-də “İnklüziv ali təhsil: beynəlxalq trendlər və UNEC təcrübəsi” mövzusunda keçirilən beynəlxalq konfrans çərçivəsində “İnkluziv təhsil və Kitabxanalar: Problemlər və rerspektivlər” bölməsində təlimçi, 12-14 fevral 2018
“Təhsil hamı üçün” mövzusunda Beynəlxalq Əlillər Günü münasibətilə UNEC-də keçirilən konfransda “Görməməhdudiyyətli gənclərin ali təhsilə inteqrasiyasında kitabxanaların rolu” adlı məruzəsi, 2 dekabr 2016-cı il
“Ulu Öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan Milli Kitabxanasına hədiyyə etdiyi şəxsi kitabları” mövzusunda sərgi-konfransda “Ümummilli Lider Heydər Əliyev və Kitabxana fəlsəfəsinin təntənəsi” məruzəsi, 4 may 2016
“Kitabxana-informasiya elmi: tədris və təcrübədə yeni çağırışlar” mövzusunda Beynəlxalq Elmi konfrans, 5 may 2016
“Kitabxanalar, arxivlər və təhsil müəssisələri üçün istisnalar və məhdudiyyətlər” mövzusunda Azərbaycan Respublikası Müəllif Hüquqları Agentliyi tərəfindən təşkil edilmiş II Beynəlxalq seminar, 30 noyabr – 1 dekabr 2015
“Ali məktəblərdə elektron kitabxanaların təşkili və onlardan səmərəli istifadə olunması istiqamətləri” mövzusunda Respublika Elmi-praktiki konfrans, Bakı Biznes Universiteti, 27 fevral 2015
“Kitabxana-informasiya sahəsində əldə edilmiş nəzəri və təcrübi nailiyyətlərin tətbiqi” mövzusunda I Beynəlxalq Elmi Konfrans, 1-2 aprel 2014

International Librarians Network – член Международной библиотечной сети.
Руководитель проектов «Звуковая библиотека»,  «Книга недели»,  «Читаем книгу для маленьких»,  «Мы гордимся Вами»,  «UNEC Clubrary», а также  международного проекта «Молодые поэты UNEC”.
Автор книг:
• Издания издательства Азербайджанского государственного экономического университета: Библиографический указатель (2000-2010 годы): посвященный 80-летию АГЭУ /Составители: М.Мамедова, Н.Н.Казымова – Баку: издательство «Экономический университет», 2010.- 172 с.
• Диссертации, защищенные профессорами и преподавателями Азербайджанского государственного экономического университета: Библиографический указатель/Составитель: М.Мамедова.- Баку: издательство «Экономический университет», 2014.- 118 с.
• Статьи:
1. «Библиотечное дело в период республики» //газета «Учитель Азербайджана» — 2018.- 25 мая.- с.7
2. «Инклюзивное образование и библиотеки» //газета «Учитель Азербайджана — 2018.- 2 февраля.- с.6
3. «Замечательное пространство» и роль библиотеки в современных информационно-технологических условиях»  // журнал «Библиотекарство и библиография».- Баку: «Мютарджим» , 2017.- №1.- с.149-160
4. «Замечательное пространство… Библиотека» // газета «Учитель Азербайджана» .-2017.- 11 марта.- с.14
5.Роль электронной библиотеки в пропаганде мультикультурализма   // газета «Республика».-2016.- 13 июля.- с.6
6.Хроника жизни ученого  /О книге «Ариф Шафаят оглы Мехтиев. Библиография» // газета «Республика».-2015.- 24 июля.- с.7
7. Хроника жизни и творчества / Теймур Ахмедов. О сборнике библиографических данных. // газета «Адалят».- 2014.- 26 сентября.- с.3
8.Философия политики библиотеки Общенационального лидера Гейдара Алиева // журнал «Библиотекарство и библиография».- Баку, «Мютарджим», 2013.- №1.- с.129-134
9. Мы гордимся Вами // газета «Игтисадчы».- 2013.- №69-70 (849) март.- с.2
10.В мире книг //по случаю 75-летия маститого сотрудника Фундаментальной библиотеки АГЭУ Губаханум Гасановой // газета «Каспий».- 2012.- 21 августа.-с.6
Диплом: За активное участие в проекте «Адаптация в общество молодежи с физическими ограничениями», проведенное Фондом молодежи при Президенте Азербайджанской Республики —  2017
Благодарность: Благодарность за тренинг, проведенный на тему «Библиотека – замечательное пространство» – 2017
Благодарность да тренинг, проведенный на тему «Роль библиотеки в привлечении к образованию и чтению молодежи с ограниченными возможностями зрения» – 2016
За организацию 3-х часового тренинга, проведенного по теме «Инновационное управление библиотеками» и «Библиотечная система ALİSA» – 2015
Конференции, в которых участвовала в качестве докладчика:
Доклад на тему «Библиотека – социальное и культурное пространство» на международной научно-практической конференции, посвященной 90-летию деятельности Республиканской библиотеки молодежи им.Дж.ДЖаббарлы на тему «Библиотеки – традиции и инновации»,  5 декабря 2018
Доклад на тему «Инклюзивное образование и услуги библиотеки: проблемы и перспективы» на Международной научно-практической конференции, посвященной 95-летитю Азербайджанской национальной библиотеки «Инновации в Национальной библиотеке – как основа изменений и направление развития», 27-28 сентября 2018
Инструктор отдела «Инклюзивное образование и библиотеки: проблемы и перспективы» в рамках международной конференции, состоявшейся в UNEC на тему «Инклюзивное высшее образование: международные тренды и опыт», 12-14 февраля 2018
Доклад на тему «Роль библиотеки в интеграции молодежи с ограниченными возможностями зрения в высшее учебное заведение», проходящий в UNEC по случаю Международного дня инвалидов на тему «Образование для всех», 2 декабря 2016
Доклад на тему «Общенациональный лидер Гейдар Алиев и традиция философии библиотеки» на выставке конференции «Личные книги Великого лидера Гейдара Алиева, подаренные Азербайджанской национальной библиотеке», 4 мая 2016
Международная научная конференция на тему «Библиотечно-информационная наука: новые призывы в учебе и практике», 5 мая 2016
II Международный семинар, организованный Агентством по авторским правам Азербайджанской Республики на тему «Исключения и ограничения для библиотек, архивов и учреждений образования», 30 ноября – 1 декабря 2015
Республиканская научно-практическая конференция на тему «Организация электронных библиотек в высших школах и направления их эффективного использования», 27 февраля 2015
I Международная научная конференция на тему «Применение теоретических и практических достижений, полученных в библиотечно-информационной сфере», 1-2 апреля 2014.