15 iyun-Milli Qurtuluş gününə həsr olunmuş toplantı   (14.06.2018)
1528973868_mg-20180614-wa0001Müstəqil Azərbaycanımızda yaşanan 15 iyun-Milli Qurtuluş günü xalqımızın çətinliklərindən qurtulub güclü bir dövlət bünövrəsinin qoyulduğu gündür. 1997-ci ildə parlamentin qəbul etdiyi qərarla 15 iyun tarixi Milli Qurtuluş günü kimi qeyd olunur.
Elə bu münasibətlə Bakı Qida Sənayesi Kollecində Milli Qurtuluş gününə həsr olunmuş toplantı keçirilmişdir.
Toplantını Bakı Qida Sənayesi Kollecinin direktoru  Vilayət İsmayılov açaraq demişdir: – “15 iyun tarixi Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Azərbaycan Parlamentinə sədr seçildiyi gündür. Bu tarixi xalqımız “Milli Qurtuluş Günü” adlandırmışdır. 1991-ci ilin oktyabrında Azərbaycan müstəqillik əldə etdikdən sonra ölkədə daxili vəziyyət və hakimiyyət böhranı yarandı. Ölkədə özbaşınalıq hökm sürürdü, orduda vəziyyət ağır idi. Erməni təcavüzü gündən-günə güclənirdi. Azərbaycanda hakimiyyət boşluğu yaranmışdı. Gənc Respublikada rəhbərliyə yiyələnmək üçün ayrı-ayrı şəxslər və qruplar arasında mübarizə gedirdi. 1993-cü ilin yayında Azərbaycanda vətəndaş müharibəsi təhlükəsi yarandı. Ölkəni yaranmış ağır situasiyadan çıxarmaq üçün bir qrup ziyalı Naxçıvana gedərək Heydər Əliyevi Bakıya – siyasətə qayıtmağa dəvət etdilər. Xalqımızın mütləq əksəriyyətinin tələbi və təkidi ilə ümummilli liderimizin 1993-cü il iyun ayının 15-də ölkəmizə rəhbərliyə gəlməsi ilə Azərbaycanın həyatında Milli Qurtuluş epopeyası başladı.
Heydər Əliyevin 1993-cü ildə Azərbaycan rəhbərliyinə qayıdışı ilə ölkənin ictimai-siyasi, sosial, iqtisadi, elmi-mədəni həyatında, beynəlxalq əlaqələrdə dönüş yaradıb, elmi əsaslara, beynəlxalq norma və prinsiplərə uyğun müstəqil dövlət quruculuğu prosesi başlanıb. Heydər Əliyevin həyata keçirdiyi təxirəsalınmaz tədbirlərin nəticəsi kimi, bir tərəfdən, Milli Ordunun formalaşdırılması, Azərbaycanın milli mənafelərini qorumağa qadir nizami silahlı qüvvələrin yaradılması, torpaqlarımızın müdafiə olunması ilə bağlı mühüm addımlar atılmış, digər tərəfdən, atəşkəsə nail olmaq üçün bütün siyasi və diplomatik vasitələr işə salınmış, bunun da nəticəsində 1994-cü ilin mayında ölkəmiz üçün həyati əhəmiyyət kəsb edən atəşkəsə nail olunmuşdur. İnkişafa doğru addımlayan ölkəmiz dünya dövlətləri ilə bir sırada beynəlxalq təşkilatlara üzv qəbul olundu. Üçrəngli bayrağımız beynəlxalq təşkilatların üzərində dalğalandı. Heydər Əliyevin zəhməti və siyasəti və uzaqgörənliyi nəticəsinin davamçısı İlham Əliyev Azərbaycanı dünyada tanıtmasında uğurlu başlanğıcına çevirdi. Uzaqgörən siyasəti nəticəsində hazırda Azərbaycan güclü inkişaf dövrünü yaşamaqdadır.”
Sonra kollecin təlim tərbiyə işləri üzrə direktor müavini əvəzi Orxan Süleymanzadə, təsərrüfat işləri üzrə direktor müavini İlqar Zərbəliyev, kollecin müəllimlərindən Firudin Oruc, Akif Kərimli, Svetlana İskəndərova, tələbə İsmət Bədəlov (ÇM-017) və başqaları çıxış edərək ulu öndər Heydər Əliyevin fəaliyyəti haqqında danışmış və video çarx göstərilmişdir.

1528973868_mg-20180614-wa0001
June 15 – National Salvation Day in our independent Azerbaijan is the day when our people has got rid of their difficulties and laid a strong state foundation. June 15 is marked as National Salvation Day by a 1997 parliamentary resolution.
On this occasion, a meeting dedicated to the National Salvation Day was held at the Baku College of Food Industry.
Opening the meeting, Director of Baku College of Food Industry Vilayat Ismayilov said: “June 15 is the day when National Leader Heydar Aliyev was elected Speaker of the Azerbaijani Parliament. Our people called this history “National Salvation Day”. After Azerbaijan gained independence in October 1991, the country experienced an internal situation and a crisis of power. Arbitrariness reigned in the country; the situation in the army was difficult. Armenian aggression was intensifying day by day. There was a power vacuum in Azerbaijan. . In the Young Republic, there was a struggle between individuals and groups for leadership. In the summer of 1993, there was a threat of civil war in Azerbaijan. In order to get the country out of the difficult situation, a group of intellectuals went to Nakhchivan and invited Heydar Aliyev to return to Baku – to politics. The epic of National Salvation began in the life of Azerbaijan with the coming to power of our national leader on June 15, 1993 at the request and insistence of the absolute majority of our people.
With the return of   Heydar Aliyev to the leadership of Azerbaijan in 1993, he made a turn in the socio-political, social, economic, scientific and cultural life of the country, in international relations, and began the process of building an independent state in accordance with scientific principles, international norms and principles. As a result of the urgent measures taken by Heydar Aliyev, on the one hand, important steps were taken to form the National Army, create regular armed forces capable of protecting the national interests of Azerbaijan, to defend our lands, and to use all political and diplomatic means to achieve a ceasefire. As a result, a vital ceasefire was achieved in May 1994. Stepping towards development, our country became a member of international organizations along with other countries. Our tricolour flag was hoisted over international organizations. Continuing the result of Heydar Aliyev’s hard work and policy and foresight, Ilham Aliyev made a successful start in promoting Azerbaijan in the world. As a result of its far-sighted policy, Azerbaijan is currently experiencing a period of strong development. ”
Then Orkhan Suleymanzadeh, deputy director for educational work of the college, Ilgar Zarbaliyev, deputy director for economic affairs, teachers of the college,  Firudin Oruj, Akif Karimli, Svetlana Iskanderova,  student Ismat Badalov (CM-017) and others spoke about the activities of great leader Heydar Aliyev. And the video clip was shown.