15 iyun-Milli Qurtuluş gününə həsr olunmuş toplantı   (14.06.2018)
1528973868_mg-20180614-wa0001Müstəqil Azərbaycanımızda yaşanan 15 iyun-Milli Qurtuluş günü xalqımızın çətinliklərindən qurtulub güclü bir dövlət bünövrəsinin qoyulduğu gündür. 1997-ci ildə parlamentin qəbul etdiyi qərarla 15 iyun tarixi Milli Qurtuluş günü kimi qeyd olunur.
Elə bu münasibətlə Bakı Qida Sənayesi Kollecində Milli Qurtuluş gününə həsr olunmuş toplantı keçirilmişdir.
Toplantını Bakı Qida Sənayesi Kollecinin direktoru  Vilayət İsmayılov açaraq demişdir: – “15 iyun tarixi Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Azərbaycan Parlamentinə sədr seçildiyi gündür. Bu tarixi xalqımız “Milli Qurtuluş Günü” adlandırmışdır. 1991-ci ilin oktyabrında Azərbaycan müstəqillik əldə etdikdən sonra ölkədə daxili vəziyyət və hakimiyyət böhranı yarandı. Ölkədə özbaşınalıq hökm sürürdü, orduda vəziyyət ağır idi. Erməni təcavüzü gündən-günə güclənirdi. Azərbaycanda hakimiyyət boşluğu yaranmışdı. Gənc Respublikada rəhbərliyə yiyələnmək üçün ayrı-ayrı şəxslər və qruplar arasında mübarizə gedirdi. 1993-cü ilin yayında Azərbaycanda vətəndaş müharibəsi təhlükəsi yarandı. Ölkəni yaranmış ağır situasiyadan çıxarmaq üçün bir qrup ziyalı Naxçıvana gedərək Heydər Əliyevi Bakıya – siyasətə qayıtmağa dəvət etdilər. Xalqımızın mütləq əksəriyyətinin tələbi və təkidi ilə ümummilli liderimizin 1993-cü il iyun ayının 15-də ölkəmizə rəhbərliyə gəlməsi ilə Azərbaycanın həyatında Milli Qurtuluş epopeyası başladı.
Heydər Əliyevin 1993-cü ildə Azərbaycan rəhbərliyinə qayıdışı ilə ölkənin ictimai-siyasi, sosial, iqtisadi, elmi-mədəni həyatında, beynəlxalq əlaqələrdə dönüş yaradıb, elmi əsaslara, beynəlxalq norma və prinsiplərə uyğun müstəqil dövlət quruculuğu prosesi başlanıb. Heydər Əliyevin həyata keçirdiyi təxirəsalınmaz tədbirlərin nəticəsi kimi, bir tərəfdən, Milli Ordunun formalaşdırılması, Azərbaycanın milli mənafelərini qorumağa qadir nizami silahlı qüvvələrin yaradılması, torpaqlarımızın müdafiə olunması ilə bağlı mühüm addımlar atılmış, digər tərəfdən, atəşkəsə nail olmaq üçün bütün siyasi və diplomatik vasitələr işə salınmış, bunun da nəticəsində 1994-cü ilin mayında ölkəmiz üçün həyati əhəmiyyət kəsb edən atəşkəsə nail olunmuşdur. İnkişafa doğru addımlayan ölkəmiz dünya dövlətləri ilə bir sırada beynəlxalq təşkilatlara üzv qəbul olundu. Üçrəngli bayrağımız beynəlxalq təşkilatların üzərində dalğalandı. Heydər Əliyevin zəhməti və siyasəti və uzaqgörənliyi nəticəsinin davamçısı İlham Əliyev Azərbaycanı dünyada tanıtmasında uğurlu başlanğıcına çevirdi. Uzaqgörən siyasəti nəticəsində hazırda Azərbaycan güclü inkişaf dövrünü yaşamaqdadır.”
Sonra kollecin təlim tərbiyə işləri üzrə direktor müavini əvəzi Orxan Süleymanzadə, təsərrüfat işləri üzrə direktor müavini İlqar Zərbəliyev, kollecin müəllimlərindən Firudin Oruc, Akif Kərimli, Svetlana İskəndərova, tələbə İsmət Bədəlov (ÇM-017) və başqaları çıxış edərək ulu öndər Heydər Əliyevin fəaliyyəti haqqında danışmış və video çarx göstərilmişdir.

Мероприятие, посвященное 15 июня – Дню национального спасения  (14.06.2018)
15 июня – День национального спасения, когда народ независимого Азербайджана избавился от бедствия и заложил прочный государственный фундамент. В 1997 году по принятому парламентом решению 15 июня отмечается как День национального спасения. По этому случаю в Бакинском колледже пищевой промышленности состоялось мероприятие, посвященное Дню национального спасения. Мероприятие открыл директор Бакинского колледжа пищевой промышленности Вилаят Исмаилов, который отметил: «Дата 15 июня – день, когда Общенациональный лидер Гейдар Алиев был избран председателем Парламента Азербайджана. Эту дату народ назвал  «Днем национального спасения». В октябре 1991 года после приобретения независимости в Азербайджане сложилась внутренняя ситуация и кризис правительства.  В стране царил произвол, положение в армии было тяжелым. Армянская агрессия усиливалась изо дня в день. Для овладения властью в молодой республике шла борьба между отдельными лицами и группами. Летом 1993 года в Азербайджане возникла опасность гражданской войны. Чтобы вывести страну из тяжелой ситуации группа интеллигентов поехав в Нахичевань пригласила Гейдара Алиева вернуться к власти в Баку.  По требованию и настоянию народа общенациональный лидер 15 июня 1993 года вернулся в страну как руководитель, в жизни Азербайджана началась эпопея Национального спасения.
Возвращение Гейдара Алиева к руководству в Азербайджане в  1993 году создало переворот в общественно-политической, социальной, экономической, научно-культурной жизни страны, в международных отношениях, начался процесс построения независимого государства, соответствующего международным нормам и принципам. В результате неотложных мер, принятых Гейдаром Алиевым, с одной стороны, были предприняты важные шаги в области  формирования и укрепления национальной армии, построения регулярных вооруженных сил, способных защитить национальные интересы Азербайджана,  с другой стороны, были использованы все политические и дипломатические  возможности для прекращения огня. В результате в мае 1994 года было достигнуто прекращение огня, что имело жизненно важное значение для нашей страны. Шагая по пути развития, наша страна вместе с другими странами стала членом международных организаций. Наш трехцветный флаг развевался над международными организациями.  В результате целенаправленной и дальновидной политики Гейдара Алиева, продолжателем которой стал  Ильхам Алиев, Азербайджан был принят в мировом масштабе. В результате проведения дальновидной политики Азербайджан в настоящее время переживает период  бурного развития».
Затем выступили заместитель директора по учебно-воспитательной работе Орхан Сулейманзаде,  заместитель директора по хозяйственной части Ильгар Зарбалиев, преподаватели колледжа Фирудун Орудж, Акиф Керимли, Светлаана Искендерова, студент Исмет Бадалов и другие, которые рассказали о деятельности Гейдара Алиева, был показан видео ролик.