Tədbirdə filialın direktoru, professor Orucəli Rzayev erməni millətçi-şovinistlərinin iki əsr davam edən etnik təmizləmə, soyqırımı siyasətindən danışıb. Bildirib ki, 1918-ci ilin martında Bakıda və qəzalarda on minlərlə dinc əhali məhv edildi, məscidlər, məktəblər, memarlıq abidələri dağıdıldı. Ümummilli Lider Heydər Əliyev hakimiyyətə qayıtdıqdan sonra erməni millətçilərinin xalqımıza qarşı illərlə apardığı soyqırım siyasəti ifşa olundu. Ulu Öndərin 1998-ci il 26 mart tarixli fərmanı ilə 31 mart Azərbaycanlıların Soyqırım günü elan edildi.
“Ümumi fənlər” kafedrasının müdiri, dosent Həqiqət Qədimova və dosent Camal Arıxov azərbaycanlıların soyqırımı məsələsinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasının vacibliyi və son illər bu istiqamətdə görülən işlərdən danışıblar.
Tədbirdə tələbələr ədəbi-bədii kompozisiya ilə çıxış ediblər. Sonda 31mart soyqırımına həsr olunan videoçarx nümayiş olunub.

The March 31 Genocide is an Incredible Crime against the Humanity
Scientific-practical seminar on “The March 31 Genocide is an incredible crime against the humanity” was held at the Zagatala branch of UNEC.
Director of the branch, Professor Orujali Rzayev spoke about the ethnic cleansing and genocide policy of the Armenian nationalist-chauvinists, which lasted for two centuries. He said ten millions of people were killed in March of 1918 in Baku and provinces; mosques, schools and the architectural monuments were destroyed. The genocide policy pursued by the Armenian nationalists against our people for many years has been exposed after the National Leader Heydar Aliyev’s return to power. March 31 was declared Azerbaijan’s Genocide Day by the Great Leader Heydar Aliyev’s decree signed on March 26 1998.
Head of the Department of “General Subjects”, Assistant Professor Hagigat Gadimova and Assistant Professor Jamal Arikhov spoke about the significance of delivering the issue of Azerbaijan’s massacre to world community and the work done in this direction recently.
Students performed literary composition within the event. A video devoted to the March 31 Genocide was demonstrated in the end.