Martın 2-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) məzunu, şəhid Nazim Cəbrayılovun doğum günüdür.
Nazim İbrahim oğlu Cəbrayılov 1949-cu ildə Ağdam şəhərində anadan olub. 1970-cı ildə Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunun “Ticarətin iqtisadiyyatı” fakültəsini bitirib. Təyinatla Türkmənistanın Aşqabad şəhərinə göndərilib. Aşqabad şəhər DİŞ-nin SƏDM bölməsində işləyib. Nazim Cəbrayılov Kalininqrad milis məktəbində oxuyaraq ikinci ixtisas diplomu alıb. Bir müddət çalışdıqdan sonra vətənə qayıdaraq, 2711 saylı hərbi avtomobil dəstəsində hərbi mühəndis vəzifəsində işləyib.
Nazim Cəbrayılov 1988-ci ildə Ermənistanın Azərbaycana hərbi təcavüzü başladığı andan Vətənin ilk müdafiəçilərindən biri kimi daim ön cəbhədə olub. Qarabağ uğrunda gedən döyüşlərdə fəal iştirak edən baş leytenant N.Cəbrayılov Müdafiə Nazirliyinin əmri ilə tağım komandiri təyin olunub. Göstərdiyi böyük hünər və şücaətə görə 1994-cü il aprelin 13-də Nazim Cəbrayılov vaxtından əvvəl kapitan rütbəsinə təqdim edilib. Təəssüflər olsun ki, bu rütbəni daşımaq ona nəsib olmayıb. Həmin il aprelin 18-i igid komandir və onun əsgərləri üçün axırıncı döyüş olub.
Erməni millətçilərinə qan uddurduğuna görə düşmən Nazim Cəbrayılovun cənazəsini ailəsinə verməyib. Bu gün onun məzarı millətini, xalqını sevənlərin qəlbindədir.
Ölümündən sonra Nazim Cəbrayılov ölkənin ən ali mükafatı – “Azərbaycan Bayrağı” ordeni ilə təltif edilib.
Şəhidin həyat yoldaşı Rəhilə Cəbrayılova onun şərəfli döyüş və ömür yolunu əks etdirən “Ölməzliyə abidə” kitabını yazıb.

UNEC pays tribute to the Martyrs
March the 2nd is martyr Azerbaijan State University of Economics’ (UNEC) alumni Nazim Jabrayilov’s birthday.
Nazim Ibrahim Jabrayilov was born in 1949 in Aghdam city. He graduated from the Faculty of “Economy of Trade of Azerbaijan Institute of the National Economy in 1970. He was assigned to Ashkhabad of Turkmenistan; served in the department of the IAD. Studying in the Kaliningrad police school he got the dual degree. After a while he came back to Motherland and the served as a military engineer in military a group of military vehicles №2711.
Nazim Jabrayilov was constantly on the front lines as one of the country’s first defenders from the beginning of the military aggression of Armenia against Azerbaijan. Taking an active part in the battles for Karabakh senior lieutenant N.Jabrayilov was appointed platoon commander by order of the Ministry of Defense. Showed great courage and bravery on April 13, 1994 were presented to the rank of captain before Nazim Jabrailov. Unfortunately, he was able to carry this rank. The same year, on April 18 was the last battle for the brave commander and his soldiers.
As the Armenian nationalists hated him his corps was not given to his family. Today, his tomb is in the hearts of the nation who love him.