ABŞ-ın Azərbaycandakı səfiri UNEC aliminə sertifikat təqdim edib
ABŞ-ın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Robert Sekutanın iqamətgahında ABŞ hökumətinin maliyyələşdirdiyi mübadilə proqramlarının məzunları ilə görüş keçirilib.
Tədbirdə səfir R.Sekuta Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Beynəlxalq iqtisadiyyat kafedrasının dosenti, iqtisad elmləri doktoru Müslüm İbrahimova “Fulbright Visiting Scholar” təqaüd proqramını müvəffəqiyyətlə bitirilməsi münasibətilə sertifikat təqdim edib. R.Sekuta bildirib ki, ABŞ-ın Təhsil və Mədəniyyət üzrə Dövlət Departementi M.İbrahimovun proqram çərçivəsindəki fəaliyyətini yüksək səviyyədə qiymətləndirib.
Qeyd edək ki, “Fulbright Visiting Scholar” proqramı çərçivəsində Müslüm İbrahimov professor statusunda bir semestr ərzində ABŞ-ın Texas Ştatının Qərbi Texas Universitetində (West Texas A&M University) bakalavr və magistratura pilləsində təhsil alan tələbələrə “Aqrar iqtisadiyyat”, “Beynəlxalq ticarət” və “Aqrobiznes firmaların menecmenti” fənlərini tədris edib. Həmçinin elmi tədqiqat sahəsində amerikalı həmkarları ilə birgə müştərək tədqiqatlara qatılıb, ABŞ-da keçirilən bir sıra elmi konfranslarda çıxış edib. M.İbrahimovun “Agriculture and the State of Food Insecurity in Western Africa” adlı müştərək məqaləsi “Journal of Agricultural and Applied Economics” jurnalında dərc olunub.
Proqram çərçivəsində M.İbrahimov Azərbaycanın ABŞ-daki səfirliyi tərəfindən təşkil olunan Vaşınqton şəhərində keçirilən “Trans-Caspian East-West Trade & Transit Corridor” adlı forumda iştirak edib. Eyni zamanda WTAMU-nun professor-müəllim və tələbə heyəti üçün Azərbaycanın siyasi və iqtisadi dayanıqlı ölkəyə çevrilməsinə təsir göstərən sosial-iqtisadi inkişaf meyilləri, Cənubi Qafqazın geoiqtisadiyyatı, Azərbaycanın tarixi, mədəniyyəti, eləcə də daxili və xarici siyasəti və digər istiqamətlərdə məruzələrlə çıxış edib.

Ambassador of the US to Azerbaijan presents a Certificate to UNEC Scholar
A meeting with the alumni of the exchange programs financed by the US State Department was held in the residence of the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the US to Azerbaijan Robert Secuta.
An Associated Professor of the Department of International Economics, Dr of Economy Muslim Ibrahimov was awarded a Certificate for successful completion of the Scholarship Program ‘”Fulbright Visiting Scholar” by the Ambassador R.Secuta within the event. R.Secuta said that M.Ibrahimov’s performance within the program was highly appreciated by the Bureau of Educational and Cultural Affairs of the United States Department of State.
Note that, Muslim Ibrahimov conducted classes on “Agrarian Economy”, “International Trade” and “Management of Agro business Companies” for undergraduate and graduate students of West Texas A&M University of the US within a term as a Visiting Professor. In addition, he participated in joint scientific researches with his American colleagues. M.Ibrahimov’s joint article on “Agriculture and the State of Food Insecurity of Western Africa” was published on the Journal of Agricultural and Applied Economics”.
Within the Program M.Ibrahimov attended the Forum “Trans-Caspian East-West Trade & Transit Corridor” organized by the Embassy of Azerbaijan to the US held in Washington. At the same time, he lectured to the academic and student staffs of WTAMU on Social and Economic Development Trends Influencing Azerbaijan’s Transformation to a Politically and Economically Stable Country, Geo- economy of Southern Caucasus, Azerbaijan’s History, Culture and Internal and Foreign Policy and other directions.