ABŞ-ın Azərbaycandakı səfiri UNEC aliminə sertifikat təqdim edib
ABŞ-ın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Robert Sekutanın iqamətgahında ABŞ hökumətinin maliyyələşdirdiyi mübadilə proqramlarının məzunları ilə görüş keçirilib.
Tədbirdə səfir R.Sekuta Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Beynəlxalq iqtisadiyyat kafedrasının dosenti, iqtisad elmləri doktoru Müslüm İbrahimova “Fulbright Visiting Scholar” təqaüd proqramını müvəffəqiyyətlə bitirilməsi münasibətilə sertifikat təqdim edib. R.Sekuta bildirib ki, ABŞ-ın Təhsil və Mədəniyyət üzrə Dövlət Departementi M.İbrahimovun proqram çərçivəsindəki fəaliyyətini yüksək səviyyədə qiymətləndirib.
Qeyd edək ki, “Fulbright Visiting Scholar” proqramı çərçivəsində Müslüm İbrahimov professor statusunda bir semestr ərzində ABŞ-ın Texas Ştatının Qərbi Texas Universitetində (West Texas A&M University) bakalavr və magistratura pilləsində təhsil alan tələbələrə “Aqrar iqtisadiyyat”, “Beynəlxalq ticarət” və “Aqrobiznes firmaların menecmenti” fənlərini tədris edib. Həmçinin elmi tədqiqat sahəsində amerikalı həmkarları ilə birgə müştərək tədqiqatlara qatılıb, ABŞ-da keçirilən bir sıra elmi konfranslarda çıxış edib. M.İbrahimovun “Agriculture and the State of Food Insecurity in Western Africa” adlı müştərək məqaləsi “Journal of Agricultural and Applied Economics” jurnalında dərc olunub.
Proqram çərçivəsində M.İbrahimov Azərbaycanın ABŞ-daki səfirliyi tərəfindən təşkil olunan Vaşınqton şəhərində keçirilən “Trans-Caspian East-West Trade & Transit Corridor” adlı forumda iştirak edib. Eyni zamanda WTAMU-nun professor-müəllim və tələbə heyəti üçün Azərbaycanın siyasi və iqtisadi dayanıqlı ölkəyə çevrilməsinə təsir göstərən sosial-iqtisadi inkişaf meyilləri, Cənubi Qafqazın geoiqtisadiyyatı, Azərbaycanın tarixi, mədəniyyəti, eləcə də daxili və xarici siyasəti və digər istiqamətlərdə məruzələrlə çıxış edib.

Посол США в Азербайджане вручил сертификат ученому UNEC
В резиденции чрезвычайного и полномочного посла США в Азербайджане Роберта Секуты состоялась встреча с выпускниками финансируемой правительством США программы обмена.
На мероприятии посол Р.Секута по случаю успешного завершения стипендиальной программы “Fulbright Visiting Scholar” доценту кафедры Международной экономики Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC), доктору экономических наук Муслиму Ибрагимову  вручил сертификат.  Р.Секута отметил, что Государственный департамент по образованию и культуре высоко оценил деятельность М.Ибрагимова в рамках программы.
Следует отметить, что в рамках программы “Fulbright Visiting Scholar” Муслим Ибрагимов в статусе профессора в течение семестра преподавал дисциплины «Аграрная экономика», «Международная торговля» и «Менеджмент фирм агробизнеса» студентам, получающим образование на ступенях бакалавра и магистратуры в Западном техасском университете штата Техас США.. Также в научно-исследовательской сфере вместе с американскими коллегами участвовал в совместных исследованиях, во многих  научных конференциях, выступал в ряде научных конференций, состоявшихся в США. Совместная статья М.Ибрагимова “Agriculture and the State of Food Insecurity in Western Africa”  опубликована в журнале “Journal of Agricultural and Applied Economics”.
В рамках программы М.Ибрагимов принял участие в организованном азербайджанским посольством в США форуме “Trans-Caspian East-West Trade & Transit Corridor”, который состоялся в городе Вашингтон.  В то же время для профессорско-преподавательского состава и студентов WTAMU выступил с докладом в направлении  социально-экономических критерий развития, влияющих на превращение Азербайджана в могучую политическую и экономическую страну, геоэкономики Южного Кавказа, об истории, культуре, а также внутренней и внешней  политике Азербайджана и др.