17 APREL 2015 | VIEWS:
Aprelin 16-da Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 92-ci ildönümünə həsr olunan “Azərbaycan iqtisadiyyatı dünya neft bazarı kontekstində” mövzusunda dəyirmi masa təşkil olunub.
Beynəlxalq İqtisadi Münasibətlər fakültəsi tərəfindən təşkil olunan tədbirdə dünya neft bazarıında “qara qızıl” qiymətinin dəyişkənliyi, region iqtisadiyyatına və geosiyasi proseslərə təsiri barədə fikir mübadilə aparılıb. Çıxışlar zamanı bildirilib ki, əsası Ümumilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan və Prezident İlham Əliyev tərəfindənuğurla davam etdirilənsiyasət nəticəsində Azərbaycan iqtisadiyyatının şaxələnməsi sahəsində mühüm nailiyyətlər əldə edilib.
İqtisadçı Vüqar Bayramov, fakültə dekanı Mənsur Bərxudarov, tələbə və müəllimlərin iştirak etdiyi interaktiv diskusiyada neftin dünya bazarındakı qiymət dəyişkənliyin Azərbaycanda strateji yanaşmalara təsiri müzakirə olunub. İştirakçılara bildirilib ki, neftin qiymətinin dünya bazarında qeyri-stabillik nümayiş etdirməsinə baxmayaraq, ölkə iqtisadiyyatının inkişafı uğurla davam etdirilir.
Qeyd olunub ki, ÜDM daxil olmaqla, bütün makroiqtisadi göstəricilərdə inkişaf tempi qorunub saxlanacaq, iqtisadi diversifikasiya sürətlənəcəkdir. Dövlət başçısının müəyyənləşdirdiyi prioritet istiqamətlərə uyğun olaraq iqtisadi diversifikasiyanın vacibliyi vurğulanıb.

В АГЭУ был проведен круглый стол на тему мирового рынка нефти
16 апреля  в Азербайджанском  Государственном  Экономическом Университете был организован круглый стол на тему «Экономика Азербайджана  в контексте мирового рынка нефти», которая была посвящена 92-летию со дня рождения нашего общенационального лидера Гейдара Алиева.
На мероприятии, организованном на факультете международных экономических отношений состоялся обмен мнениями по поводу влияния на региональную  экономику и  геополитические процессы изменение в мире цен на  «черное золото».  Во время выступлений, было отмечено, что в результате политики, основа которой была положена общенациональным лидером Гейдарм Алиевым  и успешно продолжена  Президентом Ильхамом Алиевым был достигнуты важные успехи  в области диверсификации экономики.
В интерактивной дискуссии, где участвовали экономист Вугар Байрамов, декан факультета  Мансур Бархударов, студенты и преподаватели обсудили влияние на стратегические подходы в Азербайджане  мировое  изменение цен на нефть. Участники отметили, что, несмотря на нестабильность цен на нефть на мировом рынке, национальная экономика успешно продолжила  развитие.  Было отмечено, темпы роста по всем макроэкономическим показателям, в том числе ВВП, будут сохранены и ускорится экономическая диверсификация. В соответствии с приоритетными направлениями, определенными  Главой государства,  была подчеркнута важность диверсификации экономики.