17 APREL 2015 | VIEWS:
Aprelin 16-da Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 92-ci ildönümünə həsr olunan “Azərbaycan iqtisadiyyatı dünya neft bazarı kontekstində” mövzusunda dəyirmi masa təşkil olunub.
Beynəlxalq İqtisadi Münasibətlər fakültəsi tərəfindən təşkil olunan tədbirdə dünya neft bazarıında “qara qızıl” qiymətinin dəyişkənliyi, region iqtisadiyyatına və geosiyasi proseslərə təsiri barədə fikir mübadilə aparılıb. Çıxışlar zamanı bildirilib ki, əsası Ümumilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan və Prezident İlham Əliyev tərəfindənuğurla davam etdirilənsiyasət nəticəsində Azərbaycan iqtisadiyyatının şaxələnməsi sahəsində mühüm nailiyyətlər əldə edilib.
İqtisadçı Vüqar Bayramov, fakültə dekanı Mənsur Bərxudarov, tələbə və müəllimlərin iştirak etdiyi interaktiv diskusiyada neftin dünya bazarındakı qiymət dəyişkənliyin Azərbaycanda strateji yanaşmalara təsiri müzakirə olunub. İştirakçılara bildirilib ki, neftin qiymətinin dünya bazarında qeyri-stabillik nümayiş etdirməsinə baxmayaraq, ölkə iqtisadiyyatının inkişafı uğurla davam etdirilir.
Qeyd olunub ki, ÜDM daxil olmaqla, bütün makroiqtisadi göstəricilərdə inkişaf tempi qorunub saxlanacaq, iqtisadi diversifikasiya sürətlənəcəkdir. Dövlət başçısının müəyyənləşdirdiyi prioritet istiqamətlərə uyğun olaraq iqtisadi diversifikasiyanın vacibliyi vurğulanıb.

Round-table discussion on the World Oil Market at ASUE
On April 16 a round table discussion on “Azerbaijan Economy in the Context of the World Oil Market” devoted to the 92nd Anniversary of the Great Leader Heydar Aliyev’s Birthday was held at Azerbaijan State University of Economics.
Views on the “black gold” price volatility in the world oil market and its impact to the economy of the region and geopolitical processes were exchanged during the event organized by the School of International Economic Relations. It was noted, during the speeches that, significant progress in diversification of Azerbaijan Economy has been made as a result of the policy founded by the National Leader Heydar Aliyev and successfully continued by the President Ilham Aliyev.
Strategic approaches to the effects of the volatility of oil prices in the world market were discussed within the interactive discussion with the participation of the economist Vugar Bayramov, Dean of the School Mansur Barkhudarov and the teaching and student staffs. The participants were informed that despite the fact that oil prices in the world market demonstrate instability, the development of the national economy is successfully continued. It was also pointed that including GDP, the growth rate in all macroeconomic indicators will be maintained; economic diversification will be accelerated. The importance of the economic diversification in accordance with the priority directions determined by the President had also been emphasized.