ADİU əməkdaşı ABŞ-ın “Beynəlxalq Liderlik Proqramı”nda iştirak edib
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (ADİU) Kommersiya fakültəsinin dekanı Mirağa Əhmədov Amerika Birləşmiş Ştatlarının “Beynəlxalq Liderlik Proqramı”nda iştirak edib.
ABŞ Dövlət Departamentinin maliyyələşdirib, Beynəlxalq Təhsil İnstitutunun icra etdiyi “Birləşmiş Ştatlarda ali təhsilin idarəetməsi” adlı Xarici Qonaqlar Liderliyi layihəsinin məqsədi ABŞ ali təhsil təsisatlarının inzibati strukturu ilə tanış olmaq, ali təhsilin idarəetməsindəki mövcud məsələlər, problemlər və islahatları nəzərdən keçirmək, ali təhsil idarəetməsinin strateji planlaşdırmasında yeni tendensiyaların vacib rolu barədə öyrənməkdən ibarətdir.
M.Əhmədov proqram çərçivəsində ABŞ-ın bir neçə ştatında olub, Amerika ali təhsil sisteminə giriş, ümumölkə ali təhsil təşkilatları, neft mühəndisliyi proqramları, universitetlərlə özəl bizneslər arasındakı partnyorluq, beynəlxalq idman tədbirlərinin iqtisadi təsiri, universitet səviyyəsindəki təhsilə ştat dövləti tərəfindən göstərilən dəstək, elm, texnologiya, mühəndislik və riyaziyyat tədrisi, icma kollecləri və işçi qüvvəsinin inkişafı mövzusunda müxtəlif konfranslara qatılıb.
Səfər çərçivəsində həmçinin Beynəlxalq Təhsil İnsitutu, Təhsil və mədəniyyət məsələləri bürosunda bir neçə rəsmi şəxslərlə görüşlər keçirilib. M.Əhmədovgörüşlərdə fəal iştirak etdiyi üçün “Beynəlxalq Liderlik Proqramı”nın direktoru Alma R.Candelaria tərəfindən sertifikatla təltif edilib.

Сотрудник АГЭУ принял участие в программе США «Международное лидерство»
Декан коммерческого факультета АГЭУ Мирага Ахмедов принял участие в программе США «Международное лидерство».
Цель проекта Лидерство зарубежных гостей, называющегося «Управление высшего образования в Соединенных Штатах», который финансировался Госдепом США и осуществлялся Институтом Международного Образования, ознакомить с административной структурой высших учебных заведений США, рассмотреть существующие в управлении высшего образования вопросы, проблемы и реформы, изучить роль новых тенденций в стратегическом планировании управления высшего образования.
В рамках программы М.Ахмедов посетил несколько штатов США, принял участие в различных конференциях на темы: вхождение в Американскую систему высшего образования, организации по высшему образованию, программы инженера по нефти, партнерство университетов с частным бизнесом, экономическое влияние международных спортивных соревнований, поддержка государства, оказываемая образованию на уровне университетов, обучение наукам, технологиям, инженерным профессиям, математике, общинные колледжи и развитие рабочей силы.
В рамках поездки он  также провел встречи с рядом официальных лиц в Институте международного образования и бюро по вопросам образования и культуры. За активное участие на встречах, М.Ахмедов был награжден, директором программы «Международное лидерство» Алмой Р.Канделария,   сертификатом.