ADİU əməkdaşı ABŞ-ın “Beynəlxalq Liderlik Proqramı”nda iştirak edib
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (ADİU) Kommersiya fakültəsinin dekanı Mirağa Əhmədov Amerika Birləşmiş Ştatlarının “Beynəlxalq Liderlik Proqramı”nda iştirak edib.
ABŞ Dövlət Departamentinin maliyyələşdirib, Beynəlxalq Təhsil İnstitutunun icra etdiyi “Birləşmiş Ştatlarda ali təhsilin idarəetməsi” adlı Xarici Qonaqlar Liderliyi layihəsinin məqsədi ABŞ ali təhsil təsisatlarının inzibati strukturu ilə tanış olmaq, ali təhsilin idarəetməsindəki mövcud məsələlər, problemlər və islahatları nəzərdən keçirmək, ali təhsil idarəetməsinin strateji planlaşdırmasında yeni tendensiyaların vacib rolu barədə öyrənməkdən ibarətdir.
M.Əhmədov proqram çərçivəsində ABŞ-ın bir neçə ştatında olub, Amerika ali təhsil sisteminə giriş, ümumölkə ali təhsil təşkilatları, neft mühəndisliyi proqramları, universitetlərlə özəl bizneslər arasındakı partnyorluq, beynəlxalq idman tədbirlərinin iqtisadi təsiri, universitet səviyyəsindəki təhsilə ştat dövləti tərəfindən göstərilən dəstək, elm, texnologiya, mühəndislik və riyaziyyat tədrisi, icma kollecləri və işçi qüvvəsinin inkişafı mövzusunda müxtəlif konfranslara qatılıb.
Səfər çərçivəsində həmçinin Beynəlxalq Təhsil İnsitutu, Təhsil və mədəniyyət məsələləri bürosunda bir neçə rəsmi şəxslərlə görüşlər keçirilib. M.Əhmədovgörüşlərdə fəal iştirak etdiyi üçün “Beynəlxalq Liderlik Proqramı”nın direktoru Alma R.Candelaria tərəfindən sertifikatla təltif edilib.

ASUE Employee becomes the Participant of the “International Visitor Leadership Program” of the USA
Dean of the School of Commerce of Azerbaijan State University of Economics Miragha Ahmadov participated in the “International Visitor Leadership Program” of the United States of America.
The Project sponsored by the Department of State of the U.S., executed by the International Education Institute on The Administration of Higher Education in the U.S. International Visitors Leadership aims to become acquainted with the administrative structure of U.S. higher education institutions, current issues in the management of higher education, to review the challenges and reforms and to learn about the important role of new trends in the management of strategic planning in higher education.
M.Ahmadov toured to some states of the USA within the program; attended various conferences on introduction to American Higher Education System, Generally Higher Educational Institutions, Oil Engineering Programs, partnership between the universities and private businesses, economic impact of international sports events, support made by the state to universities, trainings on science, technology, engineering and mathematics, community colleges and workforce development.
Meetings with some officials were made at the Institute of International Education and Bureau of Educational and Cultural Affairs. For his active participation M.Ahmadov was awarded with the Certificate by the Director of the “International Visitor Leadership Program” Alma R.Candelaria.