ADİU-nu ən yüksək balla bitirən məzunu – Zeynəb Dadaşova
Zeynəb Dadaşova 1994-cü il, avqustun 16-da Bakıda anadan olub. 2011-ci ildə T.İsmayılov adına 6 saylı lisey-məktəbi əla qiymətlərlə bitirib, 602 bal ilə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (ADİU) Dünya iqtisadiyyatı (ingilis dilində) fakültəsinə qəbul olunub. I kursu əla (A) qiymətlərlə bitirib, Xüsusi İstedadlar Fakültəsinə qəbul olunub.
Təhsil aldığı dövrdə bir sıra biznes müsabiqələrdə və layihələrdə iştirak edib, yerli və beynəlxalq müsabiqələrdə qalib olub.
2012-ci ildə İnternet İdarəçilik Forumunda könüllü iştirak edib, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramı (BMTİP) çərçivəsində təcrübə keçib. “Eurovision Song Contest 2012” müsabiqəsində könüllü fəaliyyətinə görə Fərqləndirici diplom ilə təltif edilib. Azərbaycan Futuroloqlar Cəmiyyətinin təşkil etdiyi “Azerbaijan Foresight Futures Studies” 2011-2012-ci il üçün kursunu əlaçı diplom ilə bitirib.
2013-cü ildə fakültədə “İlin tələbəsi” adına layiq görülüb. Həmçinin Nobel Beynəlxalq Qardaşlıq Fondunun (Nobel International Fraternity Foundation) Tələbə Təqaüd proqramının qalibi olub.Azərbaycanda Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Keçmiş Təcrübəçiləri Assosiasiyası (AFUNİ) və Qafqaz Universitetinin təşkil etdiyi inşa müsabiqəsinin I yerə layiq görülüb.Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyi və UNDP tərəfindən təşkil olunan İlk Beynəlxalq BMT Təhlükəsizlik Şurası Model Konfransında təmsilçi seçilib. Goi Peace Foundation və UNESCO tərəfindən keçirilən Gənclər arası Beynəlxalq Esse müsabiqəsində iştirak edib.University of Business and International Studies (UBIS) (Geneva, Switzerland) tərəfindən keçirilmiş “Dünya iqtisadiyyatı” kursunu “A” qiyməti ilə bitirib.MDB ölkələrin gənclər arası “Have an İdea” müsabiqəsinin fəal iştirak edib.
2014-cü ildə komandası ilə Azerbaijan Business Case müsabiqəsində I yerə layiq görüldüyünə görə ADİU-nun “Fəxri fərman” ilə təltif edilib.Komanda kapitanı kimi “Peak Time International Student Business Competition 2014”-da iştirak edib: komandası maliyyə, iqtisadiyyat və biznes sahələrində biliklərindən istifadə edərək verilən tapşırıqları uğurla həll edərək, 500 iştirakçı arasından seçilərək Azərbaycanı finalda təmsil edib. Uğurlu komanda işi və yüksək səviyyəli maliyyə analizinə görə komandası 500 iştirakçı arasında 6-ci yerə layiq görülüb. BP (British Petroleum) şirkətinin Maliyyə departamentində yay təcrübəsi keçib. “Xaricdə Təhsil üzrə II Ümumrespublika IDP Kuboku” müsabiqəsində IV yerə layiq görülüb. Qafqaz Tədqiqat Resurs Mərkəzinin keçirtdiyi Junior Research Fellowship proqramının II yer qalibi.Eyni zamanda “Sənaye və tələbə” universitet daxili biznes müsabiqəsində fakültə yoldaşları ilə birlikdə II yerə layiq görülüb.Azercell Tələbə Təqaüdü Proqramının qalibi.
Bakalavr təhsilini ingilis dilində almaqla yanaşı, IELTS imtahanından keçərək, 8.0 bal (maksimum 9.0 baldan) toplayıb. Eləcə də, Azercell Tələbə Təqaüdü Proqramının qalibi olub.
2015-ci ildə Rusiyanın Milli Tədqiqat Universiteti “Ali İqtisadiyyat Məktəbi”nin keçirdiyi olimpiadada“Dünya iqtisadiyyatı” nominasiyasıüzrə qalib gəldiyinə görə ADİU-nun Fəxri Fərmanı ilə təltif edilib.Tələbələr arası I Biznes İdarəetmə olimpiadasında I yer tutub.Azərbaycan Respublikasının Gənclər və İdman Nazirliyi və UNDP Azerbaijan tərəfindən Bakıda təşkil olunan “First International Model UN Security Council Conference (Birinci Beynəlxalq BMT Təhlükəsizlik Şurasının Model Konfransı)” tədbirində təmsilçi olaraq çalışıb. Azərbaycan Futuroloqlar Cəmiyyətinin təşəbbüsü ilə Azərbaycan Respublikası Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyi, Təhsil Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Gənclər və İdman Nazirliyi və Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən birgə keçirilən “Gələcək Nəsillərlə Üz-Üzə” 5-ci Ümumrespublika İnşa Müsabiqəsinin 2 nominasiyası üzrə qalib olub.
2014/2015-ci tədris ilində yekun GPA 98.5 ilə ADİU-nun ən yüksək bal toplayan məzunu seçilib.
Zeynəb Dadaşova eyni zamanda bir sıra araşdırma işləri də həyata keçirib. Misal üçün, “Caucasus Research Resource Centers”ın təşkil etdiyi “Junior Research Fellowship Program 2013” çərçivəsində bir illik treninq və seminarlarda uğurla iştirak edib yekun qiymətləndirmə və araşdırma layihəyə əsasən II yerin qalibi olub.
“oikos” Warsaw təşkilatının keçirdiyi Beynəlxalq oikos Warsaw Essay Writing Competition-da iqtisadiyyat və dayanıqlı inkişaf mövzusunda inşa müsabiqəsində I yerə layiq görülüb: həmin araşdırma işi Warsaw School of Economics mətbu orqanında çap olunub. 2 ilə yaxın ADİU-nun Enactus komandasında layihələr meneceri işləyib, komanda üzvləri ilə birlikdə layihələr hazırlayıb, onların maliyyə və marketinq sahələrini inkişaf etdirərək, həyata keçirilməsi üçün partnyor təşkilatların axtarışı və bazar araşdırılmalarında iştirak edib.

Zeynab Dadasheva- ASUE’s Alumni with the highest point
Zeynab Dadasheva was born on August 16 1994 in Baku. She finished the Secondary school 6 named after T.Ismayilov in 2011 with honors and was enrolled to the School of World Economy (in English) of Azerbaijan State University of Economics (ASUE) with 602 scores. After completing the first course with excellent marks (A) she was enrolled to the Special Talents Faculty.
She participated in many business contests and projects; became the winner of the local and international competitions.
She voluntarily took part in the Internet Administrative Forum in 2012; been interned within the United Nations Organization’s Development Program (UNDP). She was awarded a Distinguishing Diploma for her volunteer activity within the “Eurovision Song Contest 2012”. Zeynab completed the course of “Azerbaijan Foresight Futures Studies” for 2011- 2012 with the honorary diploma.
She became the “Year’s student” in her faculty in 2013. In addition, she became the winner of the Nobel International Fraternity Foundation Student Scholarship Program. She won I place in the essay contest organized by the Association of Former United Nations Interns and the University of Caucasus. Zeynab was elected a representative of the First International Model UN Security Council Conference organized by the Ministry of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan and UNDP. She was a participant of the International Essay Contest for Young People held by Goi Peace Foundation and UNESCO. She successfully completed the course of “World Economy” (with A) provided by the University of Business and International Studies (UBIS) (Geneva, Switzerland). She always was an active participant of the Competition among the youth of CIS Countries “Have an Idea”.
In 2014 Z.Dadasheva was awarded the Honorary Diploma of ASUE for gaining I place with her team in the Azerbaijan Business Case Competition. She became a team captain in “Peak Time International Student Business Competition” in 2014: her team successfully solved the given tasks in finance, economics and business and selected among 500 participants to represent Azerbaijan in the final. Successful teamwork and high level financial analyzing skills had done her team the 6th among 500 participants.
She improved her knowledge in Marketing within a- three- week course. Zeynab has passed a summer internship in the Financial Department of BP. She took IV place in the “II Republic- wide IDP Cup on Education Abroad”. She has also taken II place in the Junior Research Felleowship Program organized by the Caucasian Research Resource Center. In addition, she was honored II place with her faculty mates in the business contest “Industry and Student”. She was also the winner of Azercell Student Scholarship Program.
Along with getting the undergraduate education in English, she has got 8.0 points from 9.0 in IELTS.
In 2015 Zeynab was awarded the Honorary Diploma of ASUE for becoming the winner of the Olympiad in nomination “World Economy” held by the Higher School of Economics of the National Research University of Russia. She took I place in the I Olympiad in Business Administration among the students. She served as a representative of the First International Model UN Security Council Conference organized by the Ministry of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan and UNDP. She became the winner of the V Republic-wide Essay Contest “Face-to-face with Young Generations” in 2 nominations held with the initiative of Azerbaijan Futures Studies Society and organized by the Ministry of Communication and information Technologies, Ministry of Education, Ministry of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan and the State Committee on Family, Woman and Child Problems.
Zeynab became ASUE’s alumni with the highest GPA total 98.5 within 2014/2015 academic year.
Zeynab Dadashova has also carried out some research works.
She took I place in the Warsaw Essay Writing Competition on Economics and Sustainable Development held by International Organization oikos Warsaw. The research work was published in the newspaper of Warsaw School of Economics. She served as the Projects Manager of the Enactus team of ASUE for two years, developed projects with the members of the team; trying to improve the members’ financial and marketing skills, she took part in the marketing research and partners seeking.