ADİU-nu ən yüksək balla bitirən məzunu – Zeynəb Dadaşova
Zeynəb Dadaşova 1994-cü il, avqustun 16-da Bakıda anadan olub. 2011-ci ildə T.İsmayılov adına 6 saylı lisey-məktəbi əla qiymətlərlə bitirib, 602 bal ilə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (ADİU) Dünya iqtisadiyyatı (ingilis dilində) fakültəsinə qəbul olunub. I kursu əla (A) qiymətlərlə bitirib, Xüsusi İstedadlar Fakültəsinə qəbul olunub.
Təhsil aldığı dövrdə bir sıra biznes müsabiqələrdə və layihələrdə iştirak edib, yerli və beynəlxalq müsabiqələrdə qalib olub.
2012-ci ildə İnternet İdarəçilik Forumunda könüllü iştirak edib, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramı (BMTİP) çərçivəsində təcrübə keçib. “Eurovision Song Contest 2012” müsabiqəsində könüllü fəaliyyətinə görə Fərqləndirici diplom ilə təltif edilib. Azərbaycan Futuroloqlar Cəmiyyətinin təşkil etdiyi “Azerbaijan Foresight Futures Studies” 2011-2012-ci il üçün kursunu əlaçı diplom ilə bitirib.
2013-cü ildə fakültədə “İlin tələbəsi” adına layiq görülüb. Həmçinin Nobel Beynəlxalq Qardaşlıq Fondunun (Nobel International Fraternity Foundation) Tələbə Təqaüd proqramının qalibi olub.Azərbaycanda Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Keçmiş Təcrübəçiləri Assosiasiyası (AFUNİ) və Qafqaz Universitetinin təşkil etdiyi inşa müsabiqəsinin I yerə layiq görülüb.Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyi və UNDP tərəfindən təşkil olunan İlk Beynəlxalq BMT Təhlükəsizlik Şurası Model Konfransında təmsilçi seçilib. Goi Peace Foundation və UNESCO tərəfindən keçirilən Gənclər arası Beynəlxalq Esse müsabiqəsində iştirak edib.University of Business and International Studies (UBIS) (Geneva, Switzerland) tərəfindən keçirilmiş “Dünya iqtisadiyyatı” kursunu “A” qiyməti ilə bitirib.MDB ölkələrin gənclər arası “Have an İdea” müsabiqəsinin fəal iştirak edib.
2014-cü ildə komandası ilə Azerbaijan Business Case müsabiqəsində I yerə layiq görüldüyünə görə ADİU-nun “Fəxri fərman” ilə təltif edilib.Komanda kapitanı kimi “Peak Time International Student Business Competition 2014”-da iştirak edib: komandası maliyyə, iqtisadiyyat və biznes sahələrində biliklərindən istifadə edərək verilən tapşırıqları uğurla həll edərək, 500 iştirakçı arasından seçilərək Azərbaycanı finalda təmsil edib. Uğurlu komanda işi və yüksək səviyyəli maliyyə analizinə görə komandası 500 iştirakçı arasında 6-ci yerə layiq görülüb. BP (British Petroleum) şirkətinin Maliyyə departamentində yay təcrübəsi keçib. “Xaricdə Təhsil üzrə II Ümumrespublika IDP Kuboku” müsabiqəsində IV yerə layiq görülüb. Qafqaz Tədqiqat Resurs Mərkəzinin keçirtdiyi Junior Research Fellowship proqramının II yer qalibi.Eyni zamanda “Sənaye və tələbə” universitet daxili biznes müsabiqəsində fakültə yoldaşları ilə birlikdə II yerə layiq görülüb.Azercell Tələbə Təqaüdü Proqramının qalibi.
Bakalavr təhsilini ingilis dilində almaqla yanaşı, IELTS imtahanından keçərək, 8.0 bal (maksimum 9.0 baldan) toplayıb. Eləcə də, Azercell Tələbə Təqaüdü Proqramının qalibi olub.
2015-ci ildə Rusiyanın Milli Tədqiqat Universiteti “Ali İqtisadiyyat Məktəbi”nin keçirdiyi olimpiadada“Dünya iqtisadiyyatı” nominasiyasıüzrə qalib gəldiyinə görə ADİU-nun Fəxri Fərmanı ilə təltif edilib.Tələbələr arası I Biznes İdarəetmə olimpiadasında I yer tutub.Azərbaycan Respublikasının Gənclər və İdman Nazirliyi və UNDP Azerbaijan tərəfindən Bakıda təşkil olunan “First International Model UN Security Council Conference (Birinci Beynəlxalq BMT Təhlükəsizlik Şurasının Model Konfransı)” tədbirində təmsilçi olaraq çalışıb. Azərbaycan Futuroloqlar Cəmiyyətinin təşəbbüsü ilə Azərbaycan Respublikası Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyi, Təhsil Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Gənclər və İdman Nazirliyi və Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən birgə keçirilən “Gələcək Nəsillərlə Üz-Üzə” 5-ci Ümumrespublika İnşa Müsabiqəsinin 2 nominasiyası üzrə qalib olub.
2014/2015-ci tədris ilində yekun GPA 98.5 ilə ADİU-nun ən yüksək bal toplayan məzunu seçilib.
Zeynəb Dadaşova eyni zamanda bir sıra araşdırma işləri də həyata keçirib. Misal üçün, “Caucasus Research Resource Centers”ın təşkil etdiyi “Junior Research Fellowship Program 2013” çərçivəsində bir illik treninq və seminarlarda uğurla iştirak edib yekun qiymətləndirmə və araşdırma layihəyə əsasən II yerin qalibi olub.
“oikos” Warsaw təşkilatının keçirdiyi Beynəlxalq oikos Warsaw Essay Writing Competition-da iqtisadiyyat və dayanıqlı inkişaf mövzusunda inşa müsabiqəsində I yerə layiq görülüb: həmin araşdırma işi Warsaw School of Economics mətbu orqanında çap olunub. 2 ilə yaxın ADİU-nun Enactus komandasında layihələr meneceri işləyib, komanda üzvləri ilə birlikdə layihələr hazırlayıb, onların maliyyə və marketinq sahələrini inkişaf etdirərək, həyata keçirilməsi üçün partnyor təşkilatların axtarışı və bazar araşdırılmalarında iştirak edib.

Выпускник, который закончил АГЭУ с самым высоким баллом — Зейнаб Дадашева
Зейнаб Дадашева родилась 16 августа 1994 года в Баку. В 2011 году окончила с отличием гимназию-лицей № 6 имени Тофика Исмайлова, с 602 баллами была принята на Факультет мировой  экономики (на английском языке) Азербайджанского государственного экономического университета (АГЭУ). Окончив  первый курс с отличием (A),  была принята на Факультет особоталантливых  студентов.
В период обучения приняла участие в ряде бизнес-конкурсов и проектов, была победителем в  национальных и международных соревнованиях.
В 2012 году добровольно приняла участие в Форуме  интернет-управления, прошла практику в рамках Программы развития ООН. За добровольную деятельность в конкурсе “Eurovision Song Contest 2012”  была награждена Отличительным дипломом. Окончила с  дипломом отличника курс на 2011-2012 год “Azerbaijan Foresight Futures Studies”, организованный Азербайджанским обществом футурологов.   В 2013 году была удостоена на факультете звания «Студент года». Также является победителем Студенческой стипендиальной программы фонда Международного братства Нобеля (Nobel International Fraternity Foundation). Была удостоена первого места в конкурсе эссе, который был организован Ассоциацией бывших интерн ООН (AFUNİ) и Университетом Кавказ. Была избрана в качестве представителя в первой Международной модельной конференции Совета Безопасности ООН, которая была организована Министерством молодежи и спорта АР и  UNDP.  Принимала участие в Международном конкурс эссе среди молодежи, который проводили  Goi Peace Foundation и  UNESCO.  С оценкой «А» окончила курс «Мировая экономика», который проводился University of Business and International Studies (UBIS) (Geneva, Switzerland). Принимала активное участие в конкурсе “Have an İdea” (Есть идея), который проводился среди молодежи стран СНГ.  В 2014 за то, что была удостоена со своей командой первого  места в конкурсе Azerbaijan Business Case, была награждена  «Почетной грамотой» АГЭУ.  Как капитан команды,  приняла участие в «Peak Time International Student Business Competition 2014», ее команда, используя знания в области финансов, экономики и бизнеса, успешно решив задания,  выбранная из числа  500 участников, представляла в финале Азербайджан. За успешное взаимодействие в  команде и  финансовый анализ высокого уровня, ее команда была удостоена шестого места среди 500 участников. Проходила летнюю практику в Финансовом департаменте компании BP (British Petroleum). Была удостоена четвертого места в конкурсе «II Общереспубликанский кубок IDP по образованию за рубежом».  Она заняла второе место среди победителей программы  Junior Research Fellowship, которую реализовывал Кавказский центр исследовательских ресурсов, а также вместе с товарищами по факультету заняла второе место во внутриуниверситетском  бизнес-конкурсе «Промышленность и студент». Она – победитель Студенческой стипендиальной программы Azercell.
Наряду с получением степени бакалавра на английском языке, пройдя IELTS-экзамен, набрала 8,0 баллов (максимум 9,0 баллов). Кроме того, она – победитель Студенческой стипендиальной программы Azercell.
За победу в 2015 году, в олимпиаде, проводимой  Высшей школой экономики Российского национального исследовательского университета, в номинации «Мировая экономика», награждена «Почетной грамотой» АГЭУ. Она была победителем по второй номинации 5-го Общереспубликанского конкурса  сочинений «Лицом к лицу с будущими поколениями», который по инициативе Азербайджанского общества футурологов, совместно проводили Министерство связи и информационных технологий, Министерство молодежи и спорта Азербайджанской Республики и Государственным комитетом по проблемам  семьи, женщин и детей.
В 2014/2015 учебном году, с итоговым средним баллом GPA 98,5  избрана выпускником, набравшим самый высокий балл.
Зейнаб Дадашева осуществила  также  ряд изысканий. Например, в рамках “Junior Research Fellowship Program 2013”, которую организовал  «Caucasus Research Resource Centers»,  успешно приняв участие в тренингах и семинарах в течение года,  на основании итоговой оценки и проекта изысканий, заняла второе место. В Международном конкурсе сочинений «Warsaw Essay Writing Competition»  Оikos, на тему «Экономика и устойчивое развитие», который проводила организация  «Оikos» Warsaw, была удостоена первого места: это изыскание было опубликовано  в  Warsaw School of Economics.   Около двух лет работала проект-менеджером в команде  АГЭУ Enactus , подготавливала вместе с членами команды проекты, развивая их финансовую и маркетинговую область, участвовала в поиске организаций-партнеров и в рыночных изысканиях.