ADİU rektorunun “Azərbaycan” qəzetinə müsahibəsi
Ölkəmizdə insan kapitalının inkişafı, şəxsin müasir bilik və bacarıqlara yiyələnməsinin təmin edilməsi “Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası”nın da əsas hədəflərindəndir. Bu strategiya həm də Prezident İlham Əliyevin müəyyən etdiyi “insan kapitalı”nın formalaşdırılması strategiyası kimi də qəbul edilə bilər. Strategiyada qeyd edilən əsas istiqamətlərin reallaşdırılması, keyfiyyət meyarlarının sistemin əhəmiyyətli dayaq nöqtəsinə çevrilməsi Azərbaycanda müasirləşən təhsilin ən mühüm təşəbbüsləri sırasındadır. Müasir təhsil sistemi qarşısında duran tələblər, yenilik çağırışları bütün ali təhsil müəssisələri üçün də institusional keyfiyyətin yüksəldilməsi təşkilatı innovasiyalar üçün effektiv zəmin formalaşdırır.
Ən son tədqiqatlar göstərir ki, hər bir ali təhsil ocağının keyfiyyət meyarlarının 40 faizi tələbələrin keyfiyyət göstəricilərindən asılıdır. Digər hissəni universitetin maddi-texniki bazası, akademik potensialı müəyyənləşdirir. McKinsey&Company Consaltinq şirkətinin sorğusuna əsasən, gənclərin təxminən 50 faizi aldığı universitet təhsilini gələcək karyerasının inkişafı üçün yetərli hesab etmir. İşə götürənlərin 40 faizi qeyd edir ki, gənclər işə başlamaq üçün tələb olunan bilik və bacarıqlara malik deyillər. Universitetlərin təxminən 72 faizi isə hesab edir ki, onların verdiyi təhsil məşğulluq və karyera yüksəlişi üçün kifayətdir.
Cəmiyyətdə qarşıya qoyulmuş məqsədlərə nail olmaq həm də onun kreativ potensialından, bu isə öz növbəsində intellektual resursun keyfiyyətindən asılıdır. Bu resurs təhsil sektorunda formalaşır və təkmilləşir. Beləliklə, tədrisin innovativ proqramlarının yaradılması, təhsil standartlarının yeniləşməsinə dair təkliflərin formalaşdırılması, təhsilin keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması və kompetensiya səviyyəsinin artırılması universitetlərin əsas missiyasıdır.
Ali təhsilə bütövlükdə iki yanaşmadan baxmaq olar. Birinci yanaşmaya əsasən, ali təhsil bazar iqtisadiyyatının bir seqmenti kimi, yəni xidmətlər sektoru kimi qiymətləndirilə bilər. Bu halda tələbə uyğun təklif təqdim olunmalıdır. Başqa sözlə, bu və ya digər ixtisasa tələb artdıqca və ya azaldıqca təklif də (müvafiq ixtisaslar üzrə kadr hazırlığı) dəyişəcək. Bu zaman yarana biləcək əsas problem mövcud tələbin əmək bazarının tələbindən fərqli ola bilməsidir. Belə ki, cəmiyyətdə formalaşmış dəyərlərə uygun olaraq “prestijli”, “dəbdə olan” ixtisaslara fərdlər tərəfindən və ya “valideynlərin tövsiyəsilə” tələb arta bilər. Bu hal universitetin, xususilə də onun maliyyə maraqlarına cavab versə də, əmək bazarının tələblərinə tam uyğun olmaya bilər. Nəticədə ali təhsil struktur işsizliyi artıracaq. Başqa sözlə, əmək bazarının tələbi, insan kapitalının formalaşdırılması zərurəti və universitetin maraqları arasında ziddiyyət yaranır. Bu onu göstərir ki, universitet üçün arzuolunan hec də həmişə cəmiyyət ücün arzuolunan olmaya bilər.
İkinci yanaşma “insan kapitalı” yanaşması kimi dəyərləndirilə bilər. Bu halda formalaşdırılan kapitalın gələcəkdə gətirə biləcəyi gəlir ön plana çıxır. Yəni, insan kapitalına olan tələb onun gəlirliyinə əsaslanır. Beləliklə, formalaşdırılmış insan kapitalının keyfiyyəti və onun gələcəkdə gətirəcəyi gəlir arasında birbaşa asılılıq yaranır. İnsan kapitalının keyfiyyəti həm də gələcək karyera baxımından da önəmli olduğundan, cəmiyyətin gələcək inkişafı, insan kapitalının formalaşdırılması və universitetin maraqları arasında uyğunluq yaratmaqla, universitet həm də “insan kapitalı”nın formalaşdırılması vəzifəsinin birbaşa icraçılarından biri olur. Bu zaman ötürülə bilən dəyərin özü də həlledici amilə çevrilir. Beləliklə, universitetin əsas missiyası ölkənin rəqabət qabiliyyətini artıran insan kapitalının yaradılmasıdır.
İslahat gündəliyinin əsas müddəalarından biri də universitetimizdə verilən ali iqtisadi təhsilə, universitetimizin əsas missiyasına yeni konseptual baxışın formalaşdırılmasından ibarətdir. Müasir çağırışları nəzərə alaraq, müasir bilikləri mənimsəyən, təkçə öyrənən deyil, həm də tədqiqatçı yanaşması və bacarığı ilə yeni fikir və baxışlar “istehsal edən” mütəxəssis yetişdirən universitet modelini formalaşdırmaq məqsədlərimizdəndir. Dövrün tələblərini adekvat qiymətləndirmək, daim müasirləşən institutsional mühiti təmin etmək ancaq elm və təhsilin vəhdətində görünür.
Universitetlər təkcə formal biliklərin verildiyi təsisatlar deyildir. Tələbə öz gəncliyinin universitet dövründə bir çox qeyri-formal bilik və normalar da mənimsəyir. Universitetimiz tələbələr üçün milli dəyərlərə bağlılıqda nümunə olmaqla yanaşı, həm də bu dəyərlərin gənclərə aşılanmasında ən effektiv təsisatlardan birinə çevrilməyə çalışır. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin “Regionların 2014-2018-ci illərdə sosial-iqtisadi inkişafı Dövlət Proqramının icrasının birinci ilinin yekunlarına həsr olunan konfrans”da gənclərin kosmopolit ruhda tərbiyəsinin həm cəmiyyət, həm də gənclərin özü üçün formalaşdırdığı təhlükələr haqda tövsiyələri İqtisad Universitetində rəhbər tutulur. Qabaqcıl dünya təcrübəsi də göstərir ki, müasir universitet bir çox milli ənənələrin yaşadıldığı, bu ənənələr əsasında inkişaf istiqamətlərinin müəyyən edildiyi yer olmalıdır və bu da universitetimizin əsas missiyasıdır.
Keyfiyyətli bilik müvafiq müəllim-tələbə münasibətlərini tələb edir. Bu baxımdan müəllim və tələbənin yaradıcı əməkdaşlığı ön plana çıxır. Təhsil tələbənin bacarığının inkişafına yönəlməli və universitet təhsilinin məqsədlərilə tələbələrin maraqları uzlaşmalıdır. Müəllim və tələbə münasibətlərinə nəzarət edən və nəzarət olunandan daha çox qarşılıqlı əməkdaşlıq münasibətlərinə transformasiya olunmasına hədəflənirik.
Nüfuzlu xarici universitetlərin təcrübəsinin təhlili Liberal Arts bakalavr təhsili modelinə diqqəti artırır. Belə ki, ilk kurslarda tələbələr ixtisaslaşma seçmədən ümumi ali təhsilin əsaslarını mənimsəyirlər. Bu zaman konkret sahə üzrə ixtisaslaşmadan daha çox həmin sahə üzrə təfəkkürün formalaşması daha əhəmiyyətli hesab olunur. Eləcə də bu model güclü “fundament” yaratdığından “üstqurumu” təkmilləşdirmək və yaxud zəruri olduğu halda qısa müddətdə tamamilə yeniləmək üçün əlverişli şərait yaradır. Bu modelin ən böyük üstünlüyü əmək bazarının tələblərinə uyğun olaraq, məzunun işlə təmin olunmasına yardım etməkdən ibarətdir. Ölkəmizdə mövcud Qaydalar da Liberal Artsın tətbiq edilməsi üçün geniş imkanlar yaradır. Belə ki, təhsil proqramında tədrisi nəzərdə tutulan fənlərin və onlara ayrılan kreditlərin ən azı 70 faizi eyni olduğu halda tələbəyə bakalavriat səviyyəsində gələcək peşə fəaliyyətində istifadə etməsi və ya oxşar ixtisas üzrə əlavə təhsil alması məqsədilə müvafiq ixtisasların fənnini seçmək hüququ da verilir və həmin tələbələrə ikinci bakalavr dərəcəsi və diplom təqdim olunur.
Təsdiq olunmuş yeni təhsil standartları da tədrisin keyfiyyətinin artırılması ilə yanaşı, Liberal Arts baxımından tamamilə yeni imkanlar açır. Belə ki, yeni standartlarda tələbənin sərbəst işinə əlverişli şərait yaratmaqla auditoriya saatlarının azaldılması, ixtisaslar üzrə əmək bazarının tələblərinə uyğun olaraq kompetensiyaların yenilənməsi və s. ilə yanaşı müxtəlif ixtisaslar üzrə tədris proqramları ilk illər üzrə unifikasiya edilmişdir.
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində MBA səviyyəsində tədris planları tamamilə yenilənmiş və beynəlxalq tələblərə uyğunlaşdırılmışdır. İsveçrənin UBİS, Kanadanın Alert, Almaniyanın Qərbi Drezden Texniki Universitetində ADİU-nun MBA proqramına yüksək qiymət verilmişdir. Hazırda magistratura səviyyəsində tədris planlarının əsaslı surətdə yeniləşməsi işləri tamamlanmaq üzrədir.
ADİU sabahın keyfiyyətli ali təhsil modeli olan SABAH-ın ən fəal iştirakçılarındandır. SABAH-da təhsil alan tələbənin təxminən 1/3-nin bizim universiteti seçməsi, burada yaradılmış fərqli mühit, əsasən, xaricdə təhsil almış müəllimlərin SABAH-da tədrisə cəlb edilməsi və s. keyfiyyət göstəricilərinin əhəmiyyətli dərəcədə yüksəlməsinə şərait yaratmışdır.
Universitetimizdə təhsilin keyfiyyətinin artırılması məqsədilə həyata keçirilən tədbirlərdən biri də İngilis Dilində Tədris Mərkəzinin yaradılmasıdır. Yeni fəaliyyətə başlayan Təhsilin Keyfiyyətinin Qiymətləndirilməsi və İdarəedilməsi Mərkəzi də universitetdə təhsilin keyfiyyətinin rəqabətqabiliyyətli edilməsi sisteminin yaradılmasına ciddi töhfə verəcəkdir.
Tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsində şəffaflıq və obyektivliyin təmin edilməsi baxımından həyata keçirilmiş layihələrdən biri “Özünü sına” – elektron imtahan proqramıdır. Elektron proqram vasitəsilə tələbələr on-line rejimdə imtahandan qabaq özlərini sınaya bilərlər. Proqram həm də universitetimizin tələbəsinin start-up layihəsidir.
Son dövrlərdə universitet reytinqləri ali təhsil sistemində ən vacib və ciddi amillərdən birinə çevrilmişdir. Həmin reytinqlər ilkin olaraq universiteti seçmək üçün tələbələrə yardım məqsədilə düşünülsə də hazırda universitetlərin səviyyəsini qiymətləndirmək üçün böyük təsirə malikdir. Aparılan sorğuların nəticələri göstərir ki, 171 Avropa universitetinin 60 faizi reytinqlərdən strateji qərar qəbul etmək, 80 faizi isə reklam və marketinq məqsədləri üçün istifadə edir. Eləcə də təhsil müəssisələrinin 86 faizi reytinqlərdə öz yerlərini, 75 faizi isə rəqib universitetlərin nailiyyətlərini izləyirlər.
Reytinqlər müxtəlifdir. “Şanxay” reytinqi yoxlanılan faktlara əsaslandığı üçün kifayət qədər sərt sayılır. Burada ən vacib göstəricilərdən biri reytinq verilən universitetin məzunlarından Nobel mükafatı laureatının olmasıdır. Bu reytinqdən fərqli olaraq faktlara deyil, qiymətləndirilməyə əsaslanan “Times” nisbətən daha “asan” reytinq sayılır. QS reytinqi ən “asan” reytinq kimi qəbul olunur və ali təhsil müəssisəsinin cəmiyyətdə necə qəbul edildiyini və məzunlara tələbin olub-olmamasının qiymətləndirilməsinə əsaslanır. Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin yuxarıda qeyd olunmuş “çətin” və “asan” reytinqlərdə yer almaması fəaliyyət istiqamətlərimizi müəyyən edən amillərdəndir.
Universitetimizin kadr potensialının gücləndirilməsi ən əsas vəzifələrdəndir. Hazırda reallaşdırılmasına başladığımız “gənc professor” layihəsi bu baxımdan çox vacibdir. Layihə universitetimizdə çalışan və fəlsəfə doktoru dərəcəsinə malik gənc və perspektivli alimlər üçün elmlər doktoru elmi dərəcəsi almağa əlavə imkanlar yaradır. Eləcə də yaxın dövrdə Türkiyənin bir sıra nüfuzlu ali təhsil ocaqlarında ADİU üçün fəlsəfə doktoru hazırlığına başlanılacaqdır.
Qəbul edilmiş tələbələrin və işçilərin “Universitetdaxili Davranış Qaydaları” tədris intizamının gücləndirilməsi baxımından əhəmiyyət daşıyır. Tədris intizamının gücləndirilməsi məqsədilə universitetdə “Daxili audit” şöbəsi yaradılmış, qiyabi təhsilin effektiv təşkilinə nail olmaq və onun keyfiyyətini artırmaq məqsədilə qiyabi təhsil vahid bir mərkəzdə birləşdirilmişdir.
Tədrisin təşkili və idarə edilməsinin, həmçinin tələbələrə və əməkdaşlara göstərilən inzibati xidmətlərin tamamilə elektronlaşdırılması işləri davam etdirilir.
Rəhbərlik-əməkdaş, rəhbərlik-tələbə, müəllim-tələbə və universitet-cəmiyyət münasibətləri baxımından vacib olan “Marketinq və Kommunikasiya Departamenti”, universitetin tamamilə yeni “web portal”ı yaradılmış, “Qaynar xətt” fəaliyyətə başlamış, rektorun və universitetin “facebook” sosial şəbəkəsində müvafiq səhifələri açılmış və hər ay “Açıq qapı” günü keçirilir.
Universitetin elmi strukturları “Elm və innovasiya” Mərkəzində birləşdirilmiş, Texnologiya Transfert Mərkəzi yaradılmışdır. Mərkəzin yaradılmasının əsas məqsədi ADİU-nun innovasiya fəaliyyətinin inkişaf etdirilməsi, universitet ilə biznes qurumları arasında səmərəli qarşılıqlı əlaqələrin yaradılması və universitet əməkdaşlarının apardığı elmi tədqiqatlardan əldə olunan nəticələrin real sektora transferinin təmin edilməsidir.
Tələbələrimizin universitetin idarə edilməsi prosesinə cəlb olunması ilə yanaşı, onlarda özünüidarəetmə bacarığının formalaşdırılması üçün yeni layihələr həyata keçirilir. Bu baxımdan “Tələbə Rektor” layihəsini xüsusi qeyd etmək lazımdır. Keçən ilin aprel, may və iyun aylarında həyata keçirilmış birgünlük “Tələbə Rektor” layihəsinin müsbət nəticələrini əsas tutaraq, bir il ərzində çalışacaq “Tələbə Rektor” layihəsinə start verilmiş və tələbələrin səsçoxluğu ilə birillik Tələbə Rektor seçilmişdir.
Tələbələrimizin sosial layihələrə cəlb edilməsi üçün də şərait yaradılmışdır. Bu baxımdan “İqtisadçı Tələbə Dəstək” İctimai Birliyinin yaradılmasını xüsusi qeyd etmək olar. Cəmiyyət çox qısa müddət ərzində çoxlu sayda xeyriyyə tədbirləri reallaşdırmışdır.
Tələbələrin biznes biliklərinə və bacarıqlarına yiyələnməsini prioritet istiqamət kimi müəyyənləşdirən “Azərbaycan Respublikasında Təhsilin İnkişafı üzrə Dövlət Strategiyası”nda da haqlı olaraq qeyd edilir ki, son 30-40 il ərzindəki elmi-texniki tərəqqi, innovasiyalar və müasirləşmə nəticəsində praktiki bilik və vərdişlərlə zənginləşməyən, sırf nəzəri xarakter daşıyan təhsil öz fundamental əhəmiyyətini itirməkdədir. Bu baxımdan təhsilin məzmununun formalaşmasında akademik biliklərlə yanaşı, praktiki bilik və bacarıqların, səriştənin vacibliyi önə çəkilir. Səriştə isə strategiyada göstərildiyi kimi əldə olunmuş bilik və bacarıqları praktiki fəaliyyətdə səmərəli tətbiq etmək qabiliyyəti ilə yanaşı, şəxsin qazandığı bilik və bacarıqların konkret fəaliyyətin nəticəsinə çevrilməsini təmin edir. Eyni zamanda, səriştəyə əsaslanan təhsil sosial-iqtisadi inkişafa da daha effektiv təsir göstərir.
Universitetimizdə “Biznes Mərkəzi” yaradılmış və bu çərçivədə reallaşdırılan “İnnovativ Biznes-İnkubator” (İBİ) layihəsi bu sahə üzrə ölkəmizdə ilk universitet təşəbbüsü və layihəsi hesab oluna bilər. İBİ 15 iyul 2014-cü ildə Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyi ilə ADİU arasında imzalanmış müqaviləyə əsasən yaradılmışdır. “İnnovativ Biznes-İnkubator”un əsas fəaliyyət istiqaməti – tələbə “startap”larının təşkili və onların inkişafıdır. Hazırda İBİ-də 7 “startap”la yanaşı, təlim, biznes klinik və kovorkinq mərkəzi də fəaliyyət göstərir. Universitetin professor-müəllim heyətini təhsil, eyni zamanda elmi-innovativ layihələrə cəlb etmək, tələbə “startap”larına tədris-metodiki, maddi-texniki, psixoloji, maliyyə dəstəyi vermək yolu ilə ölkəmizdə gənc menecer və sahibkarların yetişdirilməsinə xidmət göstərməyi İBİ-nin əsas məqsədlərindəndir. Qısa müddət ərzində “İnnovativ Biznes-İnkubator” tələbələrin təşəbbüskarlıq meyillərini artırmaqla yanaşı, universitetə müxtəlif mənbələrdən maliyyə vəsaitinin cəlb olunmasına zəmin yaratmışdır. Artıq bu istiqamətdə real nəticələr əldə edilmiş, “İnnovativ Biznes-İnkubator” bir sıra təşkilatlardan müxtəlif layihələrin icrası ilə bağlı sifarişlər almışdır.
ADİU-da həyata keçirilən kompleks fəaliyyətin prioritet istiqamətlərindən biri beynəlxalq əlaqələrin genişləndirilməsidir. Universitetin beynəlxalq əlaqələri xarici ölkə universitetləri ilə ikitərəfli əməkdaşlığı, beynəlxalq təhsil proqramlarında iştirakı, əcnəbi tələbələrin cəlb olunmasını, müvafiq beynəlxalq təşkilatlarla işbirliyini və digər istiqamətləri özündə ehtiva edir.
ADİU dünyanın 32 ölkəsinin 92 universiteti ilə ikitərəfli əməkdaşlıq müqaviləsi imzalamış, Almaniyanın Ziqen Universiteti (Siegen University), İsveçrənin Biznes və Beynəlxalq Tədqiqatlar Universiteti (University of Business and International Studies), Litvanın Mikolas Romeris Universiteti (Mykolas Romeris University), Böyük Britaniyanın Uorvik Universiteti (University of Warwick), Cənubi Koreyanın Vusonq Universitetinin Solbrij Beynəlxalq Biznes Məktəbi (Solbridge International School of Business, Woosong University), Türkiyənin Qazi, Hacettepe və Sakarya universitetləri ilə fəal əməkdaşlıq edir.
Türkiyənin İstanbul Universiteti ilə birgə yaradılmış Türk Dünyası İşlətmə fakültəsinin məzunlarına ADİU və İstanbul universitetlərinin diplomu verilir.
ADİU İsveçrənin Biznes və Beynəlxalq Tədqiqatlar Universiteti ilə “Biznesin təşkili və idarə edilməsi” ixtisası üzrə birgə MBA proqramını, Litvanın Mikolas Romeres Universiteti arasında maliyyə ixtisası üzrə birgə magistratura proqramı həyata keçirir. 2015-ci ilin yayında hər iki proqramı bitirəcək ilk məzunlar ADİU diplomu ilə yanaşı, həmin xarici universitetlərin diplomunu alacaqlar.
2015-ci ilin fevralında ADİU ilə dünyanın ən nüfuzlu universitetlərindən olan Kolumbiya Universiteti (Columbia University) arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanmışdır. Müqaviləyə əsasən, ADİU tələbələri Kolumbiya Universitetində bir semestr ərzində təhsil almaq, həmçinin 6 həftəlik yay məktəblərində iştirak etmək imkanı əldə edəcəklər.
2014-cü ilin iyulunda Vilnüsdə ADİU, Mikolas Romeris Universiteti və Ümumdünya Ticarət Təşkilatı (ÜTT) Katibliyinin təşkilatçılığı ilə “ÜTT-nin qlobal iqtisadiyyatda rolu” mövzusunda birgə Yay Məktəbi keçirilmiş, 10 ADİU tələbəsi və 10 litvalı tələbə hər iki universitetin kreditlərini qazanmışlar. 2015-ci ilin yayında “Rəqəmsal iqtisadiyyat əsrində beynəlxalq biznesin inkişafında ÜTT-nin rolu” mövzusunda növbəti Yay Məktəbinin keçirilməsi nəzərdə tutulmuşdur.
2015-ci ilin 14-15 fevral tarixlərində ilk dəfə olaraq Rusiya Federasiyasının Ali İqtisad Məktəbi (Высшее Школа Экономики) (AİM) ADİU-da olimpiada keçirmişdir. Olimpiadanın qalibləri AİM-in magistraturasına imtahansız qəbul olunmaq, ödənişsiz və təqaüd almaqla təhsil almaq hüququ qazanacaqlar.
2014-cü ildə imzalanmış müqaviləyə əsasən, Yunanıstanın Qərbi Makedoniya Texnoloji İnstitutu ilə birgə kadr hazırlığına dair razılıq əldə olunmuşdur. Bu razılaşmanın nəticəsi olaraq universitetimizin professor-müəllim heyəti ilk dəfə olaraq xaricdə kadr hazırlığı prosesinə cəlb ediləcək. Belə ki, Qərb Makedoniya Texnoloji İnstitutunda 120 kredit həcmində magistr proqramının 30 krediti bizim müəllimlər tərəfindən həmin universitetdə tədris ediləcəkdir.
ADİU Mevlanə Mübadilə Proqramında fəal iştirak edir. Bu proqram çərçivəsində Türkiyənin 27 universiteti ilə əməkdaşlıq protokolu imzalanmışdır. 2014/2015-ci tədris ilində Mevlanə Proqramından faydalanan müəllim və tələbələrin sayı təxminən iki dəfə artmışdır. Bütövlükdə, Mevlana Proqramı çərçivəsində 20-yə yaxın türkiyəli professor 1-2 həftə ərzində ADİU-da tədris prosesində iştirak etmişdir.
ADİU Beynəlxalq Universitetlər Assosiasiyasının (IAU), Avropa Universitetlər Assosiasiyasının (EUA), İslam Dünyası Universitetləri Federasiyasının (FUIW), Qafqaz Universitetlər Birliyinin (CUA) və digər bu kimi təşkilatların üzvüdür.
ADİU-da “Dünya Bankının İctimai-İnformasiya Mərkəzi” və “ÜTT İstinad Mərkəzi” fəaliyyət göstərir və universitetimiz UNCTAD-ın Virtual İnstitutunun Azərbaycandan olan yeganə üzvüdür.
Bütövlükdə, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti təhsilin inkişafı üzrə ölkəmizdə həyata keçirilən yeniliklərə uyğun olaraq dəyişəcək və əmək bazarının tələblərinə cavab verən mütəxəssis hazırlığını təmin edən sistemin yaradılması istiqamətində səylərini artıracaqdır.

Интервью ректора UNEC газете «Azərbaycan»
«Государственная стратегия по развитию образования в Азербайджанской Республике» преследует цель развития человеческого капитала в нашей стране, обеспечения получения современных знаний и навыков.  Эта стратегия может быть воспринята и как стратегия формирования «человеческого капитала», которую определил президент Ильхам Алиев. Реализация основных направлений, указанных в стратегии, превращение критерий качества в значимую точку опоры системы находится в ряду самых важных инициатив модернизирующего в Азербайджане образования. Требования, стоящие перед современной образовательной системой, ее обновление формирует эффективную почву для повышения институционального качества, организационных инноваций во всех вузах.
Самые последние исследования показывают, что 40 процентов критерий качества каждого вуза зависят от качественных показателей студентов. Другую часть составляет материально-техническая база, академический потенциал университета. По опросу компании McKinsey&Company Consaltinq приблизительно 50 процентов молодых людей не считает полученное в университете образование достаточным для развития своей будущей карьеры. 40 процентов работодателей отмечают, что молодые люди не обладают знаниями и навыками, которые требуются для того, чтобы начать работать.  А примерно  72 процентов считают, что образование, которое они дают достаточно для занятости и карьерного роста.
Достижение целей, поставленных обществом, также зависит от его креативного потенциала, а это в свою очередь – от качества интеллектуального ресурса.
Этот ресурс формируется и совершенствуется в образовательном секторе. Таким образом, создание инновационных программ обучения, формирование предложений по обновлению образовательных стандартов, улучшение качества образования и повышение уровня компетенции – основная миссия университетов.
В целом высшее образование можно рассматривать с двух позиций. Первый подход в том, что образование может оцениваться как один из сегментов рыночной экономики, т.е. как сектор услуг. В этом случае предложение должно соответствовать спросу. Говоря иначе, при увеличении или уменьшении спроса на ту или иную специальность, будет меняться и предложение (подготовка кадров по соответствующей специальности). В это время основная проблема, которая может возникнуть  — отличие существующего спроса от спроса рынка труда. Так, в соответствии сформировавшимся в обществе ценностям, может увеличиться спрос со стороны индивидов или «по совету родителей» на «престижные», «модные» специальности. Эта тенденция хоть и отвечает интересам университетов, может полностью не соответствовать требованиям  рынка труда. В итоге высшее образование увеличит структурную безработицу. Иначе говоря, между спросом рынка труда, необходимостью формирования человеческого капитала и интересами университетов возникает противоречие. Это показывает, что желаемое для университета не всегда желаемо для общества.
Второй подход может быть оценен как подход к «человеческому капиталу». В этом случае на передний план выходит доход, который может принести в будущем формируемый капитал, т.е. спрос на человеческий капитал основывается на его доходности. Таким образом, между качеством сформированного человеческого капитала и его доходностью в будущем возникает прямая связь. Из-за значимости качества человеческого капитала, с точки зрения будущей карьеры, создавая соответствие между будущим развитием общества, формированием человеческого капитала и интересами университета, университет также становится одним из непосредственных исполнителей задачи формирования «человеческого капитала». При этом и сама передаваемая ценность превращается в решающий фактор. Итак, основная миссия университета – создание человеческого капитала, увеличивающего конкурентоспособность страны.
Одно из основных положений дневника реформирования – формирование нового концептуального взгляда на высшее экономическое образование, которое дает наш университет, основную миссию нашего университета. Учитывая современные призывы, мы преследуем и цель сформировать модель университета, подготавливающего не только усвоившего, изучающего современные знания  специалиста, но и специалиста, «производящего» исследовательскими подходом и способностью новые мысли и взгляды. Адекватную оценку требования времени, обеспечение вечно модернизируемой институциональной среды видится только в единстве науки и образования.
Университеты не являются учреждениями, где даются только формальные знания. В университетский период своей юности, студент усваивает и многие не формальные знания и нормы. Наряду с тем, чтобы быть для студентов примером в верности  национальным ценностям, наш университет старается превратиться в один из самых эффективных в привитии молодежи этих ценностей учреждений. В Экономическом университете рекомендации Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева  на конференции, посвященной итогам первого года выполнения «Госпрограммы социального экономического развития регионов Азербайджанской Республики в 2014-2018 гг.» в связи с угрозами, как для общества, так и для самой молодежи формируемых воспитанием молодежи в  духе космополитизма,   воспринимают как руководство к действию. Передовой мировой опыт показывает, что современный университет должен быть местом, где живут многие национальные традиции, где на основе этих традиций определяются направления развития. И это является основной миссией нашего университета.
Качественные знания требуют соответствующие отношения между преподавателем и студентом. С этой точки зрения на передний план выходит творческое сотрудничество студентов с преподавателями. Образование должно быть направлено на развитие способностей студента и интересы студентов должны совпадать с целями университетского образования. Мы больше нацелены на трансформацию отношений  преподаватель-студент, подразумевающие отношения контролирующего и контролируемого в отношения, подразумевающие взаимное сотрудничество.
Анализ опыта престижных зарубежных университетов повышает интерес к модели бакалаврского обучения Liberal Arts. Так, на начальных курсах студенты, не выбирая специализацию, усваивают общие основы высшего образования. При этом формирование мышления в конкретной области считается более важным, чем специализация в конкретной области. Из-за того, что эта модель создает сильный «фундамент», она создает и благоприятные условия для совершенствования «надстройки» или при необходимости, для полного обновления в короткие сроки. Самое большое преимущество этой модели в том, что она помогает в обеспечении выпускника работой, в соответствии с требованиями рынка труда. Существующие в нашей стране правила также создают широкие возможности для применения Liberal Arts. Так, если как минимум 70% предметов, предусмотренных в образовательной программе, и выделенных на них кредитов совпадают, тогда студенту дается право выбора на избрание предмета соответствующих специальностей, с целью использования в будущей профессиональной деятельности на уровне бакалавра или получения дополнительного образования по схожей специальности. Этим студентам вручаются вторая степень бакалавра и диплом.
И утвержденные новые стандарты образования наряду с повышением качества обучения, с точки зрения Liberal Arts открывает новые возможности. Так, по новым стандартам наряду с уменьшением аудиторных часов путем создания благоприятных условий для самостоятельной работы студента, обновлением компетенций по специальностям в соответствии с требованием рынка труда и др. были унифицированы, по начальным годам, обучающие программы по разным специальностям.
В UNEC на уровне МВА полностью обновлены учебные планы и приведены в соответствие с международными требованиями. Программу МВА UNEC высоко оценили Швейцарский   Университет Бизнеса и Управления (UBIS), Канадский Университет «Alert», Технический университет Западного Дрездена (Германия).
В настоящее время завершается работа по основательному обновлению  обучающих программ на магистерском уровне.
UNEC самый активный участник групп Сабах, которые являются моделью качественного высшего образования завтрашнего дня. Избрание нашего университета примерно 1/3 студентов, получающих образование в САБАХ, созданная здесь  среда, привлечение к процессу обучения преподавателей, получивших образование в основном за границей и др. создали  условие для значительного повышения качественных показателей.
Одним из мероприятий, осуществляемых в нашем университете, в целях повышения качества образования, является создание Центра обучения на английском языке. И недавно начавший действовать Центр оценки и управления  качества образования внесет свой серьезный вклад в создание системы для улучшения конкурентоспособности образования.
Одним из проектов, осуществленных, с точки зрения обеспечения прозрачности и объективности оценки знаний студентов,  является программа электронного экзамена «Испытай себя».  С помощью электронной программы студенты могут перед экзаменом испытать себя в  режиме on-line.Программа является также стартап-проектом студента нашего университета.
В последнее время рейтинги университетов превратились в один из самых важных и серьезных факторов в системе высшего образования. Первично эти рейтинги были задуманы с целью оказания помощи студентам в выборе университета. В настоящее время они оказывают большое влияние на оценку уровня университетов. Результаты проведенных опросов показывают, что 60% из 171 университета Европы используют рейтинги в целях принятия стратегического решения, а 80% — в целях рекламы и маркетинга. А также 86 % учебных заведений в рейтингах следят за своим местом, а 75% — достижениями своих конкурентов.    Рейтинги отличаются. Достаточно жестким считается Шанхайский рейтинг по причине того, что основывается на проверенных фактах. Здесь одним из самых важных показателей является наличие среди выпускников университета, которому присуждается рейтинг, лауреата Нобелевской премии. В отличие от этого рейтинга, основанный не на фактах, а на оценке “Times” считается более «легким» рейтингом. Рейтинг QS принят самым «легким» и основывается на том, как принимается этот вуз в обществе и имеется ли спрос на его выпускников.  То, что UNEC отсутствует в «трудных» и «легких» рейтингах, является одним из факторов, определяющих направление нашей деятельности.
Усиление кадрового потенциала университета  является одной из самых главных задач. Проект «молодой профессор», к реализации которого мы приступили, очень важен с этой точки зрения. Для молодых и перспективных ученых, работающих в нашем университете и имеющим ученую степень доктора философии, проект  создает  дополнительные возможности для получения ученой степени доктора наук.  В ближайшее время также приступим к подготовке в ряде престижных вузов Турции докторов философии для UNEC.
Важное значение, с точки зрения усиления учебной дисциплины, имеют принятые «Правила внутриуниверситетского поведения» студентов и сотрудников. С целью усиления учебной дисциплины, в университете создан отдел «Внутреннего аудита», для эффективной организации заочного обучения и с целью повышения его качества заочное образование объединено  в едином центре.
Продолжается работа по полной электронизации организации и управления обучения, а также административных услуг, оказываемых студентам и сотрудникам.
Создан важный, с точки зрения отношений руководство–сотрудник, руководство–студент, преподаватель–студент и университет–общество, «Департамент  маркетинга и коммуникации», полностью новый веб-портал университета, начала действовать «Горячая линия», открыты соответствующие страницы в социальной сети  “facebook”-а ректора и университета и каждый месяц проводится день открытых дверей.
Научные структуры университета объединены в Центре «Наука и инновации», создан Центр трансферта технологий. Основная цель создания центра развитие инновационной деятельности UNEC, создание эффективных взаимосвязей между университетом и бизнес-структурами и обеспечение трансферта результатов, полученных от научных исследований, проводимых сотрудниками университета в реальный сектор.
Наряду с привлечением наших студентов к процессу управления университетом, осуществляются новые проекты для формирования у них навыков самоуправления. С этой точки зрения надо особо отметить проект «Студент — ректор». Беря за основу положительные результаты однодневного проекта «Студент — ректор», осуществленного в апреле, мае и июне прошлого года, был дан старт проекту «Студент — ректор», который будет действовать в течение одного года, и был избран на год студент-ректор.
Также созданы условия для привлечения наших студентов в социальные проекты. С этой точки зрения можно особо отметить создание общественного объединения «Помощь студента-экономиста». Это объединение в очень короткий промежуток времени реализовал многочисленные благотворительные мероприятия.
И в «Государственной Стратегии по развитию образования в Азербайджанской Республике», где овладение студентами знаниями и навыками в сфере бизнеса определяется приоритетным направлением, справедливо отмечается, что не обогащенное практическими знаниями и навыками, в результате научно-технического прогресса, инноваций и модернизации в течение  последних 30-40 лет, носящее сугубо теоретический характер образование теряет свое фундаментальное значение. С этой точки зрения в формировании содержания  образования, наряду с академическими знаниями, выдвигается на передний план важность практических знаний и умений, навыков. А навыки, как указывается в стратегии, обеспечивают, наряду со способностью эффективно применять в практической деятельности полученных знаний и умений, превращение знаний и умений индивида в конкретный результат. Одновременно, основанное на навыках образование оказывает более эффективное влияние на социально-экономическое развитие.
В нашем университете создан «Бизнес-центр» и реализуемый в рамках этого проект «Инновационный бизнес-инкубатор» (ИБИ) может считаться первыми в нашей стране университетской инициативой и проектом в этой области.
ИБИ был создан на основе договора, подписанного между Министерством молодежи и спорта Азербайджанской Республики и UNEC 15 июля 2014 года. Основное направление деятельности ИБИ – организация студенческих стартапов и их развитие. В настоящее время в ИБИ наряду с 7 стартапами, функционируют и центры обучения, бизнес клиник и коворкинга. Привлечение профессорско-преподавательского состава университета к образовательным, одновременно научно-инновационным проектам, внесение вклада в подготовку молодых менеджеров и предпринимателей в нашей стране, путем оказания учебно-методической, материально-технической, психологической, финансовой помощи студенческим стартапам – одна из главных целей ИБИ. В течение короткого времени ИБИ, наряду с повышением инициативности студентов, создал почву для  привлечения в университет финансовой помощи из различных источников. Уже в этом направлении достигнуты реальные результаты, ИБИ получил из ряда организаций заказы, в связи с выполнением различных проектов.
Одним из приоритетных направлений осуществляемой в UNEC комплексной деятельности – расширение международных связей. Международные связи университета вобрали в себя двустороннее сотрудничество с университетами зарубежных стран, участие в международных образовательных программах, привлечение иностранных студентов, работу с соответствующими международными организациями и др. направления.
UNEC подписал с 92 университетами 32 стран мира договор о двустороннем сотрудничестве, активно сотрудничает с Университетом Зиген (Siegen University) (Германия), Университетом бизнеса и международных исследований (University of Business and International Studies) (Швейцария), Университетом Миколаса Ромериса (Mykolas Romeris University) (Литва), Университетом Уорвик (University of Warwick) (Великобритания), Международной школой бизнеса Solbridge Вусонгского университета (Solbridge International School of Business, Woosong University) (Южная Корея), Турецкими университетами Гази, Хаджеттепе и Сакарья. Выпускникам созданного совместно со Стамбульским университетом Турции Турецкого факультета экономики и управления, выдаются дипломы UNEC и Стамбульского университета.
UNEC осуществляет со Швейцарским Университетом бизнеса и международных исследований совместную программу MBA по специальности «Организация и управление бизнеса», Литовским Университетом Миколаса Ромериса совместную магистерскую программу по специальности финансы. Первые выпускники, которые летом 2015 года  завершат обе эти программы, наряду с дипломом UNEC, получат и диплом этих зарубежных университетов.
В феврале 2015 года между UNEC и одним из самых престижных университетов мира Колумбийским университетом (Columbia University) был подписан договор о сотрудничестве. На основании договора студенты UNEC получат возможность обучаться в Колумбийском университете в течение одного семестра, а также участвовать в шестинедельных летних школах.
Летом 2014 года в Вильнюсе была проведена совместная летняя школа на тему «Роль ВТО в глобальной экономике», которую организовали UNEC, Университет Миколаса Ромериса и Секретариат ВТО, 10 студентов UNEC и 10 студентов из Литвы завоевали кредиты этих университетов. Летом 2015 года намечено провести очередную летнюю школу на тему «Роль ВТО в развитии международного бизнеса в век цифровой экономики».
14-15 февраля 2015 года Высшая школа экономики Российской Федерации впервые провела в UNEC олимпиаду. Победители олимпиады получат возможность быть зачисленными без экзаменов в магистратуру ВСЭ, право, бесплатно  и получая стипендию, получить образование.
На основании подписанного в 2014 году договора, было получено согласие на подготовку кадров совместно с Технологическим институтом Западной Македонии (Греция). Как результат этого соглашения, профессорско-преподавательский состав нашего университета впервые будет привлечен к процессу подготовки кадров за рубежом. Так, в  Технологическом институте Западной Македонии 30 кредитов магистерской программы с объемом в 120 кредитов будет предложено в этом университете нашими преподавателями.
UNEC активно участвует в программе обмена «Мевлана». В рамках этой программы с 27 университетами Турции были подписаны  протоколы о сотрудничестве. Количество студентов и преподавателей, воспользовавшихся программой «Мевлана» в 2014/2015 учебном году, возросло примерно 2 раза. В целом, в рамках этой программы около  20 турецких профессора приняли в UNEC  участие в учебном процессе.
UNEC является членом таких организаций, как Международная Ассоциация университетов (IAU), Европейская ассоциация университетов (EUA), Федерация университетов исламского мира (FUIW), Объединение кавказских университетов (CUA) и др.
В UNEC функционируют Общественно-информационный центр Всемирного Банка и «Опорный центр Всемирной торговой организации и наш университет является единственным в Азербайджане членом виртуального университета UNCTAD.
В целом, Азербайджанский государственный экономический университет, будет меняться в соответствии с новшествами, которые осуществляются в нашей стране в связи с развитием образования, и будет увеличивать свои стремления в направлении создания системы, обеспечивающей подготовку отвечающих требованиям рынка труда специалистов.