“Ali təhsil müəssisələrində ənənəvi təhsilin bərpası COVİD 19-a yoluxma sayını 4,06 dəfə artıra bilər”
27 AVQUST 2020 | VIEWS:
UNEC rektoru professor Ədalət Muradov rəsmi Facebook səhifəsində yeni tədris ilində dərslərin ənənəvi formada bərpasının pandemiyaya yoluxma sayını artıra biləcəyini qeyd edib.
Rektor bütün hallarda dərslərin distant tədrisinin qaçılmaz olduğunu və keyfiyyətli distant tədris modelinin qurulmasının zəruriliyini qeyd edib.
“Distant təhsilin keyfiyyəti!
1. Yeni tədris ilinin başlanmasına sayılı günlər qalır. Dərslərin ənənəvi yoxsa distant olacağı haqqında fərqli fikirlər səsləndirilir. Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) mütəxəssisləri dərslərin ənənəvi formada bərpasının COVİD19 pandemiyaya təsirini qiymətləndirməyə çalışmışlar. Qiymətləndirmənin nəticəsi ondan ibarətdir ki, təkcə ali təhsil müəssisələrində ənənəvi təhsilin bərpası COVİD 19-a yoluxma sayını 4,06 dəfə artıra bilər.
2. Bütün hallarda, distant təhsilin tətbiqi artıq qaçılmaz görünür. Bu yenilik əvvəllər hətta müzakirə olunmayan bir məsələni, distant təhsilin keyfiyyəti məsələsini daha da aktuallaşdırmaqla gündəmə gətirmişdir. Təhsillə bağlı yaranmış yeni mühitdə ölkəmizdə dünyanın aparıcı universitetlərilə rəqabət apara biləcək distant təhsil modelinin qurulmasının zəruriliyini və hətta mümkünlüyünü nəzərə alaraq düşünürük ki, distant təhsilin keyfiyyəti məsələsinin daha aktual, daha vacib olmasının nəzərə alınması təhsilin gələcəyi baxımından faydalı olar.”

Ректор UNEC профессор Адалат Мурадов на официальной странице Facebook отметил, что восстановление занятий в традиционной форме в новом учебном году может привести к увеличению числа случаев заражения пандемией.Ректор отметил неизбежность дистанционного обучения во всех случаях и необходимость построения модели качественного дистанционного обучения.
«Качество дистанционного образования!»
1. До начала нового учебного года остаются считанные дни. Прозвучали различные мнения о том, будут ли занятия традиционными или дистанционными. Специалисты Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) постарались оценить влияние восстановления занятий в традиционной форме на пандемию COVİD-19. Результатом оценки является то, что восстановление занятий в традиционной форме в высших учебных заведениях может привести к увеличению числа случаев заражения COVİD-19 в 4,06 раз.
2. Во всех случаях применение дистанционного обучения становится неизбежным. Это новшество выдвинуло на первый план вопрос, который раньше даже не обсуждался, – вопрос качества дистанционного обучения. Учитывая необходимость и даже возможность построения в нашей стране в новой среде, сложившейся в связи с образованием, новой модели дистанционного обучения, которая сможет конкурировать с ведущими университетами мира, считаем, что более актуальное рассмотрение вопроса качества дистанционного обучения будет полезным с точки зрения будущего образования».