“Ali təhsil müəssisələrində ənənəvi təhsilin bərpası COVİD 19-a yoluxma sayını 4,06 dəfə artıra bilər”
27 AVQUST 2020 | VIEWS:
UNEC rektoru professor Ədalət Muradov rəsmi Facebook səhifəsində yeni tədris ilində dərslərin ənənəvi formada bərpasının pandemiyaya yoluxma sayını artıra biləcəyini qeyd edib.
Rektor bütün hallarda dərslərin distant tədrisinin qaçılmaz olduğunu və keyfiyyətli distant tədris modelinin qurulmasının zəruriliyini qeyd edib.
“Distant təhsilin keyfiyyəti!
1. Yeni tədris ilinin başlanmasına sayılı günlər qalır. Dərslərin ənənəvi yoxsa distant olacağı haqqında fərqli fikirlər səsləndirilir. Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) mütəxəssisləri dərslərin ənənəvi formada bərpasının COVİD19 pandemiyaya təsirini qiymətləndirməyə çalışmışlar. Qiymətləndirmənin nəticəsi ondan ibarətdir ki, təkcə ali təhsil müəssisələrində ənənəvi təhsilin bərpası COVİD 19-a yoluxma sayını 4,06 dəfə artıra bilər.
2. Bütün hallarda, distant təhsilin tətbiqi artıq qaçılmaz görünür. Bu yenilik əvvəllər hətta müzakirə olunmayan bir məsələni, distant təhsilin keyfiyyəti məsələsini daha da aktuallaşdırmaqla gündəmə gətirmişdir. Təhsillə bağlı yaranmış yeni mühitdə ölkəmizdə dünyanın aparıcı universitetlərilə rəqabət apara biləcək distant təhsil modelinin qurulmasının zəruriliyini və hətta mümkünlüyünü nəzərə alaraq düşünürük ki, distant təhsilin keyfiyyəti məsələsinin daha aktual, daha vacib olmasının nəzərə alınması təhsilin gələcəyi baxımından faydalı olar.”

“Restoration of traditional education in higher education institutions may increase the number of cases of infection with COVID 19 by 4.06 times”
27 AUGUST 2020 | VIEWS:
Adalat_Muradov_090620Rector of UNEC Professor Adalat  Muradov said on his official Facebook page that the resumption of traditional classes in the new academic year could increase the number of pandemic infections.
In all cases, the rector noted that distance learning is inevitable and the need to build a quality distance learning model.
“Quality of distance education!
1. There are a few days left until the beginning of the new academic year. There are different opinions on whether the lessons will be traditional or remote. Experts from Azerbaijan State University of Economics (UNEC) tried to assess the impact of the restoration of traditional classes on the COVID19 pandemic. The result of the assessment is that the restoration of traditional education in higher education institutions alone can increase the number of cases of infection with COVID 19 by 4.06 times.
2. In all cases, the introduction of distance education already  seems inevitable. This innovation has brought to the fore an issue that was not even discussed before, the issue of the quality of distance education. Taking into the consideration   the essence, even the possibility of building a model of distance education in our country that can compete with the world’s leading universities in the new environment of education, we think that it will be useful for the future of education to take into account the fact that the quality of distance education is more relevant and important.”