Almaniya universiteti ilə UNEC-in birgə layihəsinə start verilib
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) ilə Almaniyanın Siegen Universitetinin “Sahibkarlıq təhsili: Azərbaycanda iş yerlərinin yaradılması və məşğulluğun əsas amili kimi” mövzusunda birgə layihəsinin açılış mərasimi keçirilib. Siegen Universitetində keçirilən tədbirdə UNEC-in nümayəndə heyəti də iştirak edib.
Mərasimi açıq elan edən Siegen Universitetinin departament direktoru, layihənin Almaniya tərəfdən olan rəhbəri, professor Petra Muq (Petra Moog) layihə haqqında ətraflı məlumat verib. Layihəni maliyyələşdirən Alman Akademik Mübadilə Xidmətinə (DAAD) təşəkkür edən P.Muq layihənin hazırlanmasında fəal iştirakına görə UNEC-ə təşəkkürünü bildirib.
Professor P.Muq dörd il ərzində reallaşdırılacaq layihə çərçivəsində sahibkarlıq, biznes, maliyyə və menecment təhsili sahəsində UNEC-ə dəstək göstəriləcəyini, hər iki universitetin müəllim və tələbələrinin iştirakı ilə çoxsaylı qış və yay məktəblərinin keçiriləcəyini, gənc alimlər və doktorantlar üçün tərəfdaş universitetdə bir ay müddətində tədqiqat aparmaq imkanın təqdim ediləcəyini diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə çıxış edən UNEC nümayəndə heyətinin rəhbəri, beynəlxalq əlaqələr və proqramlar üzrə prorektor dosent Şahin Bayramov layihənin hər iki universitet arasındakı səmərəli əməkdaşlıqda yeni mərhələnin başlanması baxımından yüksək əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib. Qeyd edib ki, ikitərəfli əməkdaşlıq ali təhsil sahəsində Almaniya təcrübəsinin Azərbaycana gətirilməsinə mühüm töhfə verəcək. Layihə çərçivəsində hər iki universitet arasında birgə magistratura proqramının yaradılması məsələsi də müzakirə edilib.
Tədbirdə UNEC nümayəndə heyəti Azərbaycanın tarixi, mədəniyyəti və iqtisadiyyatı, eləcə də, universitetin tədris proqramları, biznes inkubator layihəsi, karyera mərkəzi, beynəlxalq magistratua və dotorantura mərkəzinə dair ətraflı məlumat verib.
Tədbirdə iştirakçıların UNEC-lə bağlı sualları cavablandırılıb.
Açılış mərasimində Siegen Universitetinin struktur bölmələrinin rəhbərləri, Almaniyanın Nord HaynVest əyalətinin İqtisadiyyat və Energetika Nazirliyinin nümayəndəsi, Almaniya Ticarət Palatasının adı çəkilən əyalət üzrə bölməsinin rəhbəri, bir sıra yerli şirkətlərin təmsilçiləri və tələbələr iştirak ediblər.
Sonra layihə işçi qrupunun iclası keçirilib. İclasda layihə çərçivəsində həyata keçiriləcək tədbirlər və digər texniki-təşkilati məsələlər müzakirə olunub. Görüşdən sonra, UNEC nümayəndə heyəti və Siegen Universitetində layihə çərçivəsində keçirilən ilk qış məktəbində iştirak edən 10 UNEC tələbəsi ilk Siegen şəhərində yerləşən Krückemeyer şirkətini ziyarət ediblər.

Joint Project of UNEC with the German University has launched
Opening ceremony of the joint project on “Entrepreneurial Education as a Key Factor of Establishing Workplaces and Recruitment in Azerbaijan” of Azerbaijan State University of Economics (UNEC) and the University f Siegen, Germany has been held. UNEC’s delegation also attended the event held at the University of Siegen.
Opening the ceremony, the Department Director of the University of Siegen, German Head of the Project, Professor Petra Moog delivered detailed information about the project. Expressing great gratitude to the German Academic Exchange Service (DAAD) which finances the project, P.Moog thanked UNEC for the active participation in the development of the project.
Professor P.Moog brought to attention that UNEC will get educational support in entrepreneurship, business, finance and management fields within the four years; a great deal of summer and winter schools with the participation of the both universities’ teachers and students and research opportunity for young research fellows and scholars at one of the partner universities are planned to be held within the project.
Making a speech Head of UNEC delegation, Vice-rector for International Affairs and Programs, Associated Professor Shahin Bayramov stressed the high significance of the project for establishing new stage in efficient cooperation between the both universities. He said that bilateral relations will bring German experience in higher education to Azerbaijan. Establishment of joint Graduate Program between the both universities within the project was also discussed.
Detailed information about the history, culture and economy of Azerbaijan, as well as training programs of the university, the project of business incubator, career center and international graduate and doctoral centers was delivered during the event.
The participants’ questions about UNEC were responded within the event.
The Heads of the University of Siegen structural units, representatives of the Ministry of Economy and Energetic of Nordrhein Westfallen province of Germany, Head of German Chamber of Trade on the mentioned province, representatives of a series of local companies and students participated at the opening ceremony.
Afterwards the project work group’s session took place. Measures to be implemented within the project and other technical and administrative affairs were discussed in the session. UNEC delegation and 10 UNEC students who will attend the first Winter School realized within the project visited the company Kruckemeyer situated in the city of Siegen.