Almaniya universiteti ilə UNEC-in birgə layihəsinə start verilib
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) ilə Almaniyanın Siegen Universitetinin “Sahibkarlıq təhsili: Azərbaycanda iş yerlərinin yaradılması və məşğulluğun əsas amili kimi” mövzusunda birgə layihəsinin açılış mərasimi keçirilib. Siegen Universitetində keçirilən tədbirdə UNEC-in nümayəndə heyəti də iştirak edib.
Mərasimi açıq elan edən Siegen Universitetinin departament direktoru, layihənin Almaniya tərəfdən olan rəhbəri, professor Petra Muq (Petra Moog) layihə haqqında ətraflı məlumat verib. Layihəni maliyyələşdirən Alman Akademik Mübadilə Xidmətinə (DAAD) təşəkkür edən P.Muq layihənin hazırlanmasında fəal iştirakına görə UNEC-ə təşəkkürünü bildirib.
Professor P.Muq dörd il ərzində reallaşdırılacaq layihə çərçivəsində sahibkarlıq, biznes, maliyyə və menecment təhsili sahəsində UNEC-ə dəstək göstəriləcəyini, hər iki universitetin müəllim və tələbələrinin iştirakı ilə çoxsaylı qış və yay məktəblərinin keçiriləcəyini, gənc alimlər və doktorantlar üçün tərəfdaş universitetdə bir ay müddətində tədqiqat aparmaq imkanın təqdim ediləcəyini diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə çıxış edən UNEC nümayəndə heyətinin rəhbəri, beynəlxalq əlaqələr və proqramlar üzrə prorektor dosent Şahin Bayramov layihənin hər iki universitet arasındakı səmərəli əməkdaşlıqda yeni mərhələnin başlanması baxımından yüksək əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib. Qeyd edib ki, ikitərəfli əməkdaşlıq ali təhsil sahəsində Almaniya təcrübəsinin Azərbaycana gətirilməsinə mühüm töhfə verəcək. Layihə çərçivəsində hər iki universitet arasında birgə magistratura proqramının yaradılması məsələsi də müzakirə edilib.
Tədbirdə UNEC nümayəndə heyəti Azərbaycanın tarixi, mədəniyyəti və iqtisadiyyatı, eləcə də, universitetin tədris proqramları, biznes inkubator layihəsi, karyera mərkəzi, beynəlxalq magistratua və dotorantura mərkəzinə dair ətraflı məlumat verib.
Tədbirdə iştirakçıların UNEC-lə bağlı sualları cavablandırılıb.
Açılış mərasimində Siegen Universitetinin struktur bölmələrinin rəhbərləri, Almaniyanın Nord HaynVest əyalətinin İqtisadiyyat və Energetika Nazirliyinin nümayəndəsi, Almaniya Ticarət Palatasının adı çəkilən əyalət üzrə bölməsinin rəhbəri, bir sıra yerli şirkətlərin təmsilçiləri və tələbələr iştirak ediblər.
Sonra layihə işçi qrupunun iclası keçirilib. İclasda layihə çərçivəsində həyata keçiriləcək tədbirlər və digər texniki-təşkilati məsələlər müzakirə olunub. Görüşdən sonra, UNEC nümayəndə heyəti və Siegen Universitetində layihə çərçivəsində keçirilən ilk qış məktəbində iştirak edən 10 UNEC tələbəsi ilk Siegen şəhərində yerləşən Krückemeyer şirkətini ziyarət ediblər.

Стартует совместный проект университета Германии и UNEC
Состоялась церемония открытия совместного проекта Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) с Зигенским университетом Германии на тему «Предпринимательское образование: создание в Азербайджане рабочих мест и занятости как основного фактора». В мероприятии, состоявшемся в Зигенском университете, приняла участие делегация  UNEC.
Объявивший церемонию открытой, директор департамента Зигенского университета, руководитель проекта с немецкой стороны, профессор Петра Муг (Petra Moog) дал подробную информацию о проекте. Поблагодарив Германскую службу академических обменов (DAAD)  финансирующей проект, П.Муг выразил признательность  UNEC за активное участие в разработке проекта.
Профессор  П.Муг довел до внимания участников об оказании в рамках проекта, реализуемого в течение четырех лет поддержки UNEC в сферах предпринимательства, бизнеса, финансов и менеджмента,  проведении многочисленных летних и зимних школ с участием преподавателей и студентов обоих университетов, возможности проведения исследования молодыми учеными и докторантами в университетах-партнерах в течение месяца.
Выступивший на мероприятии руководитель делегации, проректор по международным отношениям и программам, доцент Шахин Байрамов отметил о высоком значении проекта с точки зрения начала нового этапа эффективного сотрудничества между обоими университетами. Он отметил, что двустороннее сотрудничество внесет важный вклад в сферу высшего образования  применения немецкого опыта в Азербайджане. В рамках проекта обсуждался также вопрос о создании совместной программы магистратуры между обоими университетами.
На мероприятии делегация UNEC дала подробную информацию об истории, культуре и экономике Азербайджана, а также учебных программах, проекте бизнес инкубатор, центре карьеры, международном центре магистратуры и докторантуры университета.
На мероприятиях были освещены вопросы участников, связанные с UNEC.
На церемонии открытия участвовали руководители структурных подразделений Зигенского университета, представитель Министерства экономики и энергетики провинции Германии Nord HaynVest, руководители Торговой палаты Германии, ряд представителей местных компаний и студенты.
Затем состоялось заседание рабочей группы проекта. На заседании обсуждались вопросы по осуществлению мероприятий в рамках проекта и другие технико-организационные вопросы. После встречи делегация и 10 студентов  UNEC, участвующих в первой зимней школе, посетили компанию Крюкмейер, который находится в городе Зиген.