Azərbaycan şəraitinə uyğunlaşdırılmış “Dünya iqtisadiyyatı”dərsliyi
derslik06112015Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) Fuad Mirişlinin “Dünya iqtisadiyyatı” dərsliyi Azərbaycan dilinə tərcümə edilib.
Dərsliyi UNEC-in Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin direktoru, İctimai Elmlər və İnformasiya İnnovasiyaları Beynəlxalq Akademiyasının müxbir üzvü, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Anar Rzayev tərcümə edib.
“Dünya iqtisadiyyatı” dərsliyinin özəlliyi xüsusi olaraq Azərbaycana aid materiallarla zənginliyidir. Bu, ilk Azərbaycan üçün yazılmış “Dünya İqtisadiyyatı” dərsliyidir. Kitabda Rusiya haqqında heç bir məlumat olmamasına və tamamilə Azərbaycandan bəhs etməsinə baxmayaraq, Rusiya Təhsil Nazirliyi tərəfindən dərslik statusu verilib. Dərslik ilk dəfə Moskvada, sonra isə UNEC-in nəşriyyatında çap edilib.

Адаптированный к условиям Азербайджана учебник «Мировая экономика»
В Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) переведена на азербайджанский язык учебник Фуада Миришли.
Учебник перевел  директор Международной школы экономики UNEC, член-корреспондент Международной академии общественных наук и информационных инноваций доктор философии по экономическим наукам Анар Рзаев.
Особенность учебника «Мировая экономика» в том, что он особенно богат материалом об Азербайджане.  Это первый учебник «Мировая экономика», написанная для Азербайджана. В книге не смотря на то, что отсутствует всяческий материал о России, и полностью посвящена Азербайджану, ей Министерством образования России присужден статус учебника. Учебник первый раз был издан в России, а затем — в издательстве UNEC.