Azərbaycan və Ermənistan iqtisadiyyatı: Müqayisəli təhlil
Yadulla_Hesenli_171020UNEC-də Azərbaycan və Ermənistanın iqtisadi inkişaf göstəricilərinin müqayisəli təhlilinə həsr olunan elmi seminarlara start verilib.
İlk seminarda UNEC nəzdində İqtisadi Araşdırmalar Elmi Tədqiqat İnstitutunun (İAETİ) direktoru, əməkdar elm xadimi, professor Yadulla Həsənli hər iki ölkənin makroiqtisadi, enerji və nəqliyyat sektorlarının iqtisadi göstəricilərini müqayisəli təhlil edib. Azərbaycanın ÜDM (4 dəfə), beynəlxalq ehtiyatlar (20 dəfə), enerji təchizatı (4,6 dəfə), nəqliyyatda yükdaşıma (20 dəfədən çox) sektorları üzrə inkişaf göstəricilərinə görə Ermənistandan dəfələrlə üstün olduğu qeyd edilib. UNEC-də aparılmış təhlillərinin nəticəsinə əsasən, Azərbaycan iqtisadiyyatının güclü, Ermənistanın isə zəif olduğu bir daha sübut olunub.
UNEC nəzdində İqtisadi Araşdırmalar Elmi Tədqiqat İnstitutu  tərəfindən 5 gün davam edəcək seminarlarda hər iki ölkənin makroiqtisadi, enerji, nəqliyyat, səhiyyə, elm, təhsil, İKT, kənd təsərrüfatı, turizm və digər sektorları, eləcə də Azərbaycan və Ermənistan iqtisadiyyatının beynəlxalq reytinqlərdəki mövqeyi müzakirə olunacaq və müqayisənin nəticələri ictimaiyyətə təqdim ediləcək.

In the first seminar the economic indicators of the macroeconomic, energy and transport sectors of both countries have been analyzed. It was noted that Azerbaijan is many times better than Armenia in terms of development in terms of GDP (4 times), international reserves (20 times), energy supply (4.6 times), transport (more than 20 times). According to the results of the analysis conducted at UNEC, it was proved once again that Azerbaijan’s economy is strong and Armenia’s is weak.
In 5-day seminars organized by UNEC Institute for Economic Research (IER) the macroeconomic, energy, transport, health, science, education, ICT, agriculture, tourism and other sectors of the two countries, as well as the position of the Azerbaijani and Armenian economies in international rankings will be discussed and the results of the comparison will be presented to the public.