“Azərbaycan xalqının tarixində parlaq səhifə”
UNEC-in Zaqatala filialında 28 May – Respublika Gününə həsr olunan “Azərbaycan xalqının tarixində parlaq səhifə” mövzusunda tədbir keçirilib.
Filialın Ümumi fənlər kafedrasının müdiri, dosent Həqiqət Qədimova bu əlamətdar günün xalqımızın dövlətçilik tarixində önəmli yer tutduğunu qeyd edib. Diqqətə çatdırıb ki, Şərqdə ilk demokratik respublika olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti cəmi 23 ay yaşasa da, müstəqillik tariximizdə böyük siyasi-iqtisadi, mədəni hadisələrin əsasını qoyub. Ulu öndər Heydər Əliyevin “Bu gün tam qətiyyətlə demək olar ki, Azərbaycan dövləti, müstəqil Azərbaycan Respublikası 1918-ci ildə yaranmış Xalq Cümhuriyyətinin varisidir” sözlərini xatırladan H.Qədimova bildirib ki, Ümummilli lider Heydər Əliyevin apardığı uğurlu siyasətin nəticəsi olaraq Azərbaycan öz müstəqilliyini dünyaya sübut edib, istiqlaliyyətimizin daimi, əbədi olmasının əsasını yaradıb.
Filialın müəllimi Rəna Əliyeva “Şərqin ilk demokratik Respublikası” adlı məruzə ilə çıxış edib. Natiq çıxışında müsəlman Şərqində ilk demokratik respublika olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin ölkəmizin çoxəsirlik sosial-iqtisadi, ictimai-siyasi və mədəni inkişafının, xalqımızın milli oyanışı və dirçəlişi proseslərinin məntiqi nəticəsi kimi meydana çıxdığını diqqətə çatdırıb.
Filialın tələbələrinin ifasında respublika gününə həsr olunan ədəbi-bədii kompozisiya ilə davam edib. Sonda 28 May – Respublika Gününə həsr olunan film nümayiş etdirilib.

“A Bright Page in the history of Azerbaijani People”
Event on “A Bright Page in the history of Azerbaijani People” dedicated to May 28 – Republic Day was held at Zagatala branch of UNEC.
Head of the Department of General Sciences of the branch, Assistant Professor Hagigat Gadimova noted that this remarkable day occupies an important place in the statehood history of our people. She drew to attention although the first Democratic Republic in the East had existed only 23 months it laid the foundation of great political, economic and cultural events in the history of our independence. Reminding the Great Leader Heydar Aliyev’s words “Today we can say with full confidence that Azerbaijan state, independent Republic of Azerbaijan is a successor of the People’s Republic established in 1918, H.Gadimova highlighted that as a result of successful policy conducted by the National Leader Heydar Aliyev Azerbaijan proved its independence to the world and laid the foundation of our independence forever.
Teaching staff of the branch, Rena Aliyeva made a speech on “First Democratic Republic in the East”. The speaker brought to attention that the first democratic republic in the Muslim East-Azerbaijan People’s Republic appeared as a logical result of centuries-old socio-economic, socio-political and cultural development of our country and the processes of national awakening and revival of our people.
Event went on with a literary and artistic composition performed by the students of the branch. A film dedicated to May 28 – Republic Day was demonstrated in the end.