Azərbaycanda doktorantura təhsilinin təkmilləşdirilməsi Avropa tərəfdaşları ilə müzakirə olunub
Avropa ali təhsil məkanının tələblərinə uyğun olaraq, Azərbaycanda doktorantura təhsilinin yenidən qurulması və inkişaf etdirilməsi – “NİZAMİ” Erasmus+ layihəsi çərçivəsində Çexiyanın Masaryk Universitetində növbəti işçi görüşü keçirilib.
Görüşdə Avropadan olan tərəfdaşlarla yanaşı, Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC), eləcə də ölkənin digər ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələri də iştirak ediblər.
Təlimlərdə 4-cü İşçi Paketdə lider olan UNEC-dən Doktorantura şöbəsinin müdiri, dosent Həmid Həmidov və Beynəlxalq Əlaqələr Departamentinin mütəxəssisi Afət Ələkbərova doktorantların professional bacarıqlarının artırılması və inkişafı üzrə layihə çərçivəsində tövsiyyələr təqdim ediblər.
Eyni zamanda, layihə çərçivəsində aparılan Avropa və Azərbaycan ali təhsil müəssisələrinin birgə fəaliyyəti nəticəsində və AR Təhsil Nazirliyinin dəstəyi doktorantura təhsilinin təkmilləşdirilməsi məqsədi ilə yeni tədris ilindən başlayaraq doktorantura təhsilində yeni yanaşmaların tətbiq olunması, həmçinin, gənc tədqiqatçılar və onlara rəhbərlik edəcək professorlar (supervisor) arasında təhsil müqaviləsi (learning agreement) imzalanacağı nəzərdə tutulub.

The issues of improving the doctoral studies in Azerbaijan has been discussed with the European partners
10 OCTOBER 2017 | VIEWS:
1165
In accordance with the requirements of the European Higher Education Space, reorganization and the development of doctoral studies in Azerbaijan – the next working meeting was held  within the framework of “NİZAMİ” Erasmus+ program at Masaryk University of Czeck Republic.
Along with partners from Europe, the representatives of the Ministry of the Azerbaijan Republic, the Azerbaijan State Economic University (UNEC), as well as, the representatives of other higher educational insitutions of the country participated in the meeting.
At the training, the associated professor Hamid Hamidov, the head of the Doctoral Studies Department at UNEC, the leader of the 4-th Work Package, and the specialist of the International Relations Department Afet Alalkbarova presented the recommendations withtin the famework of the project for the development of the preofessional skils and development of doctoral students.
At the same time, in the result of the joint activities of European and Azerbaijani higher educational institions within the framework of the project  and the support of the Ministry of Education of the Azerbaijan Republic with the aim of improving the doctoral education were envisaged the introduction of new approaches to doctoral education beginning with the new academic year, as well as signing the learning agreement between the young researchers and professors, supervisors that would direct them.