Azərbaycanda ən çox qazanan tələbə – STARTAP SAHİBİ OLDU
Artıq bir neçə aydır ki, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) tələbələri imtahana nə dərəcədə hazır olduqlarını əvvəlcədən öyrənə bilirlər. Bunun üçün onlar universitetdə işə düşmüş «Özünü sına» layihəsindən istifadə edirlər. Tələbələr bu proqrama yerləşdirilən imtahan testlərinə cavab verməklə hansı qiymət alacaqlarını dəqiqləşdirirlər. Fins.az-ın məlumatına görə, yenilikdən hamı – həm tələbələr, həm də universitet rəhbərliyi razı qalıb. Amma bu həm də gəlirli biznesdir.
Stressdən pul qazanan diribaş tələbə
«Özünü sına» onlayn sınaq imtahanı layihəsinin müəllifi UNEC-in 2-ci kurs tələbəsi Fəqan Çələbizadədir. Quba rayonundan olan Fəqan «İnformatika və idaretmə» fakultəsinin informasiya texnologiyaları və sistemləri mühəndisliyi ixtisası üzrə təhsil alır. Deyir ki, sınaq testi yaratmaq ideyası öz başına gəlib: «Özüm də tələbəyəm, imtahana sınaqsız gedəndə bilmirsən nə olacaq, stressdə olursan. Ordan ağlıma gəldi ki, belə bir test yaradım ki, əvvəlcədən hazırlıq səviyyəsini öyrənmək mümkün olsun».
Tələbələrin 80%-i özünü yoxlayır
Yeni sistemin qurulmasına ötən yaydan başlanıb. Bunun üçün ayrıca veb-sayt yaradılıb. Bir neçə ay saytın testlərinə sərf edilib. Nəhayət, yanvardan onlayn sınaq imtahanı sistemi işə düşüb. UNEC-in tələbələri yeniliyi həvəslə qarşılayıblar. Elə ilk həftələrdə onlayn imtahan everənlərin sayı 300 minə çatıb.
Hər tələbə 20 qəpik ödəyir
Amma «Özünü sına» sistemi həm də yaxşı pul gətirən biznesdir. Fəqan bildirir ki, ödəniş sistemi işə düşənədək tələbələr sınaqdan pulsuz istifadə ediblər. Amma indi sınaq imtahanı pulludur. Elə də baha deyil – cəmi 20 qəpik. Sistemin pulu olması ona marağı azaltmayıb. Hazırda hər sessiya ərəfəsində tələbələrin 80%-i sınaq imtahanı verirlər. Ümumiyyətlə araşdırma göstərib ki, hər tələbə imtahana gedənə qədər özünü 7-8 dəfə yoxlayır.
Universitet rəhbərliyi mənə dəstək verdi
«Özünü sına» layihəsindən Universitet rəhbərliyi də razı qalıb. Üstəlik, ideya məlum olan kimi, ona ən böyük dəstəyi ali məktəbin rəhbərliyi verib. UNEC-in rektoru Ədalət Muradov şəxsən onun problemlərinin həllinə kömək edib. Belə ki, imtahan testləri üçün suallar və cavablar verilib, layihənin ödəniş sisteminə qoşulması məsələsi həll olunub.
İstifadəçi sayı 23 mini ötüb
Amma layihə təkcə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti ilə məhdudlaşmayıb. Sonradan burada abituriyentlərin sınaq imtahanı imkanı yaradılıb. İndi 10-11-ci sinif şagirdləri özlərini sınaya bilərlər. Hazırda ölkə üzrə bütün abituriyentlərin istifadə etməsi üçün hazırlıq görülür, o cümlədən ödəniş sistemi rahatlaşdırılır. Yeri gəlmişkən, ödəniş sistemi maraqlı şərtlə işləyir. İlk dəfə imtahan verən şəxs bura ödəniş etmir: «İstəyirik əvvəlcə layihə ilə tanış olub, onun keyfiyətinə əmin olsun. Sonra əgər yenə özünü yoxlamaq istəsə ödəniş etsin». Yəni ödəniş etmək 2-ci imtahandan başlanır.
Başqa universitetlər, dövlət qulluğu, İELTS, TOEFL və s.
Hazırda Fəqan «Özün üsına» layihəsinə yeni sahələrin qoşulmasına çalışır. Bildirir ki, bura başqa, universitetlərin qoşulması üçün danışıqlar aparılır. Eləcə də, sistemə dövlət qulluğu imtihanları, İELTS, TOEFL, magistratura imtahanlarının əlavə edilməsi üçün hazırlaşır. Qeyd edək ki, sayt elə formada yığılıb ki, bütün platformalara uyğunlaşıb və mobil telefonda da istifadə etmək olur.
Gələcəkdə yeni sosial şəbəkə yayaradacam
«Özünü sına» layihəsini informasiya cəmiyyəti də qiymətləndirib. Sonuncu «Net» yarışmasında bu layihə «Elm və təhsil» nominasiyasında 2-ci yer tutub. İnformasiya texnologiyaları və sistemləri mühəndisliyini öyrənən Fəqan deyir ki, artıq axtardığını tapıb: «Bundan sonra belə layihələrlə məşğul olacam». Artıq iki yeni layihə də var. Bunlardan biri fərqli sosial şəbəkə olacaq: «İkincisini isə deyə bilməyəcəm, sirrdir».

A Student with the highest earning in Azerbaijan is a Start- up Owner
Azerbaijan State University of Economics’ (UNEC) students are able to determine if they are ready to take the exam in advance for almost some months. They use the “Test Yourself” project established at the university. Students clarify what marks they will get by testing themselves via the program. According to the fins. az either students or the university administration are satisfied with the innovation. It is also beneficial business.
Smart student who makes money from stress
The “Test Yourself” online examination project’s author is a second- year undergraduate student of UNEC Fagan Chelebizade. Fagan who came from Guba is studying at the School of Informatics and Management on the major Information technologies and Systems Engineering. He says the idea of setting up the trial testing came on its own: “I’m also a student, when you go to exam without the trial you are stressed. So I decided to set up the kind of testing to determine the level of your preparedness”.
80% of students test themselves
New system had been installed since last summer. A separate web- page was established for it. Some months were spent to downloading the site’s tests. Finally, online trial testing went into operation since January. UNEC’s students welcomed the novelty enthusiastically. The number of users has reached to 300 thousand beginning with the first few weeks.
Each student pays 20 qapik (0, 20 AZN)
“Test Yourself” system is a business that brings good money. Fagan said the students used the system free of charge before the payment system was put into operation. But it is chargeable now. It is not much expensive- 20 qapik. The payment for the system didn’t reduce the interest to it. Currently 80% of the students take online testing before the session. According to the survey, every student tests him/herself for 7-8 times.
The university administration supported me
The university administration was also satisfied with the project “Test Yourself”. Moreover, the biggest assistance for the idea came from the university admin. UNEC Rector Adalat Muradov has personally helped to solve its problems. Thus, the questions and their answers had been provided for the testing and the issue of its joining to payment system has been resolved.
Users’ number exceeded 23 thousand
The project is not limited with Azerbaijan State University of Economics. The entrants’ trial testing also became available here. Now 10th– 11th grade students can also test themselves. Currently, we are developing the system to make it available for all users of the country; payment system is also being eased. By the way, payment system works with an interesting condition. A person who begins for the first time does not make a payment: “We want him/her to become familiar with the project and its quality. In case of the repeat use he will pay”, i.e. one should make a payment for the second testing.
Other universities, public service, IELTS, TOEFL and so on
At present, Fagan is working on the other fields to join the project. He says the negotiations are being held to join the other universities to the project. He is also getting ready to add the system public service examination, IELTS, TOEFL, graduate program examinations. It should be noted the site could also be suitable for all platforms and available in all mobile phones.
I will create the new social network
Information society has also evaluated the project “Test Yourself”. The project became the 2nd on the nomination “Science and education” during the last competition “Net”. Fagan who studies in Information Technologies and Systems Engineering says that he has already found want he looked for: “I will be engaged in the kind of projects, after this”. There are two more projects. One will be the different social network: “But I cannot talk about the second, it’s a secret”.