Azərbaycanda ilk: UNEC tələbələrinə “Smart tələbə kart”ları təqdim olundu
Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin, Mərkəzi Bankın və UNEC-in təşəbbüsü, “Kapital Bank” və “Mastercard”ın dəstəyi ilə həyata keçirilən “Smart tələbə kartı” layihəsi Azərbaycan Prezidentinin Sərəncamına əsasən təsdiq edilən “2018-2020-ci illərdə Azərbaycan Respublikasında rəqəmsal ödənişlərin genişləndirilməsi üzrə Dövlət Proqramı”nda nəzərdə tutulan tədbirlərin icrasını təmin etmək məqsədilə həyata keçirilib.
Tədbirdə Təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov, Mərkəzi Bankın sədrinin birinci müavini Alim Quliyev, UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov, “Mastercard”ın Azərbaycan üzrə ölkə direktoru Erdem Çakar, bank rəhbərləri, ali təhsil müəssisələrinin rektorları, Təhsil Nazirliyinin rəsmiləri, universitetin müəllim-tələbə heyəti və media nümayəndələri iştirak ediblər.
Rektor Ədalət Muradov UNEC-də dünyanın aparıcı universitetlərinin tətbiq etdiyi “Smart tələbə kartı” ilə bağlı iki il öncədən hazırlıqlara başlanıldığını bildirib. Layihənin uğurla nəticələndiyini deyən rektor, UNEC tələbələrinin ölkədə ilk dəfə olaraq tətbiq olunan smart tələbə kartlarına sahib olmalarından qürur duyduğunu ifadə edib. Professor Ədalət Muradov UNEC-də son 5 ildə uğurla tətbiq olunan Elektron Universitet Modelinin üstünlüklərindən söz açıb, “Smart tələbə kartı”nın həmin model çərçivəsində həyata keçirildiyini qeyd edib.
Mərkəzi Bankın sədrinin birinci müavini Alim Quliyev Azərbaycan Prezidentinin 26 sentyabr 2018-ci il tarixli Sərəncamı ilə təsdiqlənən “2018-2020-ci illərdə Azərbaycan Respublikasında rəqəmsal ödənişlərin genişləndirilməsi üzrə Dövlət Proqramı”nın icrası çərçicvəsində həyata keçirilən bu layihənin müasir ödəniş mədəniyyətinə malik yeni nəslin yetişməsində, ölkədə rəqəmsal ödəniş ekosisteminin inkişafında mühüm dəstək olacağını qeyd edib. Ali təhsil müsəssisələrinin tələbələrinin bu layihəyə cəlb edilməsinin bütövlükdə təhsillə bank sistemi arasında sıx əməkdaşlığa yeni imkanlar yaratdığını vurğulayıb. “Smart tələbə kartı”nın ölkə ali təhsil müəssisələri arasında ilk dəfə UNEC-də tətbiqinin təsadüfi olmadığını deyən Mərkəzi Bankın rəsmisi, universitetin son 5 ildə innovativ layihələri ilə öndə olduğunu diqqətə çatdırıb.
Təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov dünyanın aparıcı universitetlərinin “Smart tələbə kartı” təcrübəsinin Azərbaycan universitetlərində tətbiqini yüksək qiymətləndirərək, kartın əhəmiyyətindən danışıb. Nazir müavini bildirib ki, bununla bağlı, ali təhsil müəssisələrində mövcud olan tələbə biletinin yeni vahid standartının təsdiq edilməsi, onun əsasında müasir ödəniş funksionallı tələbə kartlarının hazırlanması və ölkədə təhsil alan tələbələrə təqdim olunması istiqamətində işlər aparılır.
Tədbirdə çıxış edən “Mastercard”ın Azərbaycan üzrə ölkə direktoru Erdem Çakar Azərbaycanda belə bir layihənin ilk dəfə reallaşdırılmasında iştirak etdiklərindən qurur duyduğunu bildirib və smart tələbə kartının tələbələrə verəcəyi üstünlüklərindən danışıb.
Sonra Kapital Bankın nümayəndəsi smart tələbə kartı barədə təqdimat nümayiş etdirib. Bildirilib ki, kart vasitəsilə tələbələr təqaüdlərini alacaq, ölkə daxilində və xaricdə həmin kartlarla istənilən ödənişlərini həyata keçirəcəklər. Regionlarda yaşayan valideynlər övladlarına rahatlıqla maliyyə vəsaiti göndərə biləcək. Tələbələr smart kartı universitetə, UNEC-in 24/7 kitabxanasına və oxu zallarına giriş üçün də istifadə edə biləcəklər. Gələcəkdə smart tələbə kartının əhatə imkanlarının daha da genişləndirilməsi, ictimai nəqliyyatda, tələbələr üçün xüsusi endirim kampaniyalarında və digər xidmət sahələrində istifadə olunmasının nəzərdə tutulduğu vurğulanıb.
Sonda UNEC-in birinci kursunda oxuyan 20 nəfər Prezident Təqadüçüsünə smart tələbə kartları təqdim olunub.

Впервые в Азербайджане: студентам UNEC розданы «Студенческие смарт-карты»
Проект «Студенческая смарт-карта», реализуемый по инициативе Министерства Азербайджанской Республики, Центрального банка и   UNEC и при поддержке Капитал банка и “Mastercard”, осуществляется с целью исполнения мероприятий, предусмотренных в «Государственной программе по расширению цифровых платежей в Азербайджанской Республике в 2018-2020 годах», утвержденной Указом Президента Азербайджана от 26 сентября.
В мероприятии приняли участие заместитель министра образования Фирудин Гурбанов, первый заместитель председателя Центрального банка Алим Гулиев, ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов, директор “Mastercard” по Азербайджану Эрдем Чакар, руководители банков, ректоры высших учебных заведений, официальные лица Министерства образования, преподаватели и студенты университета, а также представители медиа.
Ректор Адалат Мурадов отметил, что два года назад началась работа по подготовке «Студенческой смарт-карты», которая применяется в ведущих университетах мира.  Говоря об успешности проекта, ректор выразил чувство гордости по поводу вручения впервые в стране студентам UNEC студенческих смарт-карт. Профессор Адалат Мурадов затронул вопрос о преимуществах Модели электронного университета и отметил осуществление «Студенческой смарт-карты» в рамках этой модели.
Первый заместитель Центрального банка Алим Гулиев отметил, что проект, осуществляемый в рамках выполнения «Государственной программы по расширению цифровых платежей в Азербайджанской Республике в 2018-2020 годах», утвержденной Указом Президента Азербайджана от 26 сентября, окажет большую поддержку в подготовке нового поколения, обладающего культурой современного платежа и развитии в стране цифровой платежной среды. Он подчеркнул, что привлечение студентов высших учебных заведений к этому проекту создаст новые возможности тесного сотрудничества между образованием и банковской системой. Отметив, что применение «Студенческой смарт-карты» впервые среди высших университетов страны  в UNEC является неслучайностью, официальное лицо Центрального банка подчеркнуло, что университет за последние 5 лет своими инновационными проектами идет вперед.
Высоко оценив применение в университетах Азербайджана опыта «Студенческой смарт-карты», осуществляемого  в ведущих университетах мира, заместитель министра образования Фирудин Гурбанов рассказал о значении карты.  Он отметил, что в связи с этим в высших учебных заведениях ведутся работы по утверждению нового единого стандарта существующего студенческого билета, на его основе идет подготовка современной студенческой карты с платежной функциональностью и вручением его студентам, обучающимся в стране.
Выступивший на мероприятии директор “Mastercard” по Азербайджану Эрдем Чакар отметил, что испытывает чувство гордости в связи с участием в мероприятии по реализации впервые в Азербайджане такого проекта и подчеркнул преимущества студенческой смарт-карты.
Затем представитель Капитал банка провел презентацию по студенческой смарт-карте. Было отмечено, что студенты посредством карты смогут получать стипендии, осуществлять любые платежи внутри страны и за рубежом. Родители, проживающие в регионах, смогут спокойно отправлять финансовые средства своим детям. Студенты смогут использовать смарт-карты при входе в университет, библиотеку 24/7 UNEC и читальные залы. Было подчеркнуто, что в будущем возможности смарт-карты расширятся, предусмотрено использование в общественном транспорте, специальных скидочных кампаниях для студентов и в других сферах услуг.
В конце 20 студентам Президентским стипендиатам, обучающимся на первом курсе UNEC, были вручены студенческие смарт-карты.