Azərbaycanda ilk: UNEC tələbələrinə “Smart tələbə kart”ları təqdim olundu
Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin, Mərkəzi Bankın və UNEC-in təşəbbüsü, “Kapital Bank” və “Mastercard”ın dəstəyi ilə həyata keçirilən “Smart tələbə kartı” layihəsi Azərbaycan Prezidentinin Sərəncamına əsasən təsdiq edilən “2018-2020-ci illərdə Azərbaycan Respublikasında rəqəmsal ödənişlərin genişləndirilməsi üzrə Dövlət Proqramı”nda nəzərdə tutulan tədbirlərin icrasını təmin etmək məqsədilə həyata keçirilib.
Tədbirdə Təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov, Mərkəzi Bankın sədrinin birinci müavini Alim Quliyev, UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov, “Mastercard”ın Azərbaycan üzrə ölkə direktoru Erdem Çakar, bank rəhbərləri, ali təhsil müəssisələrinin rektorları, Təhsil Nazirliyinin rəsmiləri, universitetin müəllim-tələbə heyəti və media nümayəndələri iştirak ediblər.
Rektor Ədalət Muradov UNEC-də dünyanın aparıcı universitetlərinin tətbiq etdiyi “Smart tələbə kartı” ilə bağlı iki il öncədən hazırlıqlara başlanıldığını bildirib. Layihənin uğurla nəticələndiyini deyən rektor, UNEC tələbələrinin ölkədə ilk dəfə olaraq tətbiq olunan smart tələbə kartlarına sahib olmalarından qürur duyduğunu ifadə edib. Professor Ədalət Muradov UNEC-də son 5 ildə uğurla tətbiq olunan Elektron Universitet Modelinin üstünlüklərindən söz açıb, “Smart tələbə kartı”nın həmin model çərçivəsində həyata keçirildiyini qeyd edib.
Mərkəzi Bankın sədrinin birinci müavini Alim Quliyev Azərbaycan Prezidentinin 26 sentyabr 2018-ci il tarixli Sərəncamı ilə təsdiqlənən “2018-2020-ci illərdə Azərbaycan Respublikasında rəqəmsal ödənişlərin genişləndirilməsi üzrə Dövlət Proqramı”nın icrası çərçicvəsində həyata keçirilən bu layihənin müasir ödəniş mədəniyyətinə malik yeni nəslin yetişməsində, ölkədə rəqəmsal ödəniş ekosisteminin inkişafında mühüm dəstək olacağını qeyd edib. Ali təhsil müsəssisələrinin tələbələrinin bu layihəyə cəlb edilməsinin bütövlükdə təhsillə bank sistemi arasında sıx əməkdaşlığa yeni imkanlar yaratdığını vurğulayıb. “Smart tələbə kartı”nın ölkə ali təhsil müəssisələri arasında ilk dəfə UNEC-də tətbiqinin təsadüfi olmadığını deyən Mərkəzi Bankın rəsmisi, universitetin son 5 ildə innovativ layihələri ilə öndə olduğunu diqqətə çatdırıb.
Təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov dünyanın aparıcı universitetlərinin “Smart tələbə kartı” təcrübəsinin Azərbaycan universitetlərində tətbiqini yüksək qiymətləndirərək, kartın əhəmiyyətindən danışıb. Nazir müavini bildirib ki, bununla bağlı, ali təhsil müəssisələrində mövcud olan tələbə biletinin yeni vahid standartının təsdiq edilməsi, onun əsasında müasir ödəniş funksionallı tələbə kartlarının hazırlanması və ölkədə təhsil alan tələbələrə təqdim olunması istiqamətində işlər aparılır.
Tədbirdə çıxış edən “Mastercard”ın Azərbaycan üzrə ölkə direktoru Erdem Çakar Azərbaycanda belə bir layihənin ilk dəfə reallaşdırılmasında iştirak etdiklərindən qurur duyduğunu bildirib və smart tələbə kartının tələbələrə verəcəyi üstünlüklərindən danışıb.
Sonra Kapital Bankın nümayəndəsi smart tələbə kartı barədə təqdimat nümayiş etdirib. Bildirilib ki, kart vasitəsilə tələbələr təqaüdlərini alacaq, ölkə daxilində və xaricdə həmin kartlarla istənilən ödənişlərini həyata keçirəcəklər. Regionlarda yaşayan valideynlər övladlarına rahatlıqla maliyyə vəsaiti göndərə biləcək. Tələbələr smart kartı universitetə, UNEC-in 24/7 kitabxanasına və oxu zallarına giriş üçün də istifadə edə biləcəklər. Gələcəkdə smart tələbə kartının əhatə imkanlarının daha da genişləndirilməsi, ictimai nəqliyyatda, tələbələr üçün xüsusi endirim kampaniyalarında və digər xidmət sahələrində istifadə olunmasının nəzərdə tutulduğu vurğulanıb.
Sonda UNEC-in birinci kursunda oxuyan 20 nəfər Prezident Təqadüçüsünə smart tələbə kartları təqdim olunub.

The first in Azerbaijan: UNEC students have received “Smart Student Cards”
“Smart Student Card project”  initiated by the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan, Central Bank and UNEC, with the support of “Kapital Bank” and “Mastercard”  was implemented in accordance with the decree of the President of Azerbaijan to ensure the implementation of the measures envisaged in the “State Program on  Expansion of  Digital Payments in the Republic of Azerbaijan for 2018-2020”.
The event was attended by Deputy Minister of Education Firudin Gurbanov, First Deputy Chairman of the Central Bank Alim Guliyev, UNEC Rector, professor Adalat Muradov, “Mastercard” ′ s manager for  Azerbaijan Erdem Chakar, bank executives, university rectors, Ministry of Education officials, academic and student staff of the university and media representatives.
Rector Adalat Muradov said that two years ago, UNEC  had started preparations for  “Smart Student Card” applied by the world’s leading universities. The rector said that the project was a success and that he was proud of UNEC students having smart student  cards applied for the first time in the country. Professor Adalat Muradov spoke about the advantages of the Electronic University Model, which had  been successfully used at UNEC for the last 5 years, and noted that  “Smart Student Card” had been  implemented within that model.
First Deputy Chairman of the Central Bank Alim Guliyev noted that the project  approved by the Decree of the President of Azerbaijan dated September 26, 2018,  implemented within   “State Program on Expansion of  Digital Payments in the Republic of Azerbaijan for 2018-2020” would promote the development of a new generation of modern payment culture, the development of digital payment ecosystem in the country. He emphasized that the involvement of higher education students in this project opened   up new opportunities for close cooperation between the education system and the banking system as a whole. The introduction of “Smart Student Card” at UNEC for the first time among universities is not accidental, the Central Bank official said, adding that the university had been ahead of its innovative projects for the past 5 years.
Highly appreciating the application of “Smart Student Card” experience of leading universities of the world at Azerbaijani universities, the Deputy Minister of Education Firudin  Gurbanov spoke about the importance of the card. The deputy minister noted that in this regard, work was being carried out to approve a new single standard of student cards available at universities, the development of student cards with advanced payment functionality based on it, and to provide them to students studying in the country.
Speaking at the event, “Mastercard”′s  manager for  Azerbaijan, Erdem Chakar, said he was honored to participate in such a project in Azerbaijan for the first time and spoke about the benefits of smart student cards.
Then the   representative of Kapital Bank made a presentation about smart student card. It was informed that the students would receive their scholarships through the card and make any payment with that card both in the country and abroad. Parents living in the regions would be able to easily send money to their children.  Students would also be able to use the smart card to access the university, UNEC 24/7 library and reading rooms. It was noted that in the future, the smart student card would   be further expanded, and would   be used in public transport, special student discounts and other services.