Azeri Light neftinin UNEC proqnozu: COVİD 19 pandemiyasının neftin qiymətinə təsiri
azerilightAzərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) Azeri Light neftinin dünya bazarında qiymətinin proqnozunu yeniləyib.
UNEC proqnozunda 2016-2023-ci illər üzrə “Azeri Light” markalı neftin dünya bazarında qiymətinin ekonometrik modelləşdirməsində COVİD 19 pandemiyasının neftin qiymətinə təsiri nəzərə alınıb.
2020-ci ildə Azeri Light neftinin dünya bazarında illik orta qiymətinin hər barel üçün 48 ABŞ dolları olacağı proqnozlaşdırılıb.
Proqnoza əsasən, 2021-ci ildə isə neftin dünya bazarında illik orta qiyməti hər barel üçün 62 dollar olacağı gözlənilir.

UNEC forecast of Azeri Light oil: the impact of the COVID 19 pandemic on oil price
Azerbaijan State University of Economics (UNEC) has updated the forecast for Azeri Light oil prices on the world market.
The impact of the COVID 19 pandemic on oil prices has been taken into account in econometric modelling of Azeri Light oil price on the world market for 2016-2023 in UNEC forecast.
In 2020, the average annual price of Azeri Light on the world market is projected at $ 48 per barrel.
According to the forecast, in 2021, the average annual price of oil on the world market is expected to be $ 62 per barrel.