Azeri Light neftinin UNEC proqnozu: COVİD 19 pandemiyasının neftin qiymətinə təsiri
azerilightAzərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) Azeri Light neftinin dünya bazarında qiymətinin proqnozunu yeniləyib.
UNEC proqnozunda 2016-2023-ci illər üzrə “Azeri Light” markalı neftin dünya bazarında qiymətinin ekonometrik modelləşdirməsində COVİD 19 pandemiyasının neftin qiymətinə təsiri nəzərə alınıb.
2020-ci ildə Azeri Light neftinin dünya bazarında illik orta qiymətinin hər barel üçün 48 ABŞ dolları olacağı proqnozlaşdırılıb.
Proqnoza əsasən, 2021-ci ildə isə neftin dünya bazarında illik orta qiyməti hər barel üçün 62 dollar olacağı gözlənilir.

Азербайджанский государственный экономический университет (UNEC) обновил прогноз цены на нефть Azeri Light на мировом рынке.
По прогнозам UNEC в 2016-2023 годах в эконометрическом моделировании цены на нефть марки “Azeri Light” на мировом рынке предусмотрено влияние пандемии COVİD 19 на цены на нефть.
В 2020 году среднегодовая цена на нефть Azeri Light на мировом рынке прогнозируется на уровне 48 долларов США за баррель.
Согласно прогнозу в 2021 году среднегодовая цена на нефть на мировом рынке прогнозируется на уровне 62 долларов за баррель.