şəkil Axundova sivibio.e.n., dos. Axundova Nazilə Abdul qızı
1974-1984-ci illərdə  Bakı şəhər Sabayil rayonu 134 saylı orta məktəbdə təhsil almışdır. Həmin ildə  S.M.Kirov adına Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Bakı Dövlət Universiteti) Biologiya fakültəsinə daxil olmuş, 1989-ci ildə  fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir. Həmin ildən Azərbaycan Botanika İnstitutunda baş laborant, kiçik elmi işçi və elmi işçi  vəzifələrində çalışmışdır. 1992-ci ildə elmi tədqiqat işləri aparmış,  1997-ci ildə namizədlik dissertasiya işini müdafiə edərək, biologiya elmləri namizədi elmi dərəcəsini almışdır.
2003-cü ilin sentyabr ayından  Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin  “Ət, balıq və süd məhsullarının texnologiyası” kafedrasında baş müəllim, dosent əvəzi, dosent vəzifəsində  çalışmışdır.
2020-ci ilə kimi UNEC-in “Qida məhsullarının texnologiyası” kafedrasının dosenti olub.
Bir sıra beynəlxalq və respublika səviyyəli konfranslarda və simpoziumlarda elmi məqalələrlə çıxış etmiş və diplomla təltif olunmuşdur.
90-a qədər elmi və metodiki işləri vardır. 20 fənn proqramının, 2 metodiki göstərişin, 1 dərs vəsaitinin və 4 dərsliyin  müəllifidir.
2010-ci ildə 8 Mart Beynalxalq Qadınlar Günü münasibətilə İqtisad Universitetinin Fəxri Fərmanı ilə təltif edilmişdir.
Bir sıra beynəlxalq və respublika səviyyəli konfranslarda və simpoziumlarda elmi məqalələrlə çıxış etmiş və müxtəlif diplomlarla təltif olunmuşdur.
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC)  tədrisin keyfiyyətinin yüksəldilməsi, onun təşkili prosesində mövcud problemlərin müəyyən edilməsi üçün “keyfiyyət elçisi” seçilmişdir.

She was born in 1967 in Baku.
In 1974-1984 she studied at the secondary school No. 134 of the Sabail district of Baku. In the same year he entered the faculty of Biology of  Azerbaijan State University named after S.M. Kirov (now Baku State University) and graduated with honors in 1989. From that year she worked at the Azerbaijan Institute of Botany as a senior laboratory assistant, junior researcher and researcher. She conducted scientific research in 1992, defended her dissertation in 1997 and received the degree of Candidate of Biological Sciences.
From September 2003, she worked as a senior lecturer, acting associate professor, associate professor at the “Technology of meat, fish and dairy products” department of  Azerbaijan State University of Economics.
Until 2020, she has been an associate professor of “Food Technology” at UNEC.
She is currently an associate professor at the department of “Engineering and Applied Sciences of  UNEC.
She has made reports at a number of international and national conferences and symposiums and has been awarded a diploma.
On March 8, 2010, on the occasion of International Women’s Day, she was awarded the Honorary Diploma of the University of Economics.
She has about 90 scientific and methodological works. She is the author of 20 subject programs, 2 methodical instructions, 1 textbook and 4 textbooks..
She was elected a “quality ambassador” to improve the quality of education at Azerbaijan State University of Economics (UNEC), to identify existing problems in the process of its organization.