vusala_3248.b.f.d., b/ m.  Musayeva Vüsalə Hacı
1992-ci ildə  Tərtər rayon  1 saylı  orta  məktəbi gümüş  medalla bitirmişdir. 1993-1997-ci illərdə Bakı Əmtəəşünaslıq Kommersiya İnstitutunun “Qeyri-ərzaq malları əmtəəşünaslığı” ixtisası üzrə bakalavr, 1997-1999-cu illərdə isə   həmin institutun  eyniadlı ixtisası üzrə magistr səviyyəsində təhsil alaraq  fərqlənmə diplomları ilə bitirmişdir.
V.H.Musayeva 1999-cu ildə Bakı Əmtəəşünaslıq Kommersiya İnstitutunun “Qeyri-ərzaq mallarının əmtəəşünaslığı” kafedrasında baş laborant kimi əmək fəaliyyətinə başlamışdır.    2000-ci ildən saathesabı dərs aparmışdır . 2001-ci ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “İstehlak mallarının ekspertizası” kafedrasının assistenti, 2003-cü ildən baş müəllim vəzifəsində çalışmış, 2020-ci ildən  isə “Mühəndislik və tətbiqi elmlər “ kafedrasının  baş müəllimidir.
2014-ci ildən AMEA-nın  Mikrobiologiya İnstitutunun dissertantı  olmuş, dissertasiya  işini müvəffəqiyyətlə müdafiə edərək Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının 24 noyabr 2022-ci il tarixli qərarı ilə biologiya elmləri üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almışdır.
Ölkəmizdə və xaricdə nüfuzlu elmi-praktik jurnallarda dərc edilmiş 60-a yaxın  elmi və metodik əsərin (tezislər, məqalələr, tipik  proqram,  2 dərslik)  müəllif və həmmüəllifidir
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC)  tədrisin keyfiyyətinin yüksəldilməsi, onun təşkili prosesində mövcud problemlərin müəyyən edilməsi üçün “keyfiyyət elçisi” vəzifəsinə seçilmişdi.
2018-ci ildə Unec tərəfindən Türkiyənin Uludağ Universitetinə ezam olunaraq təcrübə mübadiləsində iştirak etmişdi.
Özünüinkişaf istiqamətində çoxlu sayda təlim, seminar və kurslara qatılaraq  40-a yaxın sertifikat, fəxri fərman və təşəkkürnaməyə layiq görülmüşdü.
Türkiyənin nüfuzlu universitetləri, o cümlədən Yıldız Teknik Universiteti , Qazi Universiteti və UNEC tərəfindən Materiallar  mühəndisliyi ixtisasının fənləri üzrə təşkil olunan 14 təlimdə uğurla iştirak etmişdir, 2021-2023
NEC-in 90 illik yubileyi münasibətilə yüksək ixtisaslı mütəxəssislərin hazırlanmasındakı xidmətlərinə görə  UNEC rektorunun  Fəxri Fərmanı ilə  təltif olunmuşdur.

д.ф.биол., ст/преп. Мусаева Вюсаля Гаджи
В 1992 году окончила среднюю школу № 1 Тертерского района на серебряную медаль. В 1993-1997 году получив образование на ступени бакалавра по специальности «Товароведение непродовольственных товаров» Бакинского товароведно-коммерческого института, окончила его с отличием, в 1997-1999 годах на ступени магистра по указанной специальности, которую окончила с отличием.
В 1999 году В.Г.Мусаева приступила к трудовой деятельности в качестве старшего лаборанта на кафедре «Товароведение непродовольственных товаров» Бакинского товароведно-коммерческого института.  С 2000 года вела занятия почасовой оплате.  В 2001 года работала ассистентом на кафедре «Экспертиза потребительских товаров» Азербайджанского государственного экономического университета, с 2003 года на должности старшего преподавателя, а с 2020 года на должности старшего преподавателя кафедры «Инженерия и прикладные науки».
С 2014 года была диссертантом Института микробиологии НАНА, успешно защитив диссертационную работу, решением Высшей аттестационной комиссии при Президенте Азербайджанской Республики от 24 ноября 2022 года получила степень доктора биологических наук.
Является автором и соавтором около 60 научно-методических работ (тезисы, статьи, типовая программа, 2 учебника), опубликованных в престижных научно-практических журналах в нашей стране и за рубежом.
Для повышения качества обучения, определения существующих проблем в процессе организации в Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) была избрана на должность «посланника качества».
В 2018 году была направлен со стороны UNEC в турецкий университет Улудаг и участвовала в обмене опытом.
По направлению саморазвития участвовала в большом количестве тренингов, семинаров и курсов и была награждена около 40 сертификатами, почетными званиями и благодарственными письмами.
Успешно приняла участие в 14 тренингах, организованных престижными университетами Турции, в том числе Техническим университетом Йылдыз, Университетом Гази и UNEC, в области инженерии материалов, 2021-2023 гг.
По случаю 90-летия UNEC за заслуги в подготовке высококвалифицированных специалистов была награждена Почетной грамотой ректора UNEC.
Является ученым секретарем Ученого совета факультета Инженерии.
Является ученым секретарем совета по защите магистерских диссертаций по специальности 060644 «Экспертиза и маркетинг товаров народного потребления» МЦМД.