b/m. Yusubova Züleyxa Fərrux qızı1960-cı ildə Bakıda anadan olmüşdür.
1982-ci ildə Azərbaycan Xarici Dillər İnistitütünün (indiki Azərbaycan Dillər Universiteti) İngilis-Rüs fakültəsini bitirmişdir.
1985-1991-ci illərdə Kosmik İnistitutda tərcüməçi vəzifəsində işləmişdir.
1991-2001-ci illərdə Bakı Dövlət Üniversitetində Beqnəlxalq hüqüq və Beynəlxalq əlaqələr fənnindən dərs demişdir.
2001-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Üniversitetinin “Xarici dillər-1” kafedrasinda müəllim işləməyə başlayıb.
2010-cü ildə Amerika höküməti tərəfindən təşkil edilmiş Jünior Facülty Development Program-da iştirak etmiş və Hüqüqi Linqvistika sahəsində sertifikat qazanmışdır.

yusibova_zuleyxa_xarici
В 1982 году окончила англо-русский факультет Азербайджанского института иностранных языков (ныне Азербайджанский университет языков).
В 1985-1991 годах работала в Космическом институте на должности переводчика.
В 1991-2001 годах преподавала в Бакинском государственном университете дисциплину «Международное право и международные отношения».
С 2001 года начала работать преподавателем  на кафедре «Иностранные языки – 1» Азербайджанского государственного экономического университета.
В 2010 году приняла участие в Программе Jünior Facülty Development, организованной правительством Америки, и получила сертификат в сфере Правовой лингвистики.