Bakı Qida Sənayesi Kollecində Dövlət Bayrağı günü qeyd edilmişdir (10.11.2017)
Tədbiri Bakı Qida Sənayesi Kollecinin Təlim tərbiyə işlər üzrə direktor müavini əvəzi Orxan Süleymanzadə açaraq “9 Noyabr – Dövlət Bayrağı” günü münasibəti ilə geniş məruzə etmişdir.
Sonra Bakı Qida Sənayesi Kollecinin direktoru fəlsəfə elmləri doctor Vilayət İsmayılov kollektivi “9 Noyabr-Dövlət Bayrağı” günü münasibəti ilə təbrik etməklə yanaşı geniş çıxışı dinlənilmişdir.
Tədbirdə Bakı Qida Sənayesi Kollecinin müəllimləri Xatirə Məmmədova, Sevinc Şərifova, Firudin Oruc, tələbələrdən Ləman Rəhimova (607-ci qrup), Üliya Səmədova (621-ci qrup), Cavanşir Nəcəfov (SG 017-ci qrup) və Ceyran Məmmədova (ƏE 017-ci) şeir və çıxışlar etmişlər.
Sonra “9 Noyabr-dövlət Bayrağı” günü ilə əlaqədar video – çarx göstərilmişdir.
Dövlət Bayrağı ölkənin dövlət rəmzlərindən biridir. Dövlət Bayrağı hər birimiz üçün Vətən, millət və dil qədər müqəddəsdir. Bu bayramı 50 milyonluq Azərbaycan xalqı dünyanın hər bir yerində yaşayan soydaşlarımız bu günü təntənəli surətdə qeyd edirlər. Hər bir millətin bayrağı onun milli kimliyinin, dilinin, mədəniyyətinin, dini-mənəvi əxlaqının bir sözlə onların ümumiliyi olan milli ideologiyasının ifadəsidir. Bu mənada bugünki Azərbaycan Respublikasının üçrəngli bayraqda Azərbaycan Türk xalqının keçmişi, bu günü və gələcəyi öz əksini tapmışdır. Azərbaycan xalq Cumhuriyyəti Nazirlər Kabinetinin 1918-ci il 9 noyabr tarixli qərarı ilə dövlət bayrağımız qəbul edilmişdir. İlk bayrağımız al-qırmızı rəngdə olmuşdur. 1920-ci ilin 28 aprel işğalından sonra bayrağımız dövlət qurumlarının üzərindən ürəklərə köçdü. Aradan keçən 70 ildən sonra 1990-cı il noyabr ayının 17-də Naxçıvan Ali Məclisində ümummilli lider Heydər Əliyevin sədrliyi ilə keçirilən sessiyasında Azərbaycan Xalq Cumhuriyyətinin bayrağını Muxtar Respublikanın rəsmi bayrağı kimi qəbul edilməsində mühüm rol oynadı. Belə ki, xalqın tələbi ilə, 1991-ci il fevralın 5-də Azərbaycan SSR Ali Soveti Dövlət Bayrağı haqqında statusu verildi. Bayrağımızın eninin uzununa nisbəti 1:2 dir, düzbucaqlı parça şəklindədir.
Mavi rəng-Türkçülüyü
Qırmızı rəng-Müasirliyi
Yaşıl rəng-İslamı bildirir
1991-ci il oktyabrın 18-də dövlət müstəqilliyini bərpa edən Azərbaycan Respublikası özünü Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin varisi elan edərkən onun dövlət rəmzlərini, o cümlədən, dövlət bayrağını qəbul etdi. Dövlət bayrağının istifadəsi haqqında qanunda deyilir ki, əhali arasında Azərbaycan Respublikasının dövlət bayrağının mahiyyətinin və əhəmiyyətinin geniş təbliğ olunması gənc nəslin Azərbaycan Respublikasının dövlət bayrağına hörmət ruhunda tərbiyə edilməsi məqsədi ilə tədbirlər görür. Bu tədbirlərdən biri də, Prezident İlham Əliyevin 2007-ci il 17 noyabr tarixli sərəncamı ilə Bakı şəhərində Dövlət Bayrağı meydanının yaradılmasıdır. Azərbaycan Respublikasının Dövlət Bayrağının hündürlüyü 162 metrdir, dünyada yeganə bayraq hündürlüyüdür ki, Ginnesin rekordlar kitabına düşmüşdür.

В Бакинском колледже пищевой промышленности отмечен День Государственного флага (10.11.2017)
Мероприятие открыл заместитель директора по учебно-воспитательной работе Бакинского колледжа пищевой промышленности Орхан Сулейманзаде, который выступил с широким докладом по случаю  «9 Ноября – Дня государственного флага».  Затем директор Бакинского колледжа пищевой промышленности доктор наук по философии Вилаят Исмаилов поздравил коллектив с праздником «9 Ноября – Днем государственного флага». На мероприятии выступили преподаватели Бакинского колледжа пищевой промышленности Хатира Мамедова, Севиндж Шарифова, Фирудин Орудж, студенты Ляман Рагимова (группа 607), Улия Самедова (группа 621), Джаваншир Наджафов (группа SG 017)  и Джейран Мамедова (группа 017). Затем по случаю «9 Ноября – Дня государственного флага» был продемонстрирован видео ролик.
Государственный флаг является одним из символов страны. Государственный флаг для каждого из нас также дорог как Родина, нация и  язык. Этот праздник отмечает 50 миллионный азербайджанский народ в каждом уголке мира, наши соотечественники торжественно отмечают этот праздник. Флаг каждой нации является выражением ее национальной идентичности, языка, культуры, религиозных и моральных ценностей, одним словом национальной идеологией. В этом смысле в сегодняшнем трехцветном флаге Азербайджанской Республики нашли отражение прошлое, настоящее и будущее азербайджанского и тюркского народа. По решению Кабинета министров Азербайджанской Республики от 9 ноября 1918 года был принят государственный флаг. Первый наш флаг был ярко-красного цвета. Спустя 70 лет 17 ноября 1990 года на сессии Верховного меджлиса Нахичевани, состоявшейся под председательством общенационального лидера Гейдара Алиева, флаг Азербайджанской Республики был принят как официальный флаг Автономной Республики. Так, 5 февраля 1991 года Верховный совет Азербайджанской ССР дал статус о государственном флаге. Отношение ширины к длине нашего флага  составляет 1:2 , в виде прямоугольного полотна.
Голубой цвет — тюркизм
Красный цвет — модернизация
Зеленый цвет – исламизм
18 октября 1991 года Азербайджанская Республика, приобретя государственную независимость и объявив себя преемником Азербайджанской Демократической Республики, приняла государственные символы, в том числе государственный флаг. Закон об использовании государственного флага гласит, что принимаются меры с целью широкой  пропаганды среди населения сущности и значения государственного флага Азербайджанской Республики, воспитания подрастающего поколения в духе уважения государственному флагу Азербайджанской Республики. Одним из таких мер является распоряжение Президента Ильхама Алиева от 17 ноября 2007 года о создании в городе Баку площади Государственного флага. Высота Государственного флага Азербайджанской Республики составляет 162 м, вошедшего в Книгу Гиннеса как самый высокий в мире.