“Beynəlxalq ticarətdə milli valyutalardan istifadənin nəzəri və praktiki məsələləri”
UNEC nəzdində İqtisadi Araşdırmalar Elmi-Tədqiqat İnstitutunun (İAETİ) növbəti elmi seminarı keçirilib.
Seminarda İAETİ-nin böyük elmi işçisi Salman Nəcəfov “Beynəlxalq ticarətdə milli valyutalardan istifadənin nəzəri və praktiki məsələləri” mövzusunda təqdimatla çıxış edib. Məruzəçi çıxışında bildirib ki, dünya iqtisadiyyatında baş verən qlobal maliyyə böhranı və milli valyutaların ucuzlaşması qlobal iqtisadiyyatda ziddiyətlərin mövcud olduğunu və bu ziddiyyətləri aradan qaldırmaq üçün yeni yanaşmaların zəruriliyini göstərir. Hazırki şəraitdə dünya ticarətinin 70 faizinin dollarla aparıldığını diqqətə çatdıran S.Nəcəfov dolların həm milli və həm də dünya valyutası olmasının qlobal valyuta sisteminin dayanıqlılığına mənfi təsir göstərdiyini, bunun da dünya iqtisadiyyatında qeyri-sabitliyə səbəb olduğunu vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, son illərdə dünya ticarətinin həcminin azalması inflyasiya riskini artırır. İnflyasiya risklərini azaltmaq üçün isə ABŞ-ın Mərkəzi Bankı (FES) 2015-ci ildən etibarən sərt monetar siyasəti həyata keçirir ki, bu siyasət əksər milli valyutaların ucuzlaşması ilə müşayiət olunur.
Seminarda bildirilib ki, bir sıra ölkələr dollardan asılılığı azaltmaq və milli valyutaların dayanıqlığını artırmaq məqsədilə xarici ticarətin milli valyutalarla aparılması istəklərini elan ediblər. Lakin milli valyutaların qeyri-sabitliyi və likvidliyinin aşağı olması xarici ticarətdə milli valyutaların istifadəsinə maneəçilik yaradır.

“The theoretical and practical issues of using the national currencies in the international trade”
The next scientific seminar of the Scientific Institute for Economic Research (SIER) under UNEC was held.
At the seminar, Salman Najafov, the senior research fellow of SIER (Scientific Institute for Economic Research) made the presentation on the topic “The theoretical and practical issues of using the national currencies in the international trade”. The speaker quoted in his speech that, the global financial crisis and the decline in national currencies in the world economy indicated the existence of contradictions  and the necessity of the new approaches for eliminating these contradictions. S. Najafov  pointed out, that in the present situation the 70 percent of the world trade carried out in terms of dollar, while the dollar was the national currency as well as the world currency, thus negatively affected the stability of the global curerency system, which caused the instability in the world economy. According to him, the decline in the scope of the world trade in the recent years increased the risk of inflation. To reduce the risk of inflation, the Central Bank of US (FES) has been implementing  the rigorous monetary policy since 2015, which is accompanied by the fall in the majority of national currencies.
At the seminar was noted, that  the number of countries had announced their intention to carry out the foreign trade in the national currencies in order to reduce the dependence on the dollar and increase the stability of the national currencies. However, the instability and low liquidity of the national currencies create the barrier for using the national currencies in foreign trade.