29 NOYABR 2018 | VIEWS:
UNEC-də “Bilik Əsaslı İqtisadiyyata Keçid: Potensial İmkanlar” mövzusunda forum keçirilmişdir. Forum UNEC Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbi (ISE) və “Yüksək Texnologiyalar Parkı” MMC-nin birgə əməkdaşlığı və “Bank Respublika”nın sponsor dəstəyi ilə təşkil olunmuşdur.
UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov açılış nitqi ilə çıxış edərək, bilik əsaslı iqtisadiyyata keçidin əhəmiyyətini qeyd etmişdir. Müasir dövrdə sırf praktikaya əsaslanan kadr hazırlığının o qədər də faydalı olmadığını qeyd edən rektor, nəzəri biliklərlə təcrübənin vəhdətinin zəruriliyini vurğuladı. Rektor UNEC-də tədrisin, kadr hazırlığı prosesinin praktikanın tələblərinin nəzərə alınmaqla həyata keçirildiyini bildirərək, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində real sektor ilə geniş əməkdaşlığın qurulduğunu qeyd etdi. Bu qəbildən olan tədbirlər silsiləsindən bilik iqtisadiyyatı konsepsiyasının praktikada tətbiqinə hədəflənmiş cari tədbirin zəruriliyini vurğulayan rektor layihənin qeyd edilən sahədə ilk addım olduğunu bildirdi.
Tədrisin praktika ilə uzlaşdırılmasına xüsusi diqqət edən UNEC II ixtisas qrupu üzrə yeni tədris standartları üzərində çalışır. Hazırda UNEC real sektor ilə birgə yeni tədris proqramı üzərində çalışır. Bu istiqamətdə mütəxəssislərimiz tərəfindən hazırlanmış təkliflər paketinin təkmilləşdirilməsi məqsədi ilə UNEC mərkəzi icra hakimiyyəti orqanları və iri şirkətlərdən sənəd ilə bağlı təkliflər toplayır. “Bəzi hallarda işəgötürənlərin özlərinin müasir tələblərə cavab verməməsi, yeni menecment, idarəçilik modellərinin tətbiq etməməsini nəzərə alaraq, biz kadrları təkcə işəgötürənlər üçün hazırlamamalıyıq”. UNEC məzunları iş yeri axtarmaqdan daha çox, özləri yeni iş yerləri yaratmalıdırlar.
UNEC-in Bilik İqtisadiyyatı Konsepsiyasının hazırlanmasına dair qərar verildiyni bildirən rektor bu istiqamətdə mümkün təkliflər üçün İqtisad Universitetinin hazır olduğunu qeyd etdi.
UNEC-in iş dünyası ilə birlikdə strateji əməkdaşlıq istiqamətlərindən biri “UNEC2B” Platformasıdır. Layihə çərçivəsində tədrisin əmək bazarının tələbələrinə uyğunlaşdırılması, sahibkarlıq universiteti modelinin yaradılması və məzunlarının işlə təmin olunmasında birgə fəaliyyət təmin edilir. UNEC öz məzunlarının ixtisaslı kadr olmasına təminat verərək, onların bilik və bacarıqlarında işəgötürənin aşkar etdiyi mümkün boşluqları öz hesabına, əlavə təlim, hazırlıq vasitəsi ilə həyata keçirməyi öhdəsinə götürür.
Bu qəbildən olan tədbirin keçirilməsindən məmnunluğunu qeyd edən rektor yeni əməkdaşlığa başlanması ilə əlaqədar “Yüksək Texnologiyalar Parkı” MMC-nin və “Bank Respublika”nın rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirdi.
Forum çərçivəsində “Yüksək Texnologiyalar Parkı” MMC-nin direktoru Tural Kərimli cari tədbirdə təmsil etdiyi qurumun həmtəşkilatçı olmasından məmnunluğunu ifadə etdi. Universitet-dövlət-sənaye əməkdaşlığının aktuallığından və mümkün inkişaf perspektivlərindən bəhs edən qonaq Parkın əsas məqsədinin texnologiyalar sahəsində “start up”lara dəstək olduğunu qeyd etdi. T.Kərimli bildirdi ki, ölkə başçısı Azərbaycanın enerji ixrac edən ölkədən texnologiya ixrac edən ölkəyə çevrilməsini bir məqsəd olaraq müəyyən etmişdir. Bu istiqamətdə bir sıra tədbirlərin artıq həyata keçirildiyini bildirən natiq bilik istisadiyyatına keçidin məhz institusional, real və təhsil sektorunun birgə əməkdaşlığı ilə mümkün olacağını qeyd etdi. Dünyada iri şirkətlərin öz laboratoriyalarının fəaliyyətini məhdudlaşdıraraq elmi bazalarını artıq təhsil müəssisələrinə keçirdiyini vurğulayan T.Kərimli texnologiyalar parklarının investisiya məkanından daha çox özəl sektorun aktiv iştirakçısına çevrildiyini bildirdi. Dövlət başçısının sərəncamı ilə ölkədə İnnovasiyalar Agentliyinin yaradılmasının vacib addım olduğunu bildirən T.Kərimli müəssisənin bütün zəruri imkanlara sahib olduğunu qeyd etdi.
Tədbir çərçivəsində “Bank Respublika”nın baş direktoru Elşad Vəliyev çıxış etmiş, tədbirin zəruriliyini vurğulayaraq, iştirakçılara uğurlar arzu etmişdir.
Daha sonra təqdimatlarla davam edən tədbirin ilk panelində “Bilik İqtisadiyyatı İndeksinin kriteriyaları” mövzusu ətrafında UNEC Beynəlxalq iqtisadiyyat (ingilisdilli) kafedrasının müdiri Altay İsmayılov çıxış etdi. Məruzəçi bilik iqtisadiyyatı indeksinin kriteriyaları, bilik iqtisadiyyatı çərçivəsində U-D-S (Universitet-Dövlət-Sənaye) modelinin tətbiqi mexanizmi, innovasiya ekosistemi və texnologiyanın transferi kimi məsələlərə toxundu.
Forum çərçivəsində UNEC Empirik Tədqiqatlar mərkəzinin direktoru Xətai Alıyev çıxış etmiş, bilik iqtisadiyyatı konsepsiyası, bilik indeksi barədə ətraflı məlumat vermişdir.
Forumun ikinci panelində Milli İnnovasiya Sisteminin (MİS) bilik iqtisadiyyatında mövqeyi, İKT-nin inkişaf mərhələləri və bilik iqtisadiyyatına keçid mövzusunda çıxışlar olmuş, MİS-in inkişaf etməkdə olan ölkələrin innovasiya modelinin formalaşmasındakı əhəmiyyətli rolu qeyd olunmuşdur.
Daha sonra bilik iqtisadiyyatında yeni təhsil paradiqmaları: universitetlərin dəyişən rolu istiqamətində və bilik iqtisadiyyatının fomalaşmasının iqtisadi və institusional çərçivəsi mövzusunda çıxışlar olmuş, təhsilin və institusional çərçivənin bilik iqtisadiyyatının formalaşmasındakı mövqeyi müzakirə edilmişdir.
Forumun son hissəsində məruzəçilər və forum iştirakçıları arasında yekun müzakirə təşkil olunmuş və Azərbaycanda bilik iqtisadiyyatının qurulması və inkişaf etdirilməsi ilə bağlı konkret təkliflər təqdim olunmuşdur.

Форум «Переход к экономике знаний: Потенциальные возможности»
В UNEC состоялся форум на тему «Переход к экономике знаний: Потенциальные возможности». Форум был организован при совместном сотрудничестве Международной школы (ISE) UNEC и ООО «Парк высоких технологий», а также спонсорской поддержке  «Банк  Республика».
Выступив с вступительной речью,  ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов отметил значение перехода к экономике знаний. Отметив, что в современную эпоху подготовка кадров, основанная непосредственно на практике, не является столь полезной, ректор подчеркнул важность единства теоретических знаний с практическими. Отметив, что в UNEC осуществляется обучение, процесс подготовки кадров, принимая во внимание практические требования, ректор довел до внимания, что Азербайджанский государственный экономический университет расширяет сотрудничество с реальным сектором. Подчеркнув необходимость текущего мероприятия, нацеленного на применение на практике концепции экономики знаний в  цикле мероприятий такого рода, ректор отметил, что проект является первым шагом в указанной сфере.
Обратив особое внимание на соответствие учебы с практикой, UNEC разрабатывает новые учебные стандарты по  II группе специальностей. В настоящее время UNEC совместно с реальным сектором работает над новой учебной программой.  С целью совершенствования пакета предложений, разработанных специалистами в этом направлении, центр UNEC собирает предложения с органов исполнительной власти и крупных компаний в связи с документацией. «Учитывая в некоторых случаях, что сами работодатели не отвечают  современным требованиям, не применяют  новые модели менеджмента, управления, мы готовим кадры не только для работодателей». Выпускники UNEC должны больше стараться для того, чтобы сами создали новые рабочие места, нежели искать рабочие места.
Отметив о своем решении в связи с разработкой Концепции экономики знаний UNEC, ректор довел до внимания готовность Экономического университета к возможным предложениям в этом направлении.
Одним из направлений стратегического сотрудничества UNEC с деловым миром является платформа “UNEC2B”. В рамках проекта обеспечивается совместная деятельность по соответствию обучения требованиям рынка труда, созданию модели предпринимательского университета и обеспечению выпускников работой. UNEC гарантируя профессиональность своих выпускников, возможные пробелы в их знаниях и способностях, раскрытых работодателем, берет на себя путем проведения дополнительных тренингов, подготовок.
Выразив удовлетворение по поводу проведения такого рода мероприятий, ректор поблагодарил руководство  ООО «Парк высоких технологий» и «Банк Республика» в связи с началом сотрудничества.
В рамках форума выступил директор ООО «Парк высоких технологий» Турал Керимли, который выразил удовлетворение по поводу того, что является соорганизатором представляемой им структуры на текущем мероприятии. Говоря об актуальности сотрудничества университет-государство-промышленность и возможных перспективах развития, гость отметил основную цель Парка, которой является оказание поддержки «стартапам» в сфере технологии. Т.Керимли отметил, что глава государства поставил цель превращения Азербайджана из страны, экспортирующей энергию,  в страну, экспортирующую технологию. Доведя до внимания, что уже в этом направлении осуществлены ряд мероприятий, гость отметил возможность перехода к экономике знаний непосредственно путем совместного сотрудничества институционального, реального и образовательного сектора. Подчеркнув, что крупные мировые компании  ограничив деятельность своих лабораторий, перевели свои базы в образовательные учреждения, Т.Керимли отметил, что парки технологий превратились больше в активного участника частного сектора нежели в инвестиционное пространство. Т.Керимли отметил важный шаг создания в стране по распоряжению главы государства Агентства по инновациям, все необходимые возможности предприятия.
В рамках форума выступил генеральный директор «Банк Республика» Эльшад Велиев, который подчеркнул важность мероприятия и пожелал участникам успехов.
Далее в первой панели мероприятия, которое продолжалось презентациями, вокруг темы «Критерии индекса экономики знаний» выступил заведующий кафедрой Международной экономики (на английском языке) UNEC Алтай Исмаилов.  Он затронул такие вопросы как критерии индекса экономики знаний, механизм применения модели У-Г-П (Университет-Государство-Промышленность), инновационная экосистема и трансфер технологии.
Выступив в рамках форума,  директор Центра эмпирических исследований UNEC Хатаи Алиев дал подробную информацию  о концепции экономики знаний, индексе знаний.
Во второй панели форума в выступлениях по теме позиции Национальной инновационной системы (НИС) в экономике знаний, этапов развития ИКТ и перехода к экономике знаний отмечалась значительная роль НИС в формировании инновационной модели развивающихся стран.
Далее были выступления по теме  новых образовательных парадигм в экономике знаний: в направлении изменения роли университетов, в экономических и институциональных рамках формирование экономики знаний, обсуждался вопрос позиции образования и институциональной рамки в формировании экономики знаний.
В заключительной части форума между докладчиками и участниками форума состоялось итоговое обсуждение, были представлены  конкретные предложения по построению и развитию  в Азербайджане экономики знаний.