bio.e.n. dos. Qurbanova Afilə Alı qızı01 may 1954-cü ildə Beyləqan rayonunun Şahsevan kəndində anadan olmuşdur.
1979-cu ildə Azərbaycan Dövlət Pedaqoji İnstitutunu bitirmişdir. Bakı Dövlət Universitetinin dissertantı olmuş, 2007-ci ildə «Çörək-bulka məmulatlarının mikrobioloji davamlılığının tədqiqi» mövzusunda namizədlik dissertasiyasını müdafiə etmişdir. AR Prezidenti yanında Ali Attestasiya Kom-nın 24 iyun 2008-ci il tarixli qərarı ilə ona biologiya elmləri namizədi alimlik dərəcəsi verilmişdir.
Müxtəlif illərdə Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunda, Bakı Dövlət Əmtəəşünaslıq İnstitutunda laborant, müəllim, baş müəllim vəzifələrində işləmişdir.
1995-ci ildən Bakı Dövlət Əmtəəşünaslıq-Kommersiya İnstitutunun «Qida məhsullarının texnologiyası» kafedrasında assistent, baş müəllim vəzifələrində işləyib.
2000-ci ildən 2020-ci ilə kimi Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin «Qida məhsullarının texnologiyası» kafedrasının bаş müəllimi olub.
2014-cü ilin fevralından «Qida məhsullarının texnologiyası» kafedrasının dosentidir.
2003-cü ildə həmmüəllifliyi ilə Azərbaycanda ilk dəfə yazılmış «Qida fiziologiyası» dərsliyi Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin rəhbərlyi tərəfindən mükafata layiq görülmüşdür.
“Mikrobiologiya, sanitariya və gigiyena” dərsliyinin, “Azərbaycan çörəyi” monoqrafiyasının, “Şərabın texnologiyası və ekspertizası” dərs vəsaitinin müəllifidir. «Unlu bulka və kulinar məmulatları üçün mayalı xəmirin istehsal üsulu» adlı patentin müəlliflərindən biridir.
Respublikada keçirilən konfranslarda, eləcə də Beynəlxalq konfranslarda elmi məruzələrlə çıxış etmişdir.

She was born on May 1, 1954 in Shahsevan village of Beylagan region.
In 1979 she graduated from Azerbaijan State Pedagogical Institute. She has been a candidate for a degree of Baku State University, in 2007 she defended her dissertation on “Study of microbiological sustainability of bakery products”. By the decision of the Higher Attestation Committee under the President of the Republic of Azerbaijan dated June 24, 2008, she was awarded the degree of Candidate of Biological Sciences.
In different years she worked as a laboratory assistant, teacher, senior lecturer at the Azerbaijan Institute of National Economy, Baku State Commodity Research Institute.
Since 1995, she has worked as an assistant and senior lecturer at the department of Food Technology of the Baku State Commodity-Commercial Institute.
From 2000 to 2020 she was the head teacher of the “Food Technology” department of the Azerbaijan State University of Economics.
She is currently an associate professor at the department of “Engineering and Applied Sciences”, UNEC.
Since February 2014, she has been an associate professor of the department of “Food Technology”.
Her textbook “Food Physiology”, co-authored for the first time in Azerbaijan in 2003, was awarded by the leadership of the Azerbaijan State University of Economics.
She is the author of the textbook “Microbiology, Sanitation and Hygiene”, the monograph “Azerbaijani bread”, the textbook “Technology and expertise of wine”. She is one of the authors of the patent “Method of production of yeast dough for bakery and culinary products.”
She has made scientific reports at conferences held in the country, as well as at international conferences.
Her scientific articles have been published in Moscow, Mogilev and Kiev.
More than 50 theses, scientific articles, as well as guidelines and programs by her have been published.