bio.e.n. dos. Qurbanova Afilə Alı qızı01 may 1954-cü ildə Beyləqan rayonunun Şahsevan kəndində anadan olmuşdur.
1979-cu ildə Azərbaycan Dövlət Pedaqoji İnstitutunu bitirmişdir. Bakı Dövlət Universitetinin dissertantı olmuş, 2007-ci ildə «Çörək-bulka məmulatlarının mikrobioloji davamlılığının tədqiqi» mövzusunda namizədlik dissertasiyasını müdafiə etmişdir. AR Prezidenti yanında Ali Attestasiya Kom-nın 24 iyun 2008-ci il tarixli qərarı ilə ona biologiya elmləri namizədi alimlik dərəcəsi verilmişdir.
Müxtəlif illərdə Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunda, Bakı Dövlət Əmtəəşünaslıq İnstitutunda laborant, müəllim, baş müəllim vəzifələrində işləmişdir.
1995-ci ildən Bakı Dövlət Əmtəəşünaslıq-Kommersiya İnstitutunun «Qida məhsullarının texnologiyası» kafedrasında assistent, baş müəllim vəzifələrində işləyib.
2000-ci ildən 2020-ci ilə kimi Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin «Qida məhsullarının texnologiyası» kafedrasının bаş müəllimi olub.
2014-cü ilin fevralından «Qida məhsullarının texnologiyası» kafedrasının dosentidir.
2003-cü ildə həmmüəllifliyi ilə Azərbaycanda ilk dəfə yazılmış «Qida fiziologiyası» dərsliyi Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin rəhbərlyi tərəfindən mükafata layiq görülmüşdür.
“Mikrobiologiya, sanitariya və gigiyena” dərsliyinin, “Azərbaycan çörəyi” monoqrafiyasının, “Şərabın texnologiyası və ekspertizası” dərs vəsaitinin müəllifidir. «Unlu bulka və kulinar məmulatları üçün mayalı xəmirin istehsal üsulu» adlı patentin müəlliflərindən biridir.
Respublikada keçirilən konfranslarda, eləcə də Beynəlxalq konfranslarda elmi məruzələrlə çıxış etmişdir.

к.биол..н., доц. Гурбанова Афила Алы гызы
В 1979 году окончила Азербайджанский государственный педагогический институт. Была диссертанткой Бакинского государственного университета.
В 2009 году защитила кандидатскую диссертацию на тему «Исследование микробиологической устойчивости хлебобулочных изделий».
По решению Высшей аттестационной комиссии при Президенте АР AR  24 июня  2008 года была присвоена ученая степень кандидата биологических наук.
В разные годы работала на должности лаборанта, старшего преподавателя в Азербайджанском институте народного хозяйства, Бакинском государственном товароведном институте.
С 1995 года работала на должности ассистента, старшего преподавателя кафедры «Технология пищевых продуктов» Бакинского государственного товароведно-коммерческого института.
С 2000 года старший преподаватель кафедры «Технология пищевых продуктов» Азербайджанского государственного экономического университета.
С февраля 2014 года доцент кафедры «Технология пищевых продуктов» Азербайджанского государственного экономического университета.
В 2003 году книга «Физиология пищи», написанная в соавторстве впервые в Азербайджане, была удостоена награды руководством Азербайджанского государственного экономического университета.
Автор свыше 45 тезисов, научных статей, в том числе методических указаний, программ.
Является одним из автором патента «Способ производства дрожжевого теста для мучных булок и кулинарных изделий».