BMT-nin Ticarət və İnkişaf üzrə Konfransının (UNCTAD) eksperti Tomas Metyu ADİU-da olub
Beynəlxalq ticarət sahəsində dünyanın aparıcı mütəxəssislərdən biri sayılan Tomas Metyu fevralın 18-də ADİU-nun əsas tədris binasında “Beynəlxalq Ticarət Sistemi – Tariflər və Ticarət üzrə Baş Sazişdən Ümumdünya Ticarət Təşkilatının (ÜTT) Bali Nazirlər Konfransınadək” mövzusunda mühazirə ilə çıxış edib. Mühazirədə beynəlxalq ticarətin tənzimlənmsəndə ÜTT-nin rolu, sözügedən təşkilat çərçivəsində aparılan ticarət danışıqlarının vəziyyəti və Bali Nazirlər Konfransında əldə olunan nəticələr barədə ətraflı məlumat verilib.
Həmin gün T.Metyu ADİU-nun II tədris binasında “UNCTAD-ın fəaliyyət istiqamətləri və beynəlxalq ticarətin tənzimlənməsində rolu” mövzusunda növbəti mühazirə ilə çıxış edib. O, BMT-nin ixtisaslaşdırılmış qurumu olan UNCTAD tərəfindən inkişaf etməkdə olan ölkələrə göstərilən ekspert dəstəyi, universitetlərin professor-müəllim və tələbələri üçün faydalı olan tədris və tədqiqat imkanları haqqında danışıb.
Mühazirələrdə ADİU-nun professor-müəllim heyəti, tələbə, magistr və doktorantları, eləcə də BİM fakultəsinin nəzdində fəaliyyət göstərən Tələbə Araşdırma Mərkəzinin üzvləri aktiv iştirak edib.

The United Nations Conference on Trade and Development (UNCTAD) Expert Tomas Mathew visited ASUE
One of the leading experts of the world in the field of International Trade Tomas Mathew conducted lecture on “System of International Trade-beginning from the General Agreement on Tariffs and Trade to the Bali Conference of Ministers of the World Trade Organization (WTO)” at the main training building of ASUE on February 18. Detailed information about the WTO’s role in the regulation of international trade, the status of trade negotiations within the framework of the mentioned organization and the results achieved in Bali Conference of Ministers were delivered during the lecture.
The same day T.Mathew has also lectured on “UNCTAD Directions of Activity and its Role in the Regulation of International Trade” at the second training building of ASUE. He spoke about the expert support to developing countries, necessary training and research opportunities for the teaching and students staffs of the universities by the UNCTAD-the specialized body of the UNO.
The Professor and teaching staff, undergraduate, graduate and doctoral students of ASUE and the active members of the Student Research Center performing under the School of IER attended the lecture.