BMT-nin Ticarət və İnkişaf üzrə Konfransının (UNCTAD) eksperti Tomas Metyu ADİU-da olub
Beynəlxalq ticarət sahəsində dünyanın aparıcı mütəxəssislərdən biri sayılan Tomas Metyu fevralın 18-də ADİU-nun əsas tədris binasında “Beynəlxalq Ticarət Sistemi – Tariflər və Ticarət üzrə Baş Sazişdən Ümumdünya Ticarət Təşkilatının (ÜTT) Bali Nazirlər Konfransınadək” mövzusunda mühazirə ilə çıxış edib. Mühazirədə beynəlxalq ticarətin tənzimlənmsəndə ÜTT-nin rolu, sözügedən təşkilat çərçivəsində aparılan ticarət danışıqlarının vəziyyəti və Bali Nazirlər Konfransında əldə olunan nəticələr barədə ətraflı məlumat verilib.
Həmin gün T.Metyu ADİU-nun II tədris binasında “UNCTAD-ın fəaliyyət istiqamətləri və beynəlxalq ticarətin tənzimlənməsində rolu” mövzusunda növbəti mühazirə ilə çıxış edib. O, BMT-nin ixtisaslaşdırılmış qurumu olan UNCTAD tərəfindən inkişaf etməkdə olan ölkələrə göstərilən ekspert dəstəyi, universitetlərin professor-müəllim və tələbələri üçün faydalı olan tədris və tədqiqat imkanları haqqında danışıb.
Mühazirələrdə ADİU-nun professor-müəllim heyəti, tələbə, magistr və doktorantları, eləcə də BİM fakultəsinin nəzdində fəaliyyət göstərən Tələbə Araşdırma Mərkəzinin üzvləri aktiv iştirak edib.

Эксперт Конференции по торговле и развитию ООН (UNCTAD) Томас Метью посетил АГЭУ
Считающийся одним из ведущих специалистов мира в области международной торговли Томас Метью 18 февраля выступил в основном корпусе АГЭУ с лекцией на тему «Международная торговая система – от генерального договора по тарифам и торговли до Балийской Конференции министров Всемирной торговой организации (ВТО)». На лекции была представлена подробная информация о роли ВТО в регулировании международной торговли, состоянии торговых переговоров, проводимых в рамках этой организации, результатах, полученных  на Балийской Конференции министров.
В этот же день Т.Метью выступил во 2-ом учебном корпусе АГЭУ с очередной лекцией на тему «Направления деятельности UNCTAD и его роль в регулировании международной торговли». Он рассказал об экспертной помощи, оказываемой развивающимся странам со стороны UNCTAD, которая является специализированной структурой ООН, учебных и исследовательских возможностях, полезных для профессорско-преподавательского состава и студентов университетов.
На лекции профессорско-преподавательский состав, студенты, магистры и докторанты АГЭУ, а также члены Центра  студенческих изысканий, функционирующего при факультете МЭО, приняли активное участие.