asadulla_abullayev_etrafc.e.n., dos. Abdullayev Əsədulla Həmzat oğlu
1971-1975-ci illərdə Azərbaycan Dövlət Pedaqoji İnstitutunda coğrafiya müəllimi ixtisasına yiyələnib.
1975-1982-ci illərdə Qax rayonunun Qaratala kənd məktəbində coğrafiya müəllimi işləyib.
1982-ci ildə AMEA-nın H.Ə.Əliyev adina Coğrafiya İnstitutunda əyani aspiranturaya qəbul olunub.
1985-ci ildə aspiranturanı bitirdikdən sonra  “İqtisadi coğrafiya” şöbəsində baş laborant kimi işə başlayıb.
Daha sonra mühəndis, kiçik elmi işçı, elmi işçi, böyük elmi işçi vəzifələrində çalışıb.
1995-ci ildə “Şirvan iqtisadi rayonunda kənd təsərrüfatı istehsalının ərazi təşkilinin iqtisadi-coğrafi problemləri “ mövzusunda namizədlik dissertasiyası müdafiə edərək “İqtisadi və sosial coğrafiya – 11.00.02 “ ixtisası üzrə  coğrafiya elmləri namizədi elmi dərəcəsi alıb.
2001-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Ətraf mühitin mühafizəsi və iqtisadiyyatı“ kafedrasında baş müəllim kimi fəaliyyət ğöstərib.
Hazırda kafedranın dosentidir.
1 dərsliyin, 1 tədris proqramının, büdcə təyinatlı elmi-tədqiqat işlərinin, 30-dan çox elmi məqalənin müəllifi və həmmüəllifidir.

asadulla_abullayev_etraf
В 1971-1975 годах овладел специальностью преподавателя географии в Азербайджанском государственном педагогическом институте.
В 1975-1982 годах работал учителем в сельской школе Гаратала Гахского района.
В 1982 году поступил на очное отделение аспирантуры Института географии имени Г.А.Алиева НАНА.
В 1985 году после окончания аспирантуры приступил к работе в качестве лаборанта отдела «Экономическая география».
Позже работал инженером, младшим научным сотрудником, научным сотрудником, старшим научным сотрудником.
В 1995 году защитил диссертационную работу на тему «Экономико-географические проблемы территориальной организации производства сельского хозяйства в экономическом районе Ширван» по специальности «Экономическая и социальная география» – 11.00.02,  и получил ученую степень кандидата географических наук.
С 2001 года работал на должности старшего преподавателя кафедры «Экономика и охрана окружающей среды» Азербайджанского государственного экономического университета.
В настоящее время является доцентом кафедры.
Автор и соавтор 1 учебника, 1 учебной программы, свыше 30 статей бюджетного научно-исследовательского направления.