c.ü.f.d., b/m. Cəfərova Firuzə Mübariz qızıAzərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Ətraf mühitin mühafizəsi və iqtisadiyyatı” kafedrasının müəllimi olub. 20.04.2022-ci il tarixdən həmin kafedranın baş müəllimi vəzifəsinə keçirilib. Coğrafiya üzrə fəlsəfə doktorudur. Hazırda UNEC-in “İctimai idarəetmə və sosial innovasiyalar” kafedrasının baş müəllimidir.
Elmi fəaliyyət istiqaməti coğrafiya, ekologiya və ətraf mühitin iqtisadiyyatı sahələridir. 1 elmi monoqrafiya, 1 dərslik, 40-dan çox elmi məqalənin müəllifi və həmmüəllifi. Məqalələri WOS və SCOPUS indeksli jurnallarda nəşr olunmuşdur.Müxtəlif Beynəlxalq konfransların iştirakçısı və məruzəçisidir.

She has been a teacher of the “Environmental protection and economics” department of the Azerbaijan State University of Economics. From 20.04.2022, she was transferred to the position of head teacher of that department. She is a doctor of philosophy in geography. Currently, she is the head teacher of the “Public management and social innovations” department of UNEC.
The direction of scientific activity is the fields of geography, ecology and environmental economics. She is the author and co-author of a scientific monograph, 1 textbook, more than 40 scientific articles. Her articles have been published in WOS and SCOPUS indexed journals. She is a participant and speaker at various international conferences.