Avqustun 31-dən UNEC-in təşkilatçılığı ilə distant tədris sahəsində müəllimlərin bilik və bacarıqlarının artırılması məqsədilə onlayn təlimlərə start verilir.“Distant təhsildə tədrisin təşkili və metodik təminatı” mövzusuna həsr olunan təlimlər sentyabrın 4-dək davam edəcək.
Təlimlər ABŞ-ın Şimali Dakota, Kanzas, George Vaşinqton, Klemson, Radford universitetlərində və İsveçrənin Luqano Universitetində fəaliyyət göstərən azərbaycanlı alimlər, eləcə də Türkiyənin distant təhsil sahəsində ən geniş təcrübəyə malik olan Anadolu Universitetinin professorları tərəfindən keçiriləcək. Təlimçilərin təqdimatları dörd dildə (az, rus, ingilis, türk) tərcümə olunaraq iştirakçıların e-mail ünvanlarına göndəriləcək.
Təlimlər ödənişsizdir və UNEC məllimləri ilə yanaşı, digər ali təhsil müəssisələrinin müəllimləri də qeydiyyatdan keçərək iştirak edə bilər. Hazırda 1200-dək müəllim təlimdə iştirak etmək üçün qeydiyyatdan keçib.
Təlimlərdə məruzəçilər “Distant təhsil: ənənəvi təhsillə oxşar və fərqli xüsusiyyətləri”, “Distant təhsilin informasiya-resurs təminatı: elektron resurslar və onlayn xidmətlər”, “Distant təhsildə interaktivliyin təmini (mühazirə dərslərinin təşkili və keçirilməsi üsulları”, “Distant təhsildə sərbəst işlərin yerinə yetirilməsi qaydaları”, “Distant təhsildə tələbə motivasiyasını yüksəldən tədris metodları”, “Distant təhsildə tələbələrlə dərsdən kənar əlaqənin effektiv qurulması (Google Classroom proqramı)”, “Müasir metodlardan istifadə etməklə seminar məşğələlərinin təşkili və qiymətləndirmə üsulları” mövzularında çıxış edəcəklər.

Online trainings on distance education are kicked off: Let’s learn together
distant_telim_200820On August 31, UNEC will launch online trainings to further increase the knowledge and skills of teachers in the field of distance learning.
Trainings on “Organization and methodological support of teaching in distance education” will last until September 4.
The trainings will be conducted by Azerbaijani scientists from the universities of North Dakota, Kansas, George Washington, Clemson, Radford and Lugano University in Switzerland, as well as professors from Anadolu University, which have the most experience in distance education in Turkey. Trainers’ presentations will be translated into four languages (Azerbaijani, Russian, English,  Turkish) and sent to the e-mail addresses of the participants.
The trainings are free of charge and teachers from other higher education institutions can register as well as UNEC teachers. Currently, about 1,200 teachers have registered to participate in the training.
Speakers will speak on “Distance education: similarities and differences with traditional education”, “Information-resource provision of distance education: electronic resources and online services”, “Ensuring interactivity in distance education (methods of organizing and conducting lectures”, “Rules for free work in distance education”, “Teaching methods that increase student motivation in distance education”, “Effective extracurricular communication with students in distance education (Google Classroom program)”, “Organization and assessment methods of seminars using modern methods”.