UNEC-in dosenti “Sigma Xi” cəmiyyətinin tamhüquqlu üzvü seçilib
UNEC “Mühəndislik və tətbiqi elmlər” kafedrasının dosenti Əli Xəlilov dünyanın ən nüfuzlu elmi cəmiyyətlərindən biri olan “Sigma Xi, The Scientific Research Honor Society”yə  tamhüquqlu üzv seçilib.
1886-cı ildə təsis edilmiş Sigma Xi dünyanın ən böyük multidissiplinar elmi tədqiqat cəmiyyətlərindən biri hesab olunur və buraya üzvlük yalnız nominasiya əsasında həyata keçirilir. Cəmiyyət elmi tədqiqat sahəsində mühüm nailiyyətləri olan alim və tədqiqatçıları bir araya gətirir. Təşkilatın tarixində 200-dən çox Nobel mükafatı laureatı yer alıb.
“Sigma Xi”də tam üzvlük statusu yalnız tədqiqat sahəsində mühüm nailiyyətləri, o cümlədən nüfuzlu jurnallarda elmi məqalələri, patentləri və ya dissertasiya işləri olan şəxslərə verilir. Əli Xəlilovun təşkilata tamhüquqlu üzv seçilməsində onun elmi fəaliyyəti, tədqiqat istiqamətində əldə etdiyi nəticələr və beynəlxalq akademik mühitdə qazandığı uğurlar nəzərə alınaraq yüksək qiymətləndirilib.
Bu üzvlük UNEC aliminə beynəlxalq səviyyədə tanınmış görkəmli elm adamları ilə qlobal şəbəkədə əməkdaşlıq etmək, müxtəlif tədqiqat qrantlarına və mentorluq proqramlarına çıxış əldə etmək imkanı qazandırır. Eyni zamanda, o, “American Scientist” elmi jurnalına mütəmadi çıxış və illik konfranslarda güzəştli iştirak hüququ əldə edib.

Доцент кафедры «Инженерия и прикладные науки» UNEC Али Халилов избран полноправным членом «Sigma Xi, The Scientific Research Honor Society», одного из самых престижных научных обществ в мире.
Основанное в 1886 году, общество «Sigma Xi» считается одним из крупнейших в мире междисциплинарных научных исследовательских обществ, и членство в организации предоставляется только по номинации. Общество объединяет ученых и исследователей, добившихся значительных успехов в области научных исследований. За всю историю организации в ее состав входило более 200 лауреатов Нобелевской премии.
Полноправное членство в «Sigma Xi» предоставляется только лицам, «noteworthy achievement», добившимся значительных успехов в области исследований, включая научные статьи в престижных журналах, патенты или диссертации. При отборе Али Халилова в качестве полноправного члена организации, учитывались его научная деятельность, результаты исследований и успехи, достигнутые в международной академической среде, которые были высоко оценены.
Это членство предоставляет ученому UNEC возможность сотрудничать с признанными на международном уровне выдающимися учеными в рамках глобальной сети, а также получать доступ к различным исследовательским грантам и программам менторства. Одновременно с этим он получтл регулярный доступ к научному журналу «American Scientist» и приоритетное право участия в ежегодных конференциях.