UNEC-in dosenti “Sigma Xi” cəmiyyətinin tamhüquqlu üzvü seçilib
UNEC “Mühəndislik və tətbiqi elmlər” kafedrasının dosenti Əli Xəlilov dünyanın ən nüfuzlu elmi cəmiyyətlərindən biri olan “Sigma Xi, The Scientific Research Honor Society”yə  tamhüquqlu üzv seçilib.
1886-cı ildə təsis edilmiş Sigma Xi dünyanın ən böyük multidissiplinar elmi tədqiqat cəmiyyətlərindən biri hesab olunur və buraya üzvlük yalnız nominasiya əsasında həyata keçirilir. Cəmiyyət elmi tədqiqat sahəsində mühüm nailiyyətləri olan alim və tədqiqatçıları bir araya gətirir. Təşkilatın tarixində 200-dən çox Nobel mükafatı laureatı yer alıb.
“Sigma Xi”də tam üzvlük statusu yalnız tədqiqat sahəsində mühüm nailiyyətləri, o cümlədən nüfuzlu jurnallarda elmi məqalələri, patentləri və ya dissertasiya işləri olan şəxslərə verilir. Əli Xəlilovun təşkilata tamhüquqlu üzv seçilməsində onun elmi fəaliyyəti, tədqiqat istiqamətində əldə etdiyi nəticələr və beynəlxalq akademik mühitdə qazandığı uğurlar nəzərə alınaraq yüksək qiymətləndirilib.
Bu üzvlük UNEC aliminə beynəlxalq səviyyədə tanınmış görkəmli elm adamları ilə qlobal şəbəkədə əməkdaşlıq etmək, müxtəlif tədqiqat qrantlarına və mentorluq proqramlarına çıxış əldə etmək imkanı qazandırır. Eyni zamanda, o, “American Scientist” elmi jurnalına mütəmadi çıxış və illik konfranslarda güzəştli iştirak hüququ əldə edib.

14 MAY 2026 | VIEWS:
Associate Professor Ali Khalilov of the Department of Engineering and Applied Sciences at Azerbaijan State University of Economics has been elected a full member of Sigma Xi, one of the world’s most prestigious scientific societies.
Founded in 1886, Sigma Xi is regarded as one of the largest multidisciplinary scientific research societies in the world, with membership granted exclusively through nomination. The society brings together distinguished scientists and researchers who have achieved significant accomplishments in the field of scientific research. Throughout its history, the organization has included more than 200 Nobel Prize laureates among its members.
Full membership status in Sigma Xi is awarded only to individuals whose research achievements are recognized as “noteworthy achievements,” including publications in prestigious scientific journals, patents, or dissertation work of substantial academic value. The election of Ali Khalilov as a full member reflects the high recognition of his scientific activity, research accomplishments, and achievements within the international academic community.
This membership provides the UNEC scholar with the opportunity to collaborate within a global network of internationally recognized scientists, as well as access to various research grants and mentorship programs. In addition, he has been granted regular access to the scientific journal American Scientist and eligibility for preferential participation in annual conferences.