Ünvan:   Bakı şəhəri, H.Əliyev küçəsi 135,
23 iyul 1962-ci ildə Şəmkir rayonunun Çaparlı kəndində anadan olmuşdur. 1985-ci ildə Azərbaycan Politexnik İnstitutunun “Maşınqayırma” fakültəsini bitirmiş və 1990-cı ilədək təyinatla Azərelektroterm istehsalat birliyində mühəndis-texnoloq vəzifəsində işləmişdir.
1990-1992-ci illərdə Azərbaycan Texniki Universitetinin aspirantı olmuş, 1992-ci ildə orada namizədlik dissertasiyası müdafiə etmiş və texnika elmləri namizədi alimlik dərəcəsi almışdır. 1992-2000-ci illərdə Azərbaycan Texniki Universitetinin  “Metrologiya və standartlaşdırma” kafedrasında baş müəllim və dosent vəzifələrində çalışmışdır. 2000-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Standartlaşdırma və sertifikasiya” kafedrasında dosent vəzifəsində işləmişdir. Yüksək ixtisaslı kadrların hazırlanmasında səmərəli fəaliyyətinə görə 2018-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyinin Fəxri Fərmanı ilə təltif edilmişdir.
Azərbaycan Kütləvi İnformasiya Vasitələri İşçiləri Həmkarlar İttifaqının qərarı ildə 2019-cu ildə “Qızıl Qələm” və “İlin alimi” Media Mükfatına layiq görülmüşdür.
2011-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Standartlaşdırma və sertifikasiya” kafedrasında müdir vəzifəsində çalışır.
Texnika üzrə elmlər doktoru, professordur.
O, 200 elmi-metodik əsərlərin, o cümlədən 9 dərslik, 4 dərs vəsaiti, 2 monoqrafiya, 1 ixtira, 28 proqram və 8 metodiki göstərişin müəllifidir. SCOPUS və Web of Science indeksli jurnallarda 6 məqaləsi dərc olunub.

Address: 135, H.Aliyev Street, Baku
He was born on July 23, 1962 in Chaparli village of Shamkir region. In 1985 he graduated from the “Mechanical Engineering” faculty of Azerbaijan Polytechnic Institute, and worked as an engineer-technologist at the Azerelectrotherm Production Association until 1990.
He was a graduate student of Azerbaijan Technical University in 1990-1992. He defended his thesis in 1992 and got a candidate degree in technical sciences. In 1992-2000 he worked as a senior lecturer and associate professor of the department of “Metrology and Standardization” of Azerbaijan Technical University. Since 2000 he has been working as an Associate Professor at the Department of “Standardization and Certification” of Azerbaijan State University of Economics. He was awarded the Honorary Order of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan in 2018 for his efficient work on training highly qualified personnel.
He was awarded with the award of “Golden Pen” and “the Scholar of the Year” in 2019 with the decision of the union of Azerbaijan Mass Media Workers.
Since 2011 he has been working as a head of the department of “Standardization and Certification” of Azerbaijan State University of Economics.
He is a doctor of technical sciences, professor.
He is the author of 200 scientific – methodical works, including 9 textbooks, 4 manuals, 2 monographs, 1 invention, 28 programs and 8 methodical instructions.
A Scientific-practical Workshop dedicated to the International Standardization Day at UNEC  (18.10.2016)