Ünvan:   Bakı şəhəri, H.Əliyev küçəsi 135,
23 iyul 1962-ci ildə Şəmkir rayonunun Çaparlı kəndində anadan olmuşdur. 1985-ci ildə Azərbaycan Politexnik İnstitutunun “Maşınqayırma” fakültəsini bitirmiş və 1990-cı ilədək təyinatla Azərelektroterm istehsalat birliyində mühəndis-texnoloq vəzifəsində işləmişdir.
1990-1992-ci illərdə Azərbaycan Texniki Universitetinin aspirantı olmuş, 1992-ci ildə orada namizədlik dissertasiyası müdafiə etmiş və texnika elmləri namizədi alimlik dərəcəsi almışdır. 1992-2000-ci illərdə Azərbaycan Texniki Universitetinin  “Metrologiya və standartlaşdırma” kafedrasında baş müəllim və dosent vəzifələrində çalışmışdır. 2000-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Standartlaşdırma və sertifikasiya” kafedrasında dosent vəzifəsində işləmişdir. Yüksək ixtisaslı kadrların hazırlanmasında səmərəli fəaliyyətinə görə 2018-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyinin Fəxri Fərmanı ilə təltif edilmişdir.
Azərbaycan Kütləvi İnformasiya Vasitələri İşçiləri Həmkarlar İttifaqının qərarı ildə 2019-cu ildə “Qızıl Qələm” və “İlin alimi” Media Mükfatına layiq görülmüşdür.
2011-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Standartlaşdırma və sertifikasiya” kafedrasında müdir vəzifəsində çalışır.
Texnika üzrə elmlər doktoru, professordur.
O, 200 elmi-metodik əsərlərin, o cümlədən 9 dərslik, 4 dərs vəsaiti, 2 monoqrafiya, 1 ixtira, 28 proqram və 8 metodiki göstərişin müəllifidir. SCOPUS və Web of Science indeksli jurnallarda 6 məqaləsi dərc olunub.

Заведующий кафедрой «Стандартизация и сертификация», д.т.н.,профессор Асланов Забит Юнус оглы
Родился 23 июля  1962 года в селе Чапарлы Шамкирского района. В 1985 году окончил факультет «Машиностроение» Азербайджанского политехнического института и до 1990 года работал по направлению в производственном объединении Азерэлектротерм на должности инженера-технолога.
В 1990-1992 годах был аспирантом Азербайджанского технического университета.  В 1992 году защитил кандидатскую диссертацию в указанном университете и получил ученую степень кандидата технических наук. В 1992-2000 годах работал на кафедре «Метрология и стандартизация» Азербайджанского технического университета на должности старшего преподавателя и доцента. С 2000 года работал на кафедре «Стандартизация и сертификация» Азербайджанского государственного экономического университета на должности доцента. За плодотворную деятельность в подготовке высококвалифицированных кадров в 2018 году был награжден Почетной грамотой Министерства образования Азербайджанской Республики.
В 2019 году по решению Профсоюза работников средств массовой информации Азербайджана в был признан медиа награды «Золотое перо» и «Ученый года».
С 2011 работает  на кафедре «Стандартизация и сертификация» Азербайджанского государственного экономического университета на должности заведующего.
Доктор технических наук, профессор.
Автор 200 научно-методических трудов, в том числе 9 учебников, 4 учебных пособий, 2 монографий, 1 изобретения, 28 программ и 8 методических указаний. Имеет 6 статей, опубликованных в журналах с индексацией SCOPUS и Web of Science.