Tərcümə Mərkəzinin direktoru dosent Nəbiyev Nəcəf Hüseyn oğlu17 aprel 1957-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Tovuz rayonunun Yanıqlı kəndində anadan olub. 1979-cu ildə Azərbaycan Pedaqoji Xarici dillər institutunu (indiki Azərbaycan Dillər uiversitetini) bitirib və 1984-cü ilədək təyinatla Laçın rayonunun Minkənd orta məktəbində fransız, ingilis dillərini tədris edib.
1984-1988-ci illərdə Azərbaycan Pedaqoji Xarici Dillər universitetinin aspiranturasında qiyabi təhsil almış, eyni zamanda həmin universitetdə saathesabı müəllim işləyib. 1988-1989-cu illərdə Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətində Beynəlxalq şöbədə tərcüməçi işləyib. 1990-1995-ci illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad universitetində əvvəl müəllim, sonra baş müəllim işləyib.
1991-ci ildə Kiyev Dövlət universitetində namizədlik müdafiə edərək filologiya elmləri namizədi alimlik dərəcəsi alıb.
1994-cü ildə Fransanın Standal universitetində “İşgüzar fransız dili” üzrə təcrübə keçib.
1995-1998-ci illərdə Avropa Birliyinin humanitar təşkilatı olan “Equilibre”də tərcüməçi və missiyanın rəhbərinin köməkçisi vəzifəsində çalışıb.
1998-ci ildə ABŞ-ın İnkişaf Agentliyinin xətti ilə keçirilə müsabiqənin qalibi kimi ABŞ-da təcrübə keçib.
1998-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində işləyir. 2000-ci ildə “Xarici dillər-1” kafedrasının müdiri seçilib və 2016-cı ilə kimi bu vəzifədə çalışıb.
“Tərcümə mərkəzinin yaradılması haqqında” Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Elmi Şurasının 14.07.2016-cı il tarixli EŞ-146 №-li qərarının icrasını təmin etmək məqsədilə 19.09.2016-cı il tarixində UNEC-də Tərcümə mərkəzi yaradılmışdır. Nəbiyev Nəcəf Hüseyn oğlu “Xarici dillər” kafedrasının 0,5 ştat əvəzçiliklə dosenti vəzifəsində saxlanılmaqla 19.09.2016-cı il tarixdən Tərcümə mərkəzinin direktoru vəzifəsinə keçirilmişdir.

Director of the Translation Center, Associate Professor Najaf Huseyn Nabiyev
He was born in Yanigli province of Tovuz region of the Republic of Azerbaijan on April 17, 1957. He graduated from Azerbaijan Pedagogical Institute of Foreign Languages in 1979 (current Azerbaijan University of Languages) and until 1984 he had been working at the Minkend village secondary school of Lachin region and taught French, English Languages.
He had been taking correspondence education on post-graduate degree at Azerbaijan Pedagogical Institute of Foreign Languages in 1984-1988, at the same time he had been working as lector at the university. From 1988 until 1989 he had been working as a translator at the International department of State Oil Company of Azerbaijan. From 1990 until 1995 he had been working as lector, then as senior lector at the Azerbaijan State Economic University.
He received the title of a Candidate of Ph. St. after defending his candidacy dissertation in 1991 at the Kiev State University.
N. Nabiyev passed an internship at the Stendhal University of France on “Business French language”.
In 1995-1998, he had been working as translator and assistant for mission leader at “Equilibria” humanitarian organization of the European Union.
As a winner of the competition held by the Development of Agency of the USA in 1998, he was in practice in the USA.
Since 1998 he has been working at the Azerbaijan State University of Economics. He was elected the director of the chair of “Foreign languages-1” in 2000 and occupied the post until 2016.
To ensure the execution of the Decree E.S- 146 signed by the Academic Board of Azerbaijan State University of Economics about the establishment of the Translation Center on 14.07.2016 the Translation Center of UNEC was founded. Najaf Huseyn Nabiyev was appointed the Director of the Translation Center on 19.09.2019 by remaining 0.5 staff Assistant Professor of the Department of “Foreign Languages”.