Tərcümə Mərkəzinin direktoru dosent Nəbiyev Nəcəf Hüseyn oğlu17 aprel 1957-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Tovuz rayonunun Yanıqlı kəndində anadan olub. 1979-cu ildə Azərbaycan Pedaqoji Xarici dillər institutunu (indiki Azərbaycan Dillər uiversitetini) bitirib və 1984-cü ilədək təyinatla Laçın rayonunun Minkənd orta məktəbində fransız, ingilis dillərini tədris edib.
1984-1988-ci illərdə Azərbaycan Pedaqoji Xarici Dillər universitetinin aspiranturasında qiyabi təhsil almış, eyni zamanda həmin universitetdə saathesabı müəllim işləyib. 1988-1989-cu illərdə Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətində Beynəlxalq şöbədə tərcüməçi işləyib. 1990-1995-ci illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad universitetində əvvəl müəllim, sonra baş müəllim işləyib.
1991-ci ildə Kiyev Dövlət universitetində namizədlik müdafiə edərək filologiya elmləri namizədi alimlik dərəcəsi alıb.
1994-cü ildə Fransanın Standal universitetində “İşgüzar fransız dili” üzrə təcrübə keçib.
1995-1998-ci illərdə Avropa Birliyinin humanitar təşkilatı olan “Equilibre”də tərcüməçi və missiyanın rəhbərinin köməkçisi vəzifəsində çalışıb.
1998-ci ildə ABŞ-ın İnkişaf Agentliyinin xətti ilə keçirilə müsabiqənin qalibi kimi ABŞ-da təcrübə keçib.
1998-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində işləyir. 2000-ci ildə “Xarici dillər-1” kafedrasının müdiri seçilib və 2016-cı ilə kimi bu vəzifədə çalışıb.
“Tərcümə mərkəzinin yaradılması haqqında” Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Elmi Şurasının 14.07.2016-cı il tarixli EŞ-146 №-li qərarının icrasını təmin etmək məqsədilə 19.09.2016-cı il tarixində UNEC-də Tərcümə mərkəzi yaradılmışdır. Nəbiyev Nəcəf Hüseyn oğlu “Xarici dillər” kafedrasının 0,5 ştat əvəzçiliklə dosenti vəzifəsində saxlanılmaqla 19.09.2016-cı il tarixdən Tərcümə mərkəzinin direktoru vəzifəsinə keçirilmişdir.

Директор Переводческого центра, доцент Набиев Наджаф Гусейн оглы
Родился 17 апреля 1957 года в селе Яныглы Товузского района. В 1979 году окончил Азербайджанский педагогический институт иностранных языков (ныне Азербайджанский университет языков) и до 1984 года работал по направлению учителем французского и английского языков в средней школе Минкенд Лачинского района.
В 1984-1988 годах получил заочное образование в Азербайджанском педагогическом институте языков, в то же время работал преподавателем почасовой оплате в указанном институте. В 1988-1989 годах работал переводчиком в Международном отделе Азербайджанской государственной нефтяной компании. В 1990-1995 годах работал в Азербайджанском государственном экономическом университете на должности преподавателя, старшего преподавателя.
В 1991 году защитив кандидатскую диссертацию в  Киевском государственном университете, получил ученую степень кандидата филологических наук. В 1994 году во французском университете Стандал прошел стажировку по «Деловому французскому языку».
В 1995-1998 годах работал в гуманитарной организации Европейского сообщества “Equilibre” на должности переводчика и помощника руководителя миссии.
В 1998 году как победитель конкурса, проведенного по линии Агентства развития США, прошел стажировку в США.
С 1998 года работает в Азербайджанском государственном экономическом университете. В 2000 году был избран на должность заведующего кафедрой «Иностранные языки -1», где проработал до 2016 года.
В целях обеспечения исполнения решения Ученого совета Азербайджанского государственного экономического университета от  14.07.2016 года  № EŞ-146 «О создании Переводческого центра в UNEC был создан Переводческий центр. Набиев Наджаф Гусейн оглы, являясь доцентом на 0,5 штатных единиц кафедры «Иностранные языки»,  с 19.09.2016 года переведен на должность директора Переводческого центра.