dosent Qurbanova Fəridə Əhməd qızı
1977-ci ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad İnstitutunun (Universitet) «Xalq təsərrüfatının planlaşdırılması» fakültəsini bitirmişdir.
İş fəaliyyətinə Azərbaycan Dövlət İqtisad İnstitutunda başlamış (laborant, baş laborant, kiçik elmi işçı,aparıcı elmi işçi,müəllim, baş müəllim və dosent vəzifəsinə kimi ucalmışdır).
2000-ci ildə “Bazar iqtisadiyyatı şəraitində mənzil-kommunal təsərrüfatının inkişafını sosial-iqtisadi problemləri” mövzusunda iqtisad elmləri alimlik dərəcəsi almaq üçün dissertasiya müdafiə etmişdir. 2000-ci ildə Azərbaycan Respublikası Prezidenti Yanında Ali Attestasiya komissiyası tərəfindən iqtisad elmləri namizədi diplomunu almışdır.
2000-ci ildən “Sosial sferanın iqtisadiyyatı və idarə edilməsi” kafedrasında müəllim işləmişdir. 2006-cı il tarixində baş müəllim vəzifəsinə seçilmişdir. 2014-cü ilin yanvarında dosent vəzifəsinə seçilmişdir.
1994-2014-cü illər ərzində 22 elmi və metodiki əsərin, o cümlədən 3 monoqrafiya, proqram və metodiki vəsaitin  müəllifidir.
2000-ci ildə “Bazar iqtisadiyyatı şəraitində mənzil kommunal təsərrüfatı sahələrinin inkişaf problemlərininhəlli yolları”, 2006-cı ildə “Əhaliyə mənzil-kommunal xidmətinin bazar iqtisadiyyatı şəraitində transformasiyası və perspektiv inkişafı”, 2007-ci ildə isə «Трансформации экономики стран переходного периода в условиях интеграции» monoqrafiyaları çapdan çıxmışdır. 2012-ci ildə  çapdan cıxmış AR Təhsil Nazirliyinin 09.04.2012-ci il 537 saylı əmri ilə «Əhaliyə pullu xidmət sahələrinin iqtisadiyyatı və idarə edilməsi»fənni üzrə tədris proqramı və həmin fənnin 16.04.2012-ci il tarixli 582 saylı protokolu ilə təsdiq edilmiş metodik vəsaitin müəllifidir. Hal-hazırda “Əhaliyə pullu xidmət sahələrinin iqtisadiyyatı və idarə edilməsi” fənni üzrə dərslik üzərində işləyir.
UNEC-də COP29-a həsr olunan “Yaşıl bilik və yaşıl təfəkkür” adlı intellektual yarış keçirilib (24.09.2024)

Associate Professor Qurbanova Farida Akhmad
In 1977 she graduated from the faculty of “Planning of National Economy” of Azerbaijan State   Institute of Economics.
She   started her   career at the Azerbaijan State Institute of Economics (promoted as laboratory assistant, senior laboratory assistant,  junior research assistant, leading research assistant, lecturer, senior lecturer and associate professor).
In 2000 she defended her   thesis for the degree of Candidate of Economic Sciences on the theme: “Social and economic problems of development of housing and communal services in the market economy”. In 2000 she was awarded the diploma of Candidate of Economic Sciences by the Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan.
In  2000 she  worked as a lecturer at the department of “Economics and Management of the Social Sphere”. In 2006 she was elected as a senior lecturer. In January 2014 she was elected Associate Professor.
She is the author of 22 scientific and methodical works, including 3 monographs, programs and methodical manuals from 1994 to 2014.
In 2000 her   monographs   “Stages of development of housing and communal services in the market economy”, in 2006 “Transformation and perspective development of housing and communal services in market economy”, in 2007 “Transformation of the economies of transition countries in the context of integration” were published. She is the author of a training program on the subject “Economics and management of paid services to the public” published   by the order of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan No. 537 dated 09.04.2012 and methodical manual of that subject approved by Protocol No. 582 of 16.04.2012. She is currently working on a textbook on the subject “Economics and Management of Paid Services to the population”.