dosent Qurbanova Fəridə Əhməd qızı
1977-ci ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad İnstitutunun (Universitet) «Xalq təsərrüfatının planlaşdırılması» fakültəsini bitirmişdir.
İş fəaliyyətinə Azərbaycan Dövlət İqtisad İnstitutunda başlamış (laborant, baş laborant, kiçik elmi işçı,aparıcı elmi işçi,müəllim, baş müəllim və dosent vəzifəsinə kimi ucalmışdır).
2000-ci ildə “Bazar iqtisadiyyatı şəraitində mənzil-kommunal təsərrüfatının inkişafını sosial-iqtisadi problemləri” mövzusunda iqtisad elmləri alimlik dərəcəsi almaq üçün dissertasiya müdafiə etmişdir. 2000-ci ildə Azərbaycan Respublikası Prezidenti Yanında Ali Attestasiya komissiyası tərəfindən iqtisad elmləri namizədi diplomunu almışdır.
2000-ci ildən “Sosial sferanın iqtisadiyyatı və idarə edilməsi” kafedrasında müəllim işləmişdir. 2006-cı il tarixində baş müəllim vəzifəsinə seçilmişdir. 2014-cü ilin yanvarında dosent vəzifəsinə seçilmişdir.
1994-2014-cü illər ərzində 22 elmi və metodiki əsərin, o cümlədən 3 monoqrafiya, proqram və metodiki vəsaitin  müəllifidir.
2000-ci ildə “Bazar iqtisadiyyatı şəraitində mənzil kommunal təsərrüfatı sahələrinin inkişaf problemlərininhəlli yolları”, 2006-cı ildə “Əhaliyə mənzil-kommunal xidmətinin bazar iqtisadiyyatı şəraitində transformasiyası və perspektiv inkişafı”, 2007-ci ildə isə «Трансформации экономики стран переходного периода в условиях интеграции» monoqrafiyaları çapdan çıxmışdır. 2012-ci ildə  çapdan cıxmış AR Təhsil Nazirliyinin 09.04.2012-ci il 537 saylı əmri ilə «Əhaliyə pullu xidmət sahələrinin iqtisadiyyatı və idarə edilməsi»fənni üzrə tədris proqramı və həmin fənnin 16.04.2012-ci il tarixli 582 saylı protokolu ilə təsdiq edilmiş metodik vəsaitin müəllifidir. Hal-hazırda “Əhaliyə pullu xidmət sahələrinin iqtisadiyyatı və idarə edilməsi” fənni üzrə dərslik üzərində işləyir.
UNEC-də COP29-a həsr olunan “Yaşıl bilik və yaşıl təfəkkür” adlı intellektual yarış keçirilib (24.09.2024)

доцент Гурбанова Фарида Ахмед гызы
В 1977 году окончила факультет «Планирования народного хозяйства» Азербайджанского государственного экономического института (университета).
К трудовой деятельности приступила в Азербайджанском государственном экономическом институте (работала на должности лаборанта, старшего лаборанта, младшего научного сотрудника, ведущего научного сотрудника, преподавателя, старшего преподавателя и доцента).
В 2000 году для получения ученой степени кандидата наук защитила диссертационную работу на тему «Социально-экономические проблемы жилищно-коммунального хозяйства в условиях рыночной экономики». В 2000 году получила диплом Высшей аттестационной комиссии при Президенте Азербайджанской Республики.
С 2000 года работала на кафедре «Экономика и управление социальной сферой» на должности преподавателя. В 2006 году перешла на должность старшего преподавателя. В январе 2014 года избрана на должность доцента.
В течение 1994-2014 годов опубликовала 22 научных и методических работ, в том числе 3 монографий, программы и методические указания.
В 2000 году были опубликованы монографии «Пути решения проблем развития сферы жилищно-коммунального хозяйства в условиях рыночной экономики, в 2006 году «Трансформация и перспективы развития жилищно-коммунальных услуг населения в условиях рыночной экономики», а 2007 году «Трансформация экономики стран переходного периода в условиях интеграции» в 2012 году по приказу Министерства образования АР от 09.04.2012 года № 537 «Экономика и управление сферы денежных услуг населению» и методического пособия, утвержденного протоколом от 16.04.2012 № 582.