“Elm aylığı” çərçivəsində fakültələrdə dəyirmi masalar keçirilib
Noyabrın 10-da Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetin (UNEC) Biznes və menecment, İqtisadiyyat, Əmtəəşünaslıq, Texnologiya və dizayn fakültələrində dəyirmi masalar keçirilib. Tədbirlər “Elm aylığı”nın tədbirlər planına uyğun olaraq təşkil olunub.
Biznes və menecment fakültəsində keçirilən tədbirdə dekan dosent Mirağa Əhmədov  “Azərbaycanda innovativ idarəetmə strategiyası” mövzusu ilə çıxış edib. Bildirib ki,  yeni iqtisadi modelin tələbləri ənənəvi iqtisadiyyatdan bilik iqtisadiyyatına keçidə əsaslanır. Bunların arasında təhsil sisteminin təkmilləşdirilməsi zərurəti yaranır ki, burada İKT-nin və virtual təhsilin rolunu artırmaq lazımdır.
“Ticarət və gömrük işinin təşkili” kafedrasının müdiri professor Arif Şəkərəliyev çıxış edərək bildirdi ki, son 10 illikdə karbohidrogen ehtiyatların ixracı iqtisadi artımın əsas aparıcı gücü olub. Ancaq indiki iqtisadi inkişafın mərhələsində əsas məsələlərdən biri qeyri-neft sektorunun üstün inkişafına nail olmaq, iqtisadiyyatın effektliyini və rəqabət bacarıqlılığını artırmaq, innovasiya əsasında onun inkişafını təmin etmək lazımdır.
“Menecment” kafedrasının müdiri professor Kamil Şahbazov Azərbaycanın təhsil sistemində aparılan islahatlar, xüsusilə də müasir innovasiyalı menecerlərin hazırlanması sahəsində olan dəyişikliklər dünyanın aparıcı universitetlərinin təcrübəsinin öyrənilməsini tələb etdiyini bildirib.
İqtisadiyyat fakültəsində “Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritəsinin başlıca istiqamətlərinin reallaşma mexanizmi” və iqtisadçı alimlərin qarşısında duran vəzifələrinə həsr edilən dəyirmi masada “İqtisadiyyatın tənzimlənməsi kafedrasının müdiri, professor Məhiş Əhmədov məruzə ilə çıxış edib. O, strateji yol xəritəsinin Azərbaycanın gələcək inkişaf konsepsiyasının müəyyənləşdirilməsindəki mühüm rolundan danışıb. Müzakirələrdə “Sosial-sferanın iqtisadiyyatı və idarəedilməsi” kafedrasının müdiri, professor Əli Əlirzayev  bildirib ki, iqtisadçılar strateji yol xəritəsində irəli sürülən müddəalar və prinsiplər əsasında tədqiqatlar aparmalıdır. Ə.Əlirzayev bu məqsədlə konkret istiqamətlər və məqsədli proqramların hazırlanmasının vacibliyini vurğulayıb.
Sonra “İqtisadi nəzəriyyə” kafedrasının müdiri, professor Əlican Babayev iqtisadi artımın keyfiyyətinin yüksəldilməsi ilə bağlı fikirlərini bildirib.
“İqtisadi nəzəriyyə” kafedrasının dosenti Xankişi Xankişiyev və dosent K.Qafarov yol xəritəsinin əməli cəhətdən reallaşdırılması ilə bağlı mülahizələrini qeyd ediblər. Rus İqtisadiyyat Məktəbinin dekanı dosent Mənsur Bərxudarov Strateji yol xəritəsinin hazırlanmasında və onun əməli cəhətdən reallaşdırılmasında nəzəri-metodoloji araşdırmaların aparılmasını və müvafiq konseptual əsasların müəyyənləşdirilməsini vurğulayıb.
Sonda dəyirmi fakültə dekanı dosent Asiman Quliyev yol xəritəsinin iqtisadçılar qarşısında çox mühüm vəzifələr qoyduğunu bildirib.
“Əmtəəşünaslıq” və “Texnologiya və dizayn” fakültələrinin birgə təşkil etdiyi dəyirmi masada “İstehlak mallarının ekspertizası” kafedrasının müdiri professor  Əli Həsənov universitetdə “Elm aylığı” çərçivəsində keçirilən tədbirlərin əhəmiyyətindən və müxtəlif elm sahələri üzrə aparılan diskussiyalardan söz açaraq, tədbirlərin universitetin elmi potensialını üzə çıxarmaqla ondan daha səmərəli faydalanmaq üçün zəmin yaratdığını bildirib.
“Müasir ekoloji şəraitdə Xəzərin vətəgə əhəmiyyətli balıqların qidalanmasında zoobentik orqanizmlərin rolu” mövzusunda çıxış edən “İstehlak mallarının ekspertizası” kafedrasının dosenti Gəray Mirzəyev Xəzərin vətəgə əhəmiyyətli balıqlarının qidalanmasında 10 sistematik qrupa daxil olan zoobentik orqanizmlərin mühüm rol oynadığını qeyd etdi. O, bu qruplar arasında vətəgə əhəmiyyətli balıqların qidalanmasında xüsusi əhəmiyyət kəsb edən molyuskalar və xərçəngkimilərin olduğunu vurğulayaraq, onların bütün dərinliklər üzrə biokütlənin formalaşmasında dominantlıq təşkil edən qruplar hesab edildiyini bildirdi.
“Dünyanın elmi inkişaf tarixində İslam alimlərinin rolu” mövzusunda çıxış edən “Fizika və kimya” kafedrasının müdiri, professor Rövnəq Rzayev isə müasir elm və texnikanın inkişafını əsrlər əvvəl yaşamış müsəlman alimlərsiz təsəvvür etmək mümkün olmadığını bildirərək, orta əsrlərin əvvəllərində Avropada “qaranlıq çağı” hökm sürərkən İslam aləmində elmin sübhü yaşandığını qeyd etdi. Məruzədə orta əsrlərdə müsəlman alimlərinə və onların ayrı-ayrı elm sahələri üzrə bəzi möhtəşəm kəşflərinə nəzər yetirilmişdir.

Round- table Discussions held in the Faculties within the “Science Month”
Round-table discussions were held in the Faculties of Business and Management, Economy, Commodity Research and Technology and Design of Azerbaijan State University of Economics on November 10. The events were organized in accordance with the actions plan of the “Science Month”.
Dean, Associated Professor of the School of Business and Management Miragha Ahmadov made a speech on “Innovative Management Strategy in Azerbaijan”. He said that the transition to a new economic model is based on the requirements of the traditional economy to a knowledge-based economy. Among them, there is a need to improve the education system, the need to increase the role of ICT and virtual education.
Making a speech, Head of the Department “Organization of Trade and Customs Affairs”, Professor Arif Shakaraliyev said that the export of hydrocarbon resources in the last 10 decade has been the driving force of economic growth. However, the current stage of economic development, one of the main issues in the development of non-oil sector to achieve greater economic efficiency and enhance the ability of competitiveness, innovation, based on the need to ensure its development.
Head of the Department of “Management”, Professor Kamil Shahbazov said the ongoing reforms in the education system; in particular the changes in the development of modern, innovative managers need to study the experience of the leading universities of the world.
Head of the Department of “Regulation of Economy”, Professor Mahish Ahmadov made a report with the round- table dedicated to the “Implementation mechanism of the main directions of the strategic roadmap on the main sectors of the national economy and economy” and the obligations that economists face in the School of Economy. He spoke about the significant role of the strategic roadmap in determining the future development conception of Azerbaijan. Head of the Department of “Economy and Management of Social Sphere”, Professor Ali Alirzayev said that the economists should conduct researches on the basis of the principles set forth in the strategic roadmap. A.Alirzayev emphasized the necessity of developing specific areas and targeted programs for this purpose.
Then the Head of Department of “Economic Theory”, Professor Alijan Babayev shared his views on increasing the quality of economic growth.
Associated Professor of the Department “Economic Theory” Khankishi Khankishiyev and Associated Professor Kamil Gafarov noted their opinions on practical realization of the roadmap. Dean of the Russian School of Economics, Associated Professor Mansur Barkhudarov emphasized the conduct of theoretical and methodological investigation in the development of strategic roadmap and its practical realization and determination of relevant conceptual basis.
Then the School Dean, Assistant Professor Asiman Guliyev noted that the roadmap set very important duties towards the economists.
Speaking about the importance of the events held at the university within the “Science Month” and the discussions held on different science fields, Head of the Department of “Expertise of Consumer Products”, Professor Ali Hasanov said the events create the ground to take the advantage of the scientific potential by revealing it during the round- table discussion organized in the Faculties of “Commodity Research” and “Technology and Design”.
Making a speech on “The Role of zoo benthic organisms in feeding of Caspian Sea fishes of fishery importance in modern environmental conditions”, Associate Professor of the Department “Expertise of Commodity Research” Geray Musayev highlighted the role of zoo benthic organisms included in 10 systematic groups in feeding the Caspian Sea fishes of fishery importance. Highlighting the existence of mollusks and crustaceans which are of special necessity in feeding of fishery importance, he noted that they are considered the groups dominated in the formation of biomass on all the depths.
Making a speech on “The Role of Islamic Scholars in Scientific Development History of the World”, Head of the Department of “Physics and Chemistry”, Professor Rovneg Rzayev said that was impossible to imagine the development of modern science and technology without the Muslim scholars who lived centuries ago, noting that there was a morning in Islamic world when there was the “dark age” in Europe in the early Middle Ages. The attention was brought to Muslim scholars and their grandiose discoveries in separate science fields in medieval within the report.