Əmtəəşünaslıq fakültəsində konfrans: “İstehlak mallarının təhlükəsizliyi”
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Əmtəəşünaslıq fakültəsində ümummilli lider Heydər Əliyevin 93-cü ildönümünə həsr olunan “İstehlak mallarının təhlükəsizliyi” mövzusunda Tələbə Elmi Cəmiyyətinin konfransı keçirilib.
İstehlak mallarının ekspertizası kafedrasının müdiri, professor Əli  Həsənov bildirib ki, Azərbaycanın son 30 ildən artıq bir dövrünü əhatə edən tarixi Heydər Əliyevin adı ilə qırılmaz tellərlə bağlıdır. Ulu öndər Azərbaycan iqtisadiyyatının inkişafında böyük və müstəsna rolu olan əvəzsiz şəxsiyyətdir.
Ölkə iqtisadiyyatının şaxələndirilməsi və qeyri-neft sektorunun inkişafından danışan Ə.Həsənov qeyd edib ki, müasir dövrdə idxal edilən istehlak mallarının, eləcə də respublika daxilində istehsal edilən ərzaq və qeyri-ərzaq mallarının daxili istehlak bazarında rəqabətədavamlılığı və onların ixrac potensialını müəyyənləşdirən keyfiyyət amili, xüsusən də onların təhlükəsizlik göstəriciləri (fizioloji, ekoloji, yanğın təhlükəsizliyi və s.) ön plana keçir. Belə bir şəraitdə respublikamızda yüksək ixtisaslı ekspert mütəxəssislərinin hazırlanmasında ixtisas kafedralarının üzərinə böyük məsuliyyət düşür. Bu baxımdan, tələbələrin elmi-tədqiqat işlərinə cəlb olunmaları, onların elmi biliklərinin təkmilləşdirilməsi ölkəmizin bu istiqamətdə qarşısına qoyduğu strateji hədəflərə çatmasında böyük rol oynayır.
Konfransda “İstehlak mallarının ekspertizası və marketinqi” və “Metrologiya, standartlaşdırma və sertifikasiya mühəndisliyi” ixtisasları üzrə təhsil tələbə və magistrlər təqdimatla çıxış ediblər.

A Conference held at the School of Commodity Research: “Consumer Product Safety”
The Conference on “Consumer Product Safety” dedicated to the 93rd Anniversary of the National Leader Heydar Aliyev’s Birthday has been held by the Student Scientific Society of the School of Commodity Research of Azerbaijan State University of Economics (UNEC).
Head of the Department “Examination of Consumer Products”, Professor Ali Hasanov said Azerbaijan’s history covering over the last 30 years is inseparably linked with Heydar Aliyev’s name. The Great Leader is indispensable personality having an important and exclusive role in the development of Azerbaijan economy.
Talking on the diversification of the country’s economy and the development of non-oil sector, A.Hasanov noted that the competitiveness of consumer goods imported, as well as the food and non-food products produced within the country in the modern era for domestic consumption and the quality factor defining their export potential, in particular their safety indicators (physiological, environmental, fire safety and etc.) come to the fore. In such an environment, a great responsibility in the development of highly skilled experts and specialists falls on the major departments. In this regard, the involvement of students in research and improvement of their scientific knowledge plays a major role in achieving the strategic objectives set in this area to our country.
Speeches by the undergraduate and graduate students majoring in “Examination and Marketing of Consumer Products” and “Metrology, Standardization and Certification Engineering” were made at the conference.