Əmtəəşünaslıq fakültəsində konfrans: “İstehlak mallarının təhlükəsizliyi”
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Əmtəəşünaslıq fakültəsində ümummilli lider Heydər Əliyevin 93-cü ildönümünə həsr olunan “İstehlak mallarının təhlükəsizliyi” mövzusunda Tələbə Elmi Cəmiyyətinin konfransı keçirilib.
İstehlak mallarının ekspertizası kafedrasının müdiri, professor Əli  Həsənov bildirib ki, Azərbaycanın son 30 ildən artıq bir dövrünü əhatə edən tarixi Heydər Əliyevin adı ilə qırılmaz tellərlə bağlıdır. Ulu öndər Azərbaycan iqtisadiyyatının inkişafında böyük və müstəsna rolu olan əvəzsiz şəxsiyyətdir.
Ölkə iqtisadiyyatının şaxələndirilməsi və qeyri-neft sektorunun inkişafından danışan Ə.Həsənov qeyd edib ki, müasir dövrdə idxal edilən istehlak mallarının, eləcə də respublika daxilində istehsal edilən ərzaq və qeyri-ərzaq mallarının daxili istehlak bazarında rəqabətədavamlılığı və onların ixrac potensialını müəyyənləşdirən keyfiyyət amili, xüsusən də onların təhlükəsizlik göstəriciləri (fizioloji, ekoloji, yanğın təhlükəsizliyi və s.) ön plana keçir. Belə bir şəraitdə respublikamızda yüksək ixtisaslı ekspert mütəxəssislərinin hazırlanmasında ixtisas kafedralarının üzərinə böyük məsuliyyət düşür. Bu baxımdan, tələbələrin elmi-tədqiqat işlərinə cəlb olunmaları, onların elmi biliklərinin təkmilləşdirilməsi ölkəmizin bu istiqamətdə qarşısına qoyduğu strateji hədəflərə çatmasında böyük rol oynayır.
Konfransda “İstehlak mallarının ekspertizası və marketinqi” və “Metrologiya, standartlaşdırma və sertifikasiya mühəndisliyi” ixtisasları üzrə təhsil tələbə və magistrlər təqdimatla çıxış ediblər.

Конференция на факультете Товароведения: “Безопасность потребительских товаров”
На факультете Товароведения Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) состоялась конференция Студенческого научного общества, посвященная 93-й годовщине со дня рождения Общенационального лидера Гейдара Алиева на тему «Безопасность потребительских товаров».
Заведующий кафедрой Экспертизы потребительских товаров, профессор Али Гасанов отметил, что история, охватывающая период более 30 последних лет   Азербайджана, неразрывно связана с именем Гейдара Алиева. Гейдар Алиев незаменимая личность, чья роль огромна и исключительна в развитии экономики Азербайджана.
Говоря о разветвлении экономики и развитии не нефтяного сектора, А.Гасанов отметил, что  конкурентоустойчивость потребительских товаров, имортируемых в современную эпоху, а также на  внутреннем потребительском рынке продовольственных и непродовольственных товаров, производимых внутри республики,  и определяющий их экспортный потенциал фактор качества, особенно показатели безопасности (физиологическая, экологическая, пожарная безопасность и др.) выходят на первый план.  В таких условиях большая ответственность подготоки в республике  высоковалифицированных специалистов по эксперту падает на кафедры по специальности. С этих соображений, привлечение студентов в научно-исследовательские работы, совершенствование научных знаний играет большую роль в достижении поставленных в этом направлении страной стратегических целей.
На конференции с презентацией выступили студенты и магистранты, обучающиеся по специальности «Экспертиза  и маркетинг потребительских товаров» и «Инженерство метрологии, стандартизации и сертификации».